YENİ TORBA YASADA ERKEN EMEKLİLİK VAR MI?

12.02.2015
300
A+
A-

2015 YILINDA ÇIKACAK TORBA YASA İLE MEMURA ERKEN EMEKLİLİK

8.9.1999’da 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunan kişiler, emekliye ayrılacakları zaman eğer 10 yıllık hizmetleri varsa emekliliğe hak kazanabilecekler.

ANAYASA Mahkemesi geçtiğimiz yıl 18 Ocak’ta Emekli Sandığı Kanunu’nun geçici 206. maddesini iptal etmiş ve iptalin yürürlüğe girmesi için 1 yıl süre tanımıştı. Bu bir yıllık sürenin amacı konuyla ilgili maddenin iptali sonrası ortaya çıkabilecek yeni durumun açıklığa kavuşturulması için yeni bir düzenleme yapılmasıydı. Fakat bu sürede herhangi bir düzenleme yapılmayınca kamuoyunda farklı değerlendirmeler yapılmaya başlandı.

 Şimdi Meclis Genel Kurulu gündemine gelmesi beklenen torba yasa tasarısı ile konuyla ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldıracak yeni bir düzenlemeye imza atılıyor

YENİ TORBA YASA’DA NE VAR?

 Torba Yasa tasarısında yer alan maddeye göre 8.9.1999 tarihinde 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunan kişiler yaş haddi nedeniyle veya re’sen emekliye ayrılacakları zaman eğer 10 yıllık hizmetleri var ise emekli aylığına hak kazanabilecekler. Tasarıdaki maddenin bu şekilde yasalaşması halinde düzenlemeden yalnızca 8.9.1999 tarihinde 50 ve daha yukarı yaştaki kişiler yararlanabilecek. Fakat bu düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı gerekçesi de yerine getirilmiş olacak. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı sonrası 1 yıl içerisinde bu yönde bir düzenleme yapılsaydı konuyla ilgili kamuoyunda herhangi bir tereddüt hasıl olmayacaktı. Bu süre içerisinde bir düzenleme yapılmadığı için 8.9.1999 tarihinde 50 ve daha yukarı yaşta olmayan kişilerin de bu düzenlemeden yararlanabileceği yönünde görüşler ortaya atıldı. Düzenleme eğer bu haliyle yasalaşırsa konu açıklığa kavuşturulmuş ve 10 yıl memuriyet ve 61 yaş şartlarıyla emekli olabilecek kişilerin kimler olabileceği netleştirilmiş olacaktır. Bu açıdan düzenlemenin geç kalmış fakat yerinde bir düzenleme olduğu söylenebilir. Herkes yararlanabilir mi? Torba yasa tasarısındaki madde bu şekilde hayata geçerse 8.9.1999 tarihinde 50 ve daha yukarı yaşta olan kişiler 61 yaşına geldiklerinde 10 yıl memuriyetleri varsa emekli aylığına hak kazanabilecekler. Bu kişilerin 8.9.1999 tarihinde Emekli Sandığı’na tabi olmaları şartı aranmayacak. Diğer yandan bu düzenleme bütün memurları kapsamıyor. 1 Ekim 2008 sonrasında ilk kez memuriyete başlamış kişiler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na tabi oldukları için Emekli Sandığı iştirakçisi değiller. Dolayısıyla bu durumdaki kişilerin bu düzenlemeden yararlanma şansları yok..

KAYNAK:AKŞAM

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
  1. FARUK dedi ki:

    SAYIN YETKİLİ ÖGRENMEK İSTEGİM EGER ŞAHIŞ 61 YAŞINI GEÇMİŞ 10 YIL MEMURİYETİ VAR 1973-1983 YILLARI ARASI AMA ŞAHSIN BAĞ KUR BORCU VARSA YİNEDE EMEKLİ OLABİLİRMİ ŞİRKET ORATGIYDI AMA ŞİRKET GAYRİ FAAL İLGİLENDİGİNİZ VE BİLGİLENDİRDİGİNZİ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM SAGLIKLA KALIN

    1. SGKuzmani dedi ki:

      Değerli Okurumuz;
      Torba Yasa tasarısında yer alan maddeye göre 8.9.1999 tarihinde 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunan kişiler yaş haddi nedeniyle veya re’sen emekliye ayrılacakları zaman eğer 10 yıllık hizmetleri var ise emekli aylığına hak kazanabilecekler hükmüne göre bahsettiğiniz kişinin 08.09.1999 tarihinde 50 yaşını geçmiş olması ve memuriyette de 10 yıl yani 3600 gün hizmetinin bulunması gerekmekte.
      Ayrıca emekli olabilmesi için bağkur borcunu ödemesi gerekmekte.Eğer 12 aydan fazla borcu varsa yeni çıkacak yasa ile birlikte bağkura olan borcunu sildirir ve bağkur borcu ödemek zorunda kalmaz.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. FARUK dedi ki:

    CAVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM EVET 12 AYDAN FAZLA BORCU OLAN BU BORCU YENİ ÇIKACAK YASA İLE DONDURAN EMEKLİLİGİ HAK KAZANMIŞ İNSANLAR
    YİNE DE ESKİ DONDURULMUŞ BORCU ÖDEMEDEN EMEKLİ YAPILMAYACAK DİYE OKUDUM ONLARIN DURUMU NE OLCAK DUYUMLARINIZ DAHİLİNDE AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM

    1. SGKuzmani dedi ki:

      Değerli Okurumuz;
      Bilindiği gibi durdurulan bağkur sürelerini sigortalı istediği zaman ihya ederek yani canlandırarak ödeme imkanına sahip bulunmaktadır.Mevcut hizmetin emekli olmaya yetiyorsa durdurulan sürelere ait bağkur borçlarını ödeme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.
      Sağlıklı günler dileriz.

  3. FARUK dedi ki:

    EGER MEVCUT HİZMET EMEKLİ OLMAYA YETERSE BORÇLE BİRLİKTE EMEKLİLİK HAKKIDA DONMUYOR YANİ DONDURULAN BORCU ÖDEMEK ZORUNDA OLMADAN EMEKLİ OLUNABİLİYOR DOGRU ANLADIM SİZİ ? BU BİZİM DURUMUZDA OLAN BİNLER İÇİN ÇOK İYİ BİR HABER BÜYÜK BİR MÜJDE UMARIM HAKLISINIZDIR YARDIMLARINIZ VE EMEGİNİZ İÇİN ÇOK SAOLUN SAGLIK VE MUTLULUKLA KALIN

  4. Uğur ŞAHİN dedi ki:

    Emekli sandığında 19 yıl 6 ay hizmetim var artı ssk primlerim mevcut fakat ihya yaptıramadım ben de bu emeklilikten yararlanabiliyormuyum.

    1. SGKuzmani dedi ki:

      DEğerli Okurumuz;
      Torba Yasa tasarısında yer alan maddeye göre 8.9.1999 tarihinde 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunan kişiler yaş haddi nedeniyle veya re’sen emekliye ayrılacakları zaman eğer 10 yıllık hizmetleri var ise emekli aylığına hak kazanabilecekler.
      Sizin bu emeklilik hakkından faydalanabilmeniz için 08.09.1999 tarihinde 50 yaş ve ya yukarı bir yaşta bulunmanız gerekmekte.
      Onun haricinde emekli sandığında normal emeklilik sürelerine tabisiniz.Bize emekli sandığı işe başlama tarihi, sskdaki gün sayınız ve doğum tarihinizi net olarak yazarsanız emekliliğinizi hesaplayabiliriz.
      Sağlıklı günler dileriz.

  5. Uğur ŞAHİN dedi ki:

    doğum tarihi 1960 işe başlama 1979 bitiş 2000 ve ssk dan 1 yıl civarı