01.01.2012 tarihinden itibaren sosyal güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası sisteminde 6 milyona yakın kişinin borcu bulunmakta ve bu durum büyük bir mağduriyet yaratmakta. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili daha önce yapılan düzenlemelerle 25 yaşın altındaki gençlerin borçları silinmişti. Ancak 25 yaş üzeri olup 01.01.2012 tarihinden sonra gelir testi başvurusu yapmadığı için G2 gelir seviyesinden re'sen tescillleri yapılmış kişiler için yeni torba yasada düzenleme var?

-Genel Sağlık Sigortası borçlarının ne kadarı silinecek?

İşte cevabı:

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek mi?

[caption id="attachment_7426" align="alignleft" width="300"]sgk zorunlu gss borcu af yapılandırma gelir testi 2016 sgk zorunlu gss borcu af yapılandırma gelir testi 2016[/caption]

Yeni torba kanuna eklenen düzenleme ile daha önce gelir testi başvurusu bulunmayan ve yüksek gelir seviyelerinden (G2 ve G3) Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescilleri yapılmış kişilerin gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinecek. Anaparanın da 12 taksitle ödenmesi imkanı sağlanacak. Böylece yaklaşık 6 milyon kişinin genel sağlık sigortası borcunun gecikme zammı ve faizi silinmiş olacak.

Borcun tamamının silinmesi söz konusu değil gibi ama belki bir düzenleme yapılabilir . Zira anapara borcu da azımsanmayacak seviyede. Sadece gecikme zammı ve faizin silinmesinin derde derman olabileceğini düşünmüyoruz.

50 TL Altındaki SGK ve Vergi Borçları Silinecek

Torba kanunla getirilecek düzenleme ile ana para tutarı 50 TL ve altında olan borçlar silinecek.
Editör: TE Bilisim