SGK’DAN 112,00 T.L ÖDEME MÜJDESİ

2014 Yılında doğan çocuklar için 103,00 T.L olarak ödenen emzirme yardımı 2015 yılında doğan çocuklar için 112,00 T.L olarak ödenecek.

SSK ve Bağ-Kur Kapsamında Çalışanlar İçin Emzirme Yardımı Şartları!

Emzirme Yardımı Nedir?

Sigortalı çalışan ve ya Bağ-Kur kapsamındaki kadın sigortalıya ya da  sigortalı olmayan kadın çalışanların SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan sigortalı eşine canlı doğan her çocuk için SGK tarafından bir defaya mahsus ödenen tutardır.

Buradan da anlaşılacağı üzere emzirme yardımı sadece SSK kapsamındakilere değil Bağ-Kur kapsamında çalışanlara da ödenmektedir.

Emzirme Yardımı Kimlere Ödenir?

5510 Sayılı Kanunun 4/a(SSK) ve 4/b(Bağ-Kur) kapsamında çalışıyor olmak koşuluyla şu kişilere ödenmektedir.

-SSK ve ya  Bağ-Kur kapsamında çalışan sigortalı kadının kendisi,

-Eşi çalışmayan erkek sigortalının kendisi,

-Emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan kadın sigortalı,

-Emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan erkek sigortalı.

Emzirme Yardımı Tutarı Neye Göre Hesaplanır?

-Emzirme yardımı tutarı ödenirken çocuğun doğmuş olduğu yılda Sosyal Güvenlik Kurumu yönetim Kurulunca o yıl belirlenen emzirme yardımı tutarı üzerinden hesaplama yapılır.

-2014 yılı içerinde doğan çocuklar için şu an 103,00 T.L. emzirme yardımı ödenmektedir.

-Emzirme Yardımı İle İlgili Diğer Önemli Ayrıntılar

 SSK ve ya Bağ-Kur kapsamındaki kadına veya kendi çalışmayan  kadının SSK ve ya Bağ-Kur kapsamında çalışan eşine emzirme yardımının ödenebilmesi için,

-SSK kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün  çalışmış olmak,

-Bağ-Kur  kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim yatırılmış olması ve borcunun bulunmaması,

Gerekmektedir.

-Ayrıca sigortalılığı sona erenlerin, sigortalılık sona erme tarihinden başlamak üzere   300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkek, doğum tarihinden önceki on beş ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

 

Emzirme Yardımı İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

            Her ne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme yardımları için talep şartını kaldırmış olsa da yine de en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Kısa Vadeli Sigortalar Servisine sözle bilgi vermek gerekmektedir.

Özet olarak belirtmek gerekirse:

-Emzirme yardımı canlı doğan her çocuk bir defaya mahsus ödenmekte,

-Çocuğun doğduğu tarih itibariyle 5 yıl içerisinde talepte bulunmak gerekmekte,

-Bağ-Kur ‘lulardan cocuğun doğdugu tarihte borçlu bulunanlar 5 senelik zaman aşımı sürecini aşmamak koşuluyla borçlarını ödedikleri tarihte emzirme yardımı almaya hak kazanmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. Merhaba ozel sektorde sigortali calisanim dogum sonrasi sut iznimin tam olarak kac ay oldugunu merak etmekteyim memurlar icin analik hakki sonrasi 1sene sut izni yaziliyor bu hal bizede gecerlimi yoksa biz bebek 1yasina gelene kadarmi sut izni kullanbiliyoruz

 2. 3 ay içinde insallah bebeğim olacak ilk bebeğimiz bu ne yardımı alabilirim ve nerelere başvura bilirim özel sektörde işciyim beni bi bilgileri dirseğiniz saygılarımla

 3. Merhaba, ben süt izni ile ilgili bir şey sormak istiyorum;29.08.2013 de tkhk daki bir yazı da
  “Çalışan kadın memurlara verilecek süt izni süresinin günlük 1.5 ve 3 saatlik süt izni sürelerinin çalışılan süreyle oranlanmak suretiyle hesaplanarak kullandırılması yönünde işlem tesis edilmesi gerektiğinin mütaala edildiği bildirilmiştir.” Geçiyor.şuanda 657 sayılı devlet memurları için böyle bir durum geçerli mi?

 4. benim kardesimin 3 uz leri oldu sigortali calisiyor cocuk yardimi ve sut parasi disinda baska devlet yardimi yokmu teşekkürler bilgilendirdiginiz icin simdiden

  1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından doğum yardımı ödeneğini de aldınız ise (Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında) bunlardan başka bir ödenek bulunmamaktadır.

 5. Merhaba. Yabancı uyrukluyum, çalışıyorum,genel sağlık sigortam var. 2016da oğlum oldu. Yardım alma hakkım var mı? Hiçbir ödeme almadım. 2.sorum 1 yaşından sonra süt izni oluyor mu?

 6. Benim 2007 li birde 2015 li iki tane kizim var bunlardan sadece sgk dan odeme yapildi.simdi geriye donuk sosyal yardimlasmadan para alabilirmiyim ne kadar alirim.

 7. SN. DENIZ P., BU BIR BILGILENDIRME MESAJIDIR. 28.11.2016 TARIHINDE OZEL MEDIFEMA HASTANESI ISIMLI SAGLIK KURULUSUNDAN ALMIS OLDUGUNUZ TEDAVI ICIN KURUMUMUZCA 519.48 TL KARSILANMISTIR. SIKAYETLERINIZI ALO 170 CAGRI MERKEZIMIZE BILDIRINIZ. SAGLIKLI GUNLER DILERIZ. B001 şeklinde bir bilgilendirme mesajı geldi fakat ben sadece muayene ücretimi ödedim bu hastaneye herhangi bir tedavi uygulanmadı. 170 bilgi veremiyor. Bu ne olabilir?

  1. Merhaba. Bu sistem tarafından gönderilen standart bir mesaj. SGK tarafından tedavi masrafınızın ne kadarının karşılandığına dair bir mesaj yani bilgi amaçlı.

 8. Yedi aylık oğlum var dogunca 300 tl doğum parası verildi çocuk parası süt parası yada çocuk için herhangi bi yardım almak için daha önce yada suan çalışıyo olmak şart mi hiç calismamiş olanın alabileceği yardimlar neler

  1. Sgkdan emzirme yardımı alabilmeniz için çocuğun doğduğu tarihten geriye dönük sizin ya da eşinizin en az 120 gün ssk ya da bağkuru olması gerekir. Eğer yoksa alamazsınız.

  1. Bu yardımdan 4/a-ssk kapsamında çalışanlar ile 4/b-bağkur kapsamında prim ödeyenler faydalanabiliyor. Memurlar yararlanamıyor.

 9. Merhaba özel sektörde 10 senedir güvenlik görevlisiyim. 122 tl emzirme parası için sgk ya, Peki kaymakamlığa başvurduğum zaman 300 tl mi alacağım.. Başka bir yardım hizmeti varmı? Bide doğum iznine çıktığımda ziraat bankasından alcağım para ne kadar olacak?

  1. SGK size bir defaya mahsus 122 TL emzirme yardımı yapar. ayrıca aile ve sosyal politikalar bakanlığından bir defaya mahsus doğum yardımı alırsınız.
   İstirahatli olduğunuz süreler için de SGK size analık ödemesi yapar.

 10. Ben öğretmenim ve süt parası olarak sadece 300 tl alabildim. ANALIK adı altında yer almıyor muyum da SGK ya da BAĞKURlulara bu kadar çok(4000-5000tl) ödeme yapılıyor?

  1. Memurların raporlu olduğu sürece maaşları ödenmeye devam edilir. Ayrıca analık iş göremezlik ödemesi alamazsınız. Bir defaya mahsus doğum yardımı alabilirsiniz sadece. Şunu da bilin ki SSK kapsamındaki bir kadın sigortalı doğum yaptığında işyeri maaşını ödememekte. Ondan dolayı SGK ödemekte. Siz daha avantajlısınız yani.

 11. Benim ikiz çocuğum olacak hayırlısıyla ssk var ne tür yardımlar alabilirim Toplam üç çocuk

  1. Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumunundan her çocuk için 122,00 TL olmak üzere bir defaya mahsus 244,00 TL alırsınız.
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından da çocuk başı 400,00 TL olmak üzere toplam 800,00 TL alırsınız.
   Saygılarımızla.

 12. Ne ben nede esim sogortaliyiz 2 ci cocugumuz oldu yinede yeni dogan yardimi alabilirmiyiz 400 lira yi hocam bizi aydinlatirsaniz seviniriz

 13. emzirme parası bir defaya mahsus 112tl olarak mı veriliyor? yoksa altı ay boyunca 6*112 tl olarak mı veriliyor.

 14. Merhaba,
  Tatilde olduğumuz için ikametimiz dışında başka bir ilde çocuğumuzu dünyaya getirdik. Emzirme ödeneği ve çocuk yardımı için ikametgah ın bir önemi var mı, farklı bir ilden başvuru yapabiliyor muyuz?

 15. ben en son nisan 2015 yılında sigortalıydım şimdi ise 12 06 2016 sigortalı değilim bben emzirme parası alabilirmiyim peki

 16. bende eşimde çalışmıyoruz fakat ben elden sgk pirimi ödüyorum. sgk dan çocuk yardımı alabilir miyiz alıyorsak neler yapmamız lazım

  1. Değerli Okurumuz;
   300 T.L. için başvurunuzu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapmanız gerekiyor. İkamet yerinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvurabilirsiniz bu yardım için.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   SGK bir defaya mahsus emzirme yardımı ödemesi yapar. 2015 yılı için bu tutar 112,00 T.L. idi. Eğer çocuğunuz 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğduysa ayrıca bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak 300,00 T.L. daha alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. eşim sigortalı bn ev hanımıyım eşim yanımda değil ben başvuru yapabiliyor muyum

  1. Değerli okurumuz
   Emzirme raporunun sistemden kaydedilmesi gerekir.eşiniz sigortalı ise ödeme Eşinizin adına yapılır
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

 18. MERHABA

  SSK LI OLARAK ÖZEL BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM EŞİM EV HANIMI 3 AY ÖNCE İLK ÇOCUĞUMUZ DÜNYAYA GELDİ ANNELİK YARDIMI OLARAK 300.00 TL ALDIK BUNUN DIŞINDA DESTEK ALABİLECEĞİMİZ KURUM VAR MIDIR VE NEREYE BAŞVURU YAPMAM GEREKLİ ACABA ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Çocuğun doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde 120 gün sigortanız varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da bir defaya mahsus 112,00 T.L. emzirme yardımı alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. hocambenim 3 cocuk dunyaya geldi sigortalıyom esnafım şirkette yatırıyor sigorta şimdi benim cocukla ilgili devlet ne kadar ödeme yapar ve kime muracat etmeliyim (tşk)

  1. Değerli Okurumuz;
   Eğer bağkur borcunuz yoksa size sosyal güvenlik kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere 112,00 T.L. tutarında emzirme yardımı yapılır.Bunun için bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine başvuru yapmanız gerekiyor.
   ayrıca aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından da bir defaya mahsus 600,00 T.L. ödeme alacaksınız.Bunun için de kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. İçerik: 103 lira ve 1071 lira olarak hesaba emzirme yardımı yatırılmış sizce ne olabilir bu 1071 lira

  1. Değerli okurumuz;
   Canlı Doğan her çocuk için emzirme yardımı yapılmaktadır.Dolayısıyla Doğan çocuk sayısı kadar emzirme yardımı ödenir..
   Sağlıklı günler dileriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu