Yeni Torba Yasada Neler Var?

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değiklik yapılmasına dair torba kanun Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmek üzere genel kurula gönderildi. Torba yasada birçok kesimi ilgilendiren önemli konular var. 30 yıldan fazla çalışmış olmasına rağmen 30 yıldan fazla olan çalışma süreleri için ikramiye alamayan emekli memurlara ikramiye ödenmesi, kara listede yer aldığı için kredi çekemeyen esnaflara sicil affı gibi önemli düzenlemeler de bu torba kanunun içerisinde. İşte madde madde torba kanunda yer alanlar.

30 Yıldan Fazla Çalışması Olan Emekli Memurlara İkramiye Ödemesi

30 yıl ve üzeri hizmetlerine emeklilik ikramiyesi alamayanlara emekli ikramiyesi verilmesini öngören düzenlemede yer aldı. Tasarı TBMM Genel Kurulunda kabul edildikten ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

 

Torba Yasanın Diğer Maddeleri

Torba kanunun tüm maddeleri için lütfen TIKLAYINIZ

Torba Yasada yer almayan ve merakla beklenen düzenlemeler

Yukarıda sayılan ve düzenleme beklenen maddeler önemli ihtiyaçlardır. Sosyal Güvenlik Mevzuatımıza göre yurt dışında hiç çalışması olmayan kadınlara ev hanımlığı borçlanması verilmesi fakat staj ve çıraklık yapmış, vergisini ödemiş ama bağkur borçlanamayan kişilere hakların verilmemesi gerçekten adil bir durum değil. Umarız saydığımız konularda da ilerleyen zamanlarda düzenleme yapılır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba
  Ben kara listede olan bir emekliyim, emekliye promosyon verilecek ancak kredili mevduat veya kredi kartı şartlarını karşılayamıyorum. Halbuki tüm emeklilere promosyon verileceği duyuruldu. Hal böyleyse bana usülsüz kredi verilecek doğru muyum yanlış mıyım? Vereceğiniz cevap için, şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

 2. Yeşil kart çıkması için ailenin üzerine toplu iğne dahi olmaması gerekir ki oraya giden kim varsa bunun imkansız olduğunu vatandaşın hayali gelirlerle primin arttırıldığı söyleniyor.Gelir testi kesinlikle sosyal devlet ilkesine ters.Benim gelirime değil aileye bakıyor böyle bşy olamaz.Özetle çalışmayanların borcu tamamen siliniyor sözü asılsız bir haber.

 3. Birkaç gündür işşizlerin gss borcu tamamen siliniyor haberleri yapılıyor.Böyle birşey varmı yani gelir testi yapmamış durduk yere borçlanmış ve hali hazırda işsiz yüzbinlerce insanın borcu silenecek mi yoksa bu haber algı yaratmak için yapılandırmaya teşvik edici bir söylenti mi ?

  1. Merhaba. Yalan haberler tabi ki. Ama bazı istisnalar var. Mesela 01.01.2012 tarihinden sonra GSS tescili bulunan ve hiç gelir testi başvurusu olmayan birisi 02 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine başvurursa ve sonuç da yeşil kart çıkarsa bu en baştan güncellenmiş olacak ve borcu silinmiş olacak.

 4. Gss ile ilgili yeni sisteme geçilceği herkeze tek fiyat 53 tl olucağını çalışma bakanı geçen hafta açıkladı.25 yaşa kadar silinen borçlar 25 yaş üzerine 6 milyon kişinin 7-8 milyar tl borcu silinmediği gibi her ay işsiz sayısı artıyor,borçlar faiziyle birlikte malum ekonomik dönemde ödenemicek düzeyde büyümüş durumda.Borçlar yaş ayırt etmeksizin herkeze mutlaka silinmelidir.Bir gelişme olucak mı ?

  1. Merhaba. Biz de merakla bekliyoruz. GSS borçlarının silinmesi ve tek prime geçilmesi konusunda bir çalışma olduğu söylendi ama somut bir gelişme yok henüz.

 5. Vergi dairesi kaydı olup bağkura tatlım ya Bağkur kaydı yaptırmayalarla ilgili bir çalışma var mı

 6. Vergi dairesi kaydı olup bağkura kayıt yaptırmayanlarla ilgili bir gelişme var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu