Yeni Torba Kanunla Genel Sağlık Sigortası Borçları Siliniyor mu?

01.01.2012 tarihinden itibaren sosyal güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası sisteminde 6 milyona yakın kişinin borcu bulunmakta ve bu durum büyük bir mağduriyet yaratmakta. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili daha önce yapılan düzenlemelerle 25 yaşın altındaki gençlerin borçları silinmişti. Ancak 25 yaş üzeri olup 01.01.2012 tarihinden sonra gelir testi başvurusu yapmadığı için G2 gelir seviyesinden re’sen tescillleri yapılmış kişiler için yeni torba yasada düzenleme var?

-Genel Sağlık Sigortası borçlarının ne kadarı silinecek?

İşte cevabı:

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek mi?

sgk zorunlu gss borcu af yapılandırma gelir testi 2016
sgk zorunlu gss borcu af yapılandırma gelir testi 2016

Yeni torba kanuna eklenen düzenleme ile daha önce gelir testi başvurusu bulunmayan ve yüksek gelir seviyelerinden (G2 ve G3) Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescilleri yapılmış kişilerin gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinecek. Anaparanın da 12 taksitle ödenmesi imkanı sağlanacak. Böylece yaklaşık 6 milyon kişinin genel sağlık sigortası borcunun gecikme zammı ve faizi silinmiş olacak.

Borcun tamamının silinmesi söz konusu değil gibi ama belki bir düzenleme yapılabilir . Zira anapara borcu da azımsanmayacak seviyede. Sadece gecikme zammı ve faizin silinmesinin derde derman olabileceğini düşünmüyoruz.

50 TL Altındaki SGK ve Vergi Borçları Silinecek

Torba kanunla getirilecek düzenleme ile ana para tutarı 50 TL ve altında olan borçlar silinecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. hocam ben sizden bir yorum bekliyordum lütfen bu konuda yardımcı olun ödeme gücüm yok zaten o yüzden 60/1-c olarak tescil edildim19.332 tl yi nasıl öderim

 2. hocam kolay gelsin gss kanunu çıktığı günden bu yana gelir testi yaptırmamıştım.11/08/2016 da gelir testi yaptırdım 60/1-c olarak tescil edildim.19/08/2016 da torba yasa yürürlüğe girdi ancak geriye dönük 19332 tl borcum silinmedi müracaat ettim sigortaya kapsam dışı diyor ne yapayım nereye müracaat edeyim teşekkür ederim

 3. Gss kanunun değitirilmesi için nasıl bir yol izlenmeli.Bimer,Cimer ve Akim gibi başvuru kanallarına gerekli şikayetlerimizi bildiriyoruz fakat sonuç alınabilir mi bilemiyorum.Borçlar almış başını gidiyor.Birde geriye dönük resen aylarca borçlanmışız haberimiz yok aynı şekilde milyonlarca insanın olmadığı gibi.Sistem her yönüyle işlemez halde.Yapılandırma kanunuyla borcu 12 ye bölüyorlar.Alınmayan hizmetin borcu taksite bağlanır mı.Durduk yere borç yaz sonra taksite bağla.Af çıkarsada borcu ödeyenlere iade edilmesin.Böyle bir durumda kim giderde borcu kabullenir.Borcun varlığından haberi olmayan milyonlarca insan olduğu için tepkinin seside yetersiz kalıyor.

 4. 25 yaşına kadar silinen Gss borçları nasıl oluyorda 25 yaş üzerine uygulanmıyor.Kanun önünde eşitlik varken böyle bir ayrım olabilir mi.Çalışmayan yada hiçbir sağlık hizmeti almayan milyonlarca insan 10 Milyar TL devlete borçlu olabilir mi ! Gss kanunu vatandaşı son derece rahatsız edici ve tahsili mümkün olmayacak derece borçların büyüdüğü bir kanundur.Ekonomik ortamın çok zorlaştığı bir dönemde bu kanunun revize edilmesi ve borçların silinmesi zaruri olmuştur.Bu konuda bir gelişme olucak mı ???

 5. Yeni torba yasa ışığında sorumu tekrar sorayım:

  Ben işsizken ve ailemden ayrı yaşarken tarafıma G-2 seviyesinden borç çıkarmışlardı. Hiçbir bir bildirim dahil yapılmadı. TV’de görünce gidip testi yaptırdım (İşe başladığım ay) ve gelir testimi geçmişteki durumuma göre değil o işteki gelirime göre G-3 seviyesinden tescil ettiler. Saçmalığın alası. İşsiz olduğum, ailemden ayrı yaşadığım resmi evraklarla kayıtlıydı. Bu borcu sildirme şansım var mıdır acaba?

 6. Merhaba,
  GSS primleri tek tip olacaktı, 50 TL olacaktı? Bu konu ne durumda, unutuldu mu? Bilgi vermenizi rica ediyorum.
  Saygılarımla.

 7. Ben 2014 te KRedi çekip Dükkan açtım Ben kredilerimi ancak Ödeip hayatımı düzene koydum derken Biriken bağkur boçlarımdan Haberim vardı ama GSS borcuda varmış 3 yıllık Bağkur borcu 13.000tl civarı sanırım üstüne birde 4.000 gibi gss var KARDEŞİM BEN EVİMİN GEÇİMİNİ DÜKKANIMIN VERGİLERİNİ ZOR ÖDÜORUM BU NASIL İŞTİR HAVA ALIP VERİRKEN BİLE BORÇLANIYORUM 560TL BAĞKUR PİRİMİMİ OLUR YILLIK 7BİN TL BAĞKUR A VERİP YILLIK 10BİNTL KİRAYA VERİP YILLIK 3.000TL VERGİYE VERİP NASIL GEÇİMİMİ SAĞLAYABİLİRİM

  BEN KENDİ BAĞKUR BORCUMU ÖDEYEMİYORUM ELEMANA SİGORTA YAPMAMIŞIM DENETLEMEYE GELMİŞLER GEÇEN YIL :)))) DEDİM O MÜŞTERİ BEN TEK KİŞİ ÇALIŞIYORUM

  ALLAHSIZ KİTAPSIZLARIN ADALETİNE KALDIK 560TL PİRİM Mİ OLUR ULAN EVİMİN KİRASI 350TL

 8. Ben işsizken ve ailemden ayrı yaşarken tarafıma G-2 seviyesinden borç çıkarmışlardı. Hiçbir bir bildirim dahil yapılmadı. TV’de görünce gidip testi yaptırdım (İşe başladığım ay) ve gelir testimi geçmişteki durumuma göre değil o işteki gelirime göre G-3 seviyesinden tescil ettiler. Saçmalığın alası. İşsiz olduğum, ailemden ayrı yaşadığım resmi evraklarla kayıtlıydı. Bu borcu sildirme şansım var mıdır acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu