Yeni Doğan Çocuğa Banka Hesabı Açılacak

Yeni Doğan Çocuğa Banka Hesabı Açılacak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi programında herkesi ilgilendiren detaylar bulunmaktadır. Özellikle yeni doğan çocuğa tasarruf için banka veya katılım finans şirketi hesabı açılacak olması. Memurlar arasında performans olarak başarı gösterenlere ödül verilecek. Yapılan sosyal yardımlar daha etkin hale gelecek gibi çok geniş içeriklere yer verilmiş durumda. Bakan Albayrak’ın açıklamalarda bulunduğu Yeni Ekonomi Programı yediden yetmişe olarak toplumun tüm kesimine hitap etmektedir.

Dolara Tedbir İşlemi

Dolara Tedbir İşlemi, doların inişleri ve çıkışları için tedbir seti devreye alınacak. Dolarizasyon olarak adlandırılan işlemlere tedbir seti devreye alınacaktır. Dövize alternatif olarak Türk Lirası ile finansal ürünler geliştirilecek. Borsa İstanbul’da döviz piyasası kurulacak. Omnibus ile DİBS piyasasının uluslar arası teminat özelliği getirilmesi, hisselerin gruplandırılarak yatırımcının işlemini kolaylaştırmak ve de hakla açılmak için vergi indirimlerinin çoğaltılması planlanmaktadır.

Yeni Doğan’a Kumbara Hesabı

Yeni Doğan’a Kumbara Hesabı, tasarruf işlemlerine doğumdan itibaren teşvik işlemi için her yeni doğan çocuğa Kumbara Hesabı açılacak. Vatandaşları tasarrufa teşvik için her yani doğan çocuğa banka veya katılım finans şirket hesabı açılması hedeflenmektedir. Burada hedeflenen vatandaşlara  tasarruf işlemini doğumdan itibaren aşılayarak başlatmaktır.

Bakan Albayrak konuşmalarına şöyle devam etti, Gecelik faiz oranlarına dayalı olarak kredi ve tahvil ihraçları yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.  Hedeflenen böylelikle her iki taraf içinde TL olan faiz takası anlaşmalarının altyapısını oluşturmaktır. Böylece amaç bankaların orta ve uzun vadede TL faiz risklerini, döviz likiditelerini kullanmadan yönetmelerine olanak sağlamaktır.

Varlık Fonu, Türkiye Varlık Fonu cari işlemler dengesini güçlendirecek, ülkenin stratejik hedeflerini ve finansal piyasalarının gelişmesini destekleyecek özel sektör işbirliklerine sabit sermayeli yatırımlar yapacaktır.

Kredi Garanti Fonu bankaların talep ettiği tür ya da nitelikte teminat olmadığı için finansman açısından zorlanan firmalara sektör odaklı olarak bankalara risk paylaşımını gözeterek kefalet sağlayacak.

Kurumlar Vergisi’nde indirime gidilecek. Şirketlere yapılacak olan indirimler ile vergi politikasında ki düzenlemelerle gelirlerin artırılması hedeflenmektedir. Dövizli BES Uygulaması sistemi kurulacak. Yurt dışında ikamet eden Türk Vatandaşları için dövizli BES uygulama sistemine geçilmesi planlanmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu