Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebek için para annelerin yaptıkları her doğum başına bir kez olmak üzere ödenmektedir. Bu ödemenin yapıldığı kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’dır. Yeni doğan bebek parası için yapılacak olan ödeme ailenin kaç çocuğa sahip olduğuna bağlı olarak artmakta ya da azalmaktadır.

Aileye ödenecek bebek parası en fazla üçüncü bebek doğduğunda uygulanmaktadır. Bebek parasını alabilmek için devleti istediği birtakım şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar aşağıda maddeler halinde ifade edilmiştir:

 • Çalışan ya da çalışmayan tüm anneler bebek parası ödeneğini alabilmektedir.
 • Doğum yapan annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Eğer anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise ve bir mavi karta sahip ise yine ödenekten yararlanabilecektir.
 • Bebek parası desteği almak için annelerin kuruma bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Yardımdan yararlanmak isteyen anneler doğumlarını 10.05.2015 tarihinden sonra yapmış olmalıdır.
 • Doğumların sonucunda fetüs öldü ise devlet tarafından yardım yapılamamaktadır.

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Kadar?

Toplam yeni doğan bebek parası her yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından güncellenmektedir. Ailelere verilecek bir defalık ödenek sayesinde aileler bebeklerinin doğum masraflarını karşılayabilmektedir.

Aşağıda yeni doğan bebekler için verilecek tutarların detayları yer almaktadır:

 • Yeni doğum yapmış anneler dünyaya getirdikleri ilk bebek için 300 TL alabilmektedir. Bunun için annenin Bakanlık’a bizzat gitmesi gerekmektedir. 
 • Annelerin ikinci doğumları için ise devlet bebeğe 400 TL vermektedir. 
 • Aile üçüncü bir çocuk düşünüyor ise devlet üçüncü çocuğun canlı doğumu sonunda aileye 600 TL ödemektedir.

Ödemeler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından bizzat yatırılmakta olup annenin ya da babanın banka hesabına aktarılmaktadır. Aile dilerse parayı PTT şubelerine müracaat ederek de çekebilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebek parası için müracaat etmek isteyen vatandaşlar müracaatlarını şehirlerinde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Müdürlüğü’ne ya da bağlı bulunduğu bir Sosyal Hizmet Merkezi’ne giderek yapabilmektedir.

Başvuru yapılmadan önce ailelerin nüfus müdürlüklerine gitmesi ve nüfus müdürlüklerinden bebekleri için geçici bir belge almaları gerekmektedir. Bunun nedeni kurumların yeni doğan bebek ödeneği verebilmek için bebeğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına ihtiyaç duymasıdır.

Bebek parası başvurusu için kurumun istediği belgeler şu şekildedir:

 • Yeni doğan her bir bebeğin kimlik bilgileri
 • Annenin kimlik bilgileri
 • Annenin doğum yaptığına dair belge
 • Bebek için yardım başvurusunda bulunulduğuna dair dilekçe (Anne ya da bir başkası tarafından doldurulabilmektedir. Dilekçe üzerinde mutlaka anneye dair kimlik bilgileri yer almalıdır. Ayrıca yeni doğan bebeğin bilgileri ve annenin çalışma durumu gibi bilgiler de dilekçe üzerine işlenmelidir.)

Yeni Doğan Bebek Parası Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebek için ödenek almak isteyen vatandaşlar paranın IBAN numaralarına yatıp yatmadığını kontrol edebilmektedir. Doğum sonrasında nakit olarak yatırılan bu yardımın bebek doğumundan yaklaşık bir ay sonra yattığı bilinmektedir. Bebek parasını almak isteyen annelerin kendi isimlerine PTT bankası üzerinden bir hesap açması gerekmektedir.

Anneler paranın yatıp yatmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulayabilir:

 • Bebek doğduktan yaklaşık bir ay sonra anneler bizzat PTT şubesine gidebilmektedir. PTT görevlilerine hesap numaralarını vererek paranın yatıp yatmadığını sorgulayabilmektedir.
 • Annelerin kendi kimlik numaraları üzerine e-devlet hesapları var ise e-devlet ana sayfasından paranın yatıp yatmadığı kontrol edilebilmektedir.
 • Anneler bankaya gitmeden de paranın yatıp yatmadığına bakabilmektedir. Bunun için 44 17 88 numaralı telefon numarasını arayarak PTT müşteri temsilcileri ile görüşülebilmekte ve detay elde edilebilmektedir.
 • Anneler kendi akıllı telefonlarına PTT mobil uygulamasını yükleyerek de bebek parasının yatıp yatmadığına bakabilmektedir. PTT uygulaması yüklendikten sonra annelerde kimlik numaraları ya da hesap numaraları istenmektedir. Buna ek olarak annelerin 6 haneli bir şifre belirleme gerekmektedir. Belirlenen şifre ile hesapta olan toplam tutar görüntülenebilmektedir.

Aileler paralarının yattıklarını gördüklerinde kendilerine en yakın PTT ATM’sinden ya da PTT şubesinden paralarını çekebilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Zaman Alınır?

Yeni doğan bebeklerin parasını alma zamanı bebeklerin doğumundan yaklaşık bir ay sonrasına tekabül etmektedir. Anneler bebeklerini doğurduktan sonra devlet tarafından bir ödenek ile ödüllendirilmektedir. Devletin bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına oluşturduğu ödenek yeni doğan bebek parası olarak bilinmektedir. Devlet her bir bebek için farklı ödenek yapmaktadır.

Aşağıda bebeklerin alacakları ödenek miktarı yer almaktadır:

 • Birinci doğum için 300 TL ödenek,
 • İkinci doğum için 400 TL ödenek,
 • Üçüncü doğum için 600 TL ödenek verilmektedir.

Yeni Doğan Bebek Parası Ne Zaman Yatar?

Yeni doğan bebeklerin parasının yatma zamanı ortalama olarak bir ay içinde gerçekleşmektedir. Doğumun hemen sonrasında Bakanlık’a yapılan başvuru sonucuna göre annelere bir defalık ödenek verilmektedir. Annelerin PTT bankasından ödeneği çekebilmesi için karta ihtiyaç bulunmamaktadır. Bir anne kendi kimlik belgesini götürerek bankadan bebeği için yatırılan ödeneği çekebilmektedir.

Bebek parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için aşağıdaki yerlere başvurulabilmektedir:

 • PTT Müşteri İletişim Merkezi aranarak annenin IBAN numarasına para yatıp yatmadığına bakılabilmektedir. Görevliye anneye ait banka kartı bilgileri verilmeli ve hesap hareketlerinin kontrolü sağlanmalıdır.
 • PTT ATM’lerine gidilerek hesabın mevcut para durumu kontrol edilebilmektedir. Bunun için karta haneli şifre belirlenmelidir.
 • PTT şubelerine bizzat giderek paranın yatıp yatmadığına bakılabilmektedir. 

Yeni Doğan Bebek Parası Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yeni doğan bebekler için dilekçe ve doğum raporunun Doğum Yardım Yönetmeliği’nin dördüncü maddesi uyarınca ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Kurum tarafından bebek yardımı için istenen belgeler aşağıda listelenmiştir:

 • Bebek yardım parası için dilekçe
 • Annelerin doğum raporu
 • Yeni doğan bebek kimliğinin ön ve arka yüz fotokopisi

Yeni doğan bebeklere ödenek talep etmek için dilekçenin doğru şekilde yazılması gerekmektedir. Dilekçe, bağlı bulunan valiliğin adı ile başlamalı, başvuru tarihi ve numarası kâğıdın sağ üst köşesine yazılmalıdır. Bunlara ek olarak dilekçede yer alması gereken bilgiler aşağıda özetlenmiştir:

 • Annenin isim ve soy ismi
 • Annenin kimlik numarası
 • Yeni doğan bebeğin kimlik numarası
 • Annenin başka çocukları var ise onların kimlik numarası
 • Doğum yapan kişinin kamuda çalışan olup olmadığının bilgisi
 • Ödenek için başvuran kişinin adı ve soyadı
 • Ödenek için başvuran kişinin imzası

Dilekçe üzerinde tüm bu detaylar yer almalı ve dilekçe yazıldıktan sonra ilgili Valilik’e teslim edilmelidir.

Yeni Doğan Bebeklere Hangi Yardımlar Yapılıyor?

Yeni doğan bebekler için yardım ödenekleri arasında nakit yardımının yanı sıra mama ve bez yardımı da yer almaktadır. Her bebek için farklı tutarda yatırılan yeni doğan bebek parası bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için verilmektedir. Bebeklerin bez ve mama ihtiyaçlarını karşılamak adına devlet tarafından ailelere mama ve bez yardımı da yapılmaktadır.

Mama ve bez yardımı için başvuru yapılabilecek kurumlar aşağıda yer almaktadır:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Müdürlükleri
 • Kaymakamlık binaları içerisinde aktif faaliyet gösteren Sosyal Hizmet Müdürlükleri
 • Aile Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları
 • Mahallelerin muhtarları. (Aileler bebekleri için mama ve bez talebinde bulunmak için mahalle muhtarlarına gidebilmektedir. Bunun için muhtara yeni doğum yapıldığına dair belge ve anne ile bebeğe ait kimlik kart fotokopileri götürülmelidir.)

SGK Tüp Bebek Şartları Nedir, Masrafları Karşılıyor mu ?

E-Devlet Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

136 Yorum

 1. merhaba Bn 120 günüm olmadığı için emzirme parası alamadım başka biyerden alınıyor mu 120 gün altı olduğu icin

  1. Merhaba
   İstenen şartı sağlayamamanız durumunda emzirme ödeneğini alamazsınız.

 2. Merhabalar
  Ben kamu kurumunda memurum eşim ev hanımı SGK den süt parası alınıyormuş biz de bu yardımdan faydalanıyor muyuz ? Çocuğum 2017 temmuz 29 tarhinde doğdu

 3. iyi günler . 1. çocuğa 300 tl olan para için nereye başvurmamız gerekiyor. gerekli evrakları orada doldurma imkanımız var mı?

   1. Slmlar ben sigortaliyim eşim dogum yapacak ilk çocuğumuz nerelere başvuru yapmam gerek ne kadar yardim alırım

 4. Merhaba benim daha yeni sigortam yatırılmaya başladı doğumuma 136 gün var acaba su doğumdan önce 120 günlük sigorta yatırımına karşı 4000 küsüratlı iş görememezlik parasından yararlanabilir miyim?

 5. Merhabalar
  Benim 40 günlük bebeğim var
  3 yıldır çalişdiğim yerden cıkarıldım şuan işşizlik parasıda alıyorum acaba bu ödeneklerden bende yararlanabilirmiyim
  Şuan eşimin ve benim sigortamizda yok

 6. merhabalar eşim de sigortalı bende sigortalıyım 26 gün önce çocuğumuz oldu devletin agi sinden eşim üzerinden yararlanmak istiyoruz kamu personeli olduğu için ben özel şirkette çalışıyorum arada bir fark varmı yatacak ücret olarak? varsa eşimin üzerinden sigorta hizmeti alacağını nasıl beyan edebiliriz teşekkürler şimdiden

 7. Tekrar merhaba ben yeşil kartlıyım ne tūr yardįmlardan yararlana bilirim beni bilgilendire bilirmisiniz şimdiden tşkkūrler

 8. Merhaba yeni dogum yapım 23.08.2017 sinde ben yeşil kartlı olarak dogum yardımı alabilirmiyim? ve şuan resmi nikahım yok bu sorun olurmu yardım almak icin

 9. yeni çocum oldu 28ekim 2017 sskdan ne tür yardım alabilirim ve ücret ollarak nekadar bizi bilgilendirseniz çok seviniriz tesekurler

 10. merhaba benim iki ay once cocugum oldu sgk ya basvuru yaptim yesil kartlisin diye emzirme parasi alamadim ne yapmam lazim ?

 11. Slm ben 23 günlük doğum yaptım eşimle resmi nikahımız yok kızım sarılık oldu özel hastaneye götüreceğim üçret ödermiyim durumum yok ödemek için eşim yok

 12. Iyi gunler yeni dogacak olan bebegimizi dogumdan kac gun sonraya kadar basvuru yapabiliyoruz bizim dogum kurban bayramina denk geliyor ve 10 gun bayram tatili resmi yerler
  Ve bir de sgk ve aile ve sosyal politikalar il mudurlugune yani iki yere basvurup ikisinden de mi ayri ayri para aliyoruz tesekkurler

  1. Merhaba;5 yıl zamanaşımı var sgk ve aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvuracaksınız,ikisinden de ayrı ayrı ödeme alacaksınız.

 13. Benim 4.cocugum olacak emzirme parası ve doğum parası ne kadar alırım ve nereye başvurulur

 14. Merhaba ben ev hanımıyım.eşim çalışıyor ve her ay düzenli bağkur ödemesi yapıyoruz. 10-08-2014 doğumlu bir çocuğum var,süt parası ve çocuk parası vs bu haklardan bende faydalanabiliyormuyum

 15. Merhaba ben güvenlik korucusuyum 4a sigortaya geçtik yeni doğan değilde çocuk parası alirmiyiz bu dan sonra önceden alıyorduk şimdi alirmiyiz.teşekkür

 16. Merhaba benim eşim Kıbrıs’ta ewlendi boşandı ama turkiyede hala ewli olarak gorunuyo bizim ewlenmemiz için tebligat gelmesi gerekiyor we bizim şuan bı oğlumuz oldu biz herhangi bir yardımdan faydalanabilirsiniz biliyormuyuz teşekkürler.

 17. MERHABA BENİM13,06,2017 TARİHİNDE KIZ ÇOCUĞUM OLDU .BEN ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM .ACAB İŞ YERİMDEN YENİ DEOĞAN ÇOCUĞUM İÇİN SÜT YARDIM PARASI ALABİLİRMİYİM.ekim 2015 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım.

 18. Merhaba benim eşim bağkurlu ama primleri yatıramıyoruz borçlu olduğu için faydalanamıyor benımde sigortam yeni başladı hangı yardımdan yararlanabılırım teşekkurler

 19. Merhaba ben Devlet memuruyum(Emekli sandığı). Yeni çocuğum oldu. Çocuğun sigorta girişi nasıl olacak? Kurum mutemeti otomatik olarak benim üstüme kayıt olduğunu söyledi. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu