Kıdem Tazminatı Fon Sisteminde İstifa Eden İşçi

Kıdem tazminatında fon sistemi denilen yeni bir sisteme geçiliyor. Mevcut uygulamada kendi isteği ile ayrılan tazminat alamıyor. Ancak fon sistemine geçişle beraber kendi isteği ile ayrılanlar da tazminat alabilecek.

İsterseniz tazminatın tamamını çekebileceksiniz

Yeni sistem ile birlikte çalışanlar adına kıdem tazminatı hesabı açılacak. İşverenler her ay çalışanın kıdem tazminatı tutarını bu hesaba aktaracak. Çalışanlar kıdem tazminatı hesaplarında biriken parayı belli bir sigortalılık süresi ve prim günü şartını tamamladıktan sonra çekebilecek. Dilerse tamamını çekebilecek dilerse bir kısmını. Hesapta kalan para fonlarda değerlenmeye devam edecek.

Kıdem tazminatı fon sisteminde devlet katkısı olacak mı?

Yeni sistemde bireysel emeklilik sistemine benzer bir sistem oluşturulacak. Çalışan adına ödenen tutar için belirlenen devlet katkısı da ödenecek.

Kendi isteği ile ayrılan da tazminat alabilecek

Sistemden kendi isteği ile ayrılan çalışanların tazminat hakları aynen devam edecek. Bir işyerinden ayrılıp başka bir işyerine başladığınızda tazminat kaybınız olmayacak. Yeni işvereniniz de tazminat hesabınıza hak ettiğiniz tazminatı ödemeye devam edecek.

Kıdem tazminatı fon sistemine yeni çalışanlar dahil edilecek. Eski çalışanların da işverenleri ile uzlaşarak sisteme dahil olabilmesini sağlayacak bir sistem oluşturulacak. Böylece eski çalışan işvereni ile uzlaşarak yeni sisteme dahil olabilecek ve işten kendi isteği ile ayrılması halinde tazminat alabilecek.

Yeni sistemde işveren çalışan adına ne kadar tazminat ödenecek?

İşverenin çalışan adına ödeyeceği tazminat tutarı brüt kazancının % 8,33’ü olacak. Yeni sistemde 1 günlük çalışma için bile çalışan tazminatını alabilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba hocam;

    Ben 1.5 yıldır iltihapli eklem romatizmasi hastasıyım artrit grubunda çağrı merkezinde 5 yıldır calismaktayim artrit olduguma dahi raporum var herhangi bir engelim bulunmamakta peki ben engelli raporu hastalığından dolayı alabilirmiyim çok rapor aldığım için işyeri is akdi feshine gidebilirmi teşekkür ederim.

    1. Merhaba. Engelli sayılabilmeniz için iş gücü kaybınızın en az %40 ve üzerinde olduğunun Sağlık Kurulu’nca tespit edilmesi gerekir. Bunun kararını heyet verebilir.

  2. Merhaba, 5 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum yasa çıktıktan sonra yeni sisteme geçip ertesi gün işten çıktığımda tazminatımı kesintisiz alabilecekmiyim bu durumda ?

    1. Merhaba. Eski çalışanların ne olacağı konusunda net bir hüküm yok. İşverenle uzlaşması halinde diyor kanunda. Yani tek taraflı sizin istemenizle değil işverenin de istemesi gerekiyor. Yasa çıktığında bu konuda net bir bilgi verebiliriz size.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu