Yeni Doğan Bebek İçin Ne Kadar Para Ödenir? 2021

2021 yeni doğan bebek için ödenen yardım parası, bebeğin kaçıncı çocuk olduğuna göre farklılık gösterir. Yeni doğan bebekler için uygulanan yardımdan faydalanmak için bebeği sağ olarak dünyaya gelmiş olması şartı gözlenir. Gerekli prosedürlerin tamamlanması ardından yeni doğan bebek parası verilerek aileye yardım desteğinde bulunulur.

Yeni Doğan Bebek İçin Ödenen Para Nedir?

Yeni doğan bebek için ödenen para doğum yardımı olarak adlandırılır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yürütülen bu uygulama, her çocuk için aileye yapılan bir yardımdır. Gerekli şartların yerine getirilmesi halinde Türk vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan anne babalar bu yardımdan faydalanabilir. Doğum yardımı bazı durumlarda süt parası, mama ve bez parası olarak da adlandırılabilir. Fakat ikisi farklı projelerdir.

2021 Yeni Doğan Bebek Parası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Yeni doğan bebek parası yardımından faydalanabilecek olan kişiler şu şekildedir:

 • Doğum yardımı, Türk vatandaşları ile mavi kart sahiplerine verilir.
 • Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması şartı aranır.
 • Doğum yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için yeni doğan parası verilmez.
 • Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Yeni Doğan Bebek Parası Almak İçin Ne Yapılır?

Yeni doğan bebek parası yardımı almak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Doğum yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.
 • Başvurular, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır.
 • Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur.
 • Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır.
 • Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.
 • Türk vatandaşı olarak yurt dışında bulunan kişiler konsolosluklar aracılığı ile doğum yardımı projesine başvuru yaparak gerekli ödeme desteğini alma hakkına sahiptirler.

Yeni Doğan Bebek Parası Ödemesi Nereden Yapılır?

Yeni doğan bebek parası yardımı için ödemelerin yapıldığı kurum şu şekildedir:

 • Yeni doğan bebek parası ödemeleri için yapılan başvuru Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girilir.
 • Başvurunun yapıldığı ayı takip eden ay içerisinde hak sahipleri, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek yeni doğan bebek parasını çekebilir.
 • PTT aracılığıyla hak sahiplerinin TC kimlik numaraları ya da Mavi Kart numaraları üzerinden gerçekleştirilen ödemelerin en geç 1 yıl içinde teslim alınması gerekir. Aksi takdirde 1 yıl içerisinde teslim alınmayan ödemeler geri iade olur.

Yeni Doğan Bebek İçin Ne Kadar Para Ödenir?

Yeni doğan çocuk parasının miktarı, doğan çocuğun sayısına göre değişiklik gösterir.

2021 yılına ait yeni doğan bebek parası miktarları ise şu şekildedir:

 • İlk çocuk için 300 TL tutarında ödeme yapılır.
 • İkinci çocuk için 400 TL tutarında ödeme yapılır.
 • Üç ve daha fazla çocuk için 600 TL tutarında ödeme yapılır.
 • 1 çocuğu varken ikiz çocuk sahibi olan bir kişi 1 000 TL tutarında ödeme alır.

Yeni doğan bebek parası tek seferlik bir yardımdır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan ya da doğacak olan her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılır. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yeni doğan bebek parası tutarları arasındaki fark ödenir.

Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise yeni doğan bebek parası ödemesi yapılmaz.

Yeni Doğan Bebek İçin Yardım Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Yeni doğan bebek için yardım parası almak şartlar tamamlanıyorsa mümkündür. Gerekli durumlarda aile yardım için başvuru yapar.

Doğum parası almak isteyen aile için gereken şartlar şu şekildedir:

 • Çalışan kadın doğum izni başlamadan önce işten ayrılmamalıdır.
 • Çalışan kadının sigortalılık halinin devam etmesi gerekir.
 • Belirlenen sürede yani 112 gün içinde iş yerinde çalışmamanız gerekir.
 • Doğumun gerçekleşmiş olması şarttır.
 • Doğumun sonucunda bebeğin sağ kalması gerekir.
 • 90 gün prim şartıyla kadının rapor parası da alması sağlanabilir.
 • Doğum sırasında bebek sağ kalmış fakat anne vefat etmiş ise bebeğin babası doğum yardımı için başvuru yapabilir.

Yeni Doğan Bebek Parası Sorgulama

Doğum parası sorgulama işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Doğum yardımı parası için sorgulama işleminde uygulanacak yöntemler şu şekildedir:

 • Anne ve baba kendisine en yakın olan PTT şubesine gider. Kimlik belgesi ile sorgulama işlemini PTT şubelerinde yaptırır. Herhangi bir PTT şubesinde bu işlem yapılabilir ve doğum yardımı için yapılan başvurunun sonucu öğrenilir.
 • PTT müşteri hizmetlerine bağlanılarak sorgulama işlemi yapmak mümkündür. 444 1 788 numaralı telefon üzerinden sorgulama yapılarak PTT şubesine gitmeye gerek kalmadan sorgulama işlemi tamamlanır. PTT müşteri hizmetleri temsilcisinin size yönelteceği kimlik bilgisi sorularına doğru cevaplar vermeniz halinde sorgulama işlemi tamamlanır.
 • Doğum yardımı için e-devlet üzerinden de sorgulama yapılır. Resmi internet adresi üzerinden e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak işlem başlatılır. Arama motoruna “Doğum Parası Sorgulama” yazarak ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Gerekli bilgilerinizin teyidi sonrasında işleminiz ile ilgili dökümler listelenir.
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hizmete sunulan destek hattı üzerinden de sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Başvuru sonucunu öğrenmek için ALO 144 numaralı hat üzerinden gerekli bilgilendirmeleri elde edebilirsiniz.

DOĞUM PARASI SORGULA

Doğum Yardımı Projesi İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yeni doğan sağ bebekler için yapılan doğum yardımı kapsamında bazı belgelerin teslimi ile başvurular gerçekleşir.

Doğum yardımı projesi için başvuru belgeleri şu şekildedir:

 • Yeni doğan bebeğin TC kimlik kartı
 • Başvuru yapan anne ya da babanın TC kimlik kartı
 • Başvurunun gerçekleşmesi için başvuru noktasından alınan form ya da belgenin tam ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekir.

Doğum Yapan Annelere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yeni doğan yapan annelere, çalışma durumlarında göre ya da çocuk sayıları kapsamında devlet tarafından çeşitli yardımlar yapılır.

Doğum yapan annelere yapılan yardımlar şu şekildedir:

 • Yeni doğan çocuk parası desteği
 • Süt ve emzirme ödeneği
 • Yarım gün iş desteği
 • İş görmezlik ödeneği
 • Bakıcı ödeneği

Sigortalı olarak çalışıyorken doğum yapan bir anne için yapılacak olan yardım; maaş, çocuk sayısı gibi unsurlara göre değişim gösterebilir. Anneye yapılan yardım 7 500 TL ile 11 000 TL arasında değişim gösterebilir. Söz konusu ödeneklerin sorgu takibi 7 / 24 e-devlet sistemi üzerinden yapılması mümkündür. Böylece yeni doğan bebek parası için gerekli takipler yapılarak yardım parası alınabilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

136 Yorum

 1. merhaba Bn 120 günüm olmadığı için emzirme parası alamadım başka biyerden alınıyor mu 120 gün altı olduğu icin

  1. Merhaba
   İstenen şartı sağlayamamanız durumunda emzirme ödeneğini alamazsınız.

 2. Merhabalar
  Ben kamu kurumunda memurum eşim ev hanımı SGK den süt parası alınıyormuş biz de bu yardımdan faydalanıyor muyuz ? Çocuğum 2017 temmuz 29 tarhinde doğdu

 3. iyi günler . 1. çocuğa 300 tl olan para için nereye başvurmamız gerekiyor. gerekli evrakları orada doldurma imkanımız var mı?

   1. Slmlar ben sigortaliyim eşim dogum yapacak ilk çocuğumuz nerelere başvuru yapmam gerek ne kadar yardim alırım

 4. Merhaba benim daha yeni sigortam yatırılmaya başladı doğumuma 136 gün var acaba su doğumdan önce 120 günlük sigorta yatırımına karşı 4000 küsüratlı iş görememezlik parasından yararlanabilir miyim?

 5. Merhabalar
  Benim 40 günlük bebeğim var
  3 yıldır çalişdiğim yerden cıkarıldım şuan işşizlik parasıda alıyorum acaba bu ödeneklerden bende yararlanabilirmiyim
  Şuan eşimin ve benim sigortamizda yok

 6. merhabalar eşim de sigortalı bende sigortalıyım 26 gün önce çocuğumuz oldu devletin agi sinden eşim üzerinden yararlanmak istiyoruz kamu personeli olduğu için ben özel şirkette çalışıyorum arada bir fark varmı yatacak ücret olarak? varsa eşimin üzerinden sigorta hizmeti alacağını nasıl beyan edebiliriz teşekkürler şimdiden

 7. Tekrar merhaba ben yeşil kartlıyım ne tūr yardįmlardan yararlana bilirim beni bilgilendire bilirmisiniz şimdiden tşkkūrler

 8. Merhaba yeni dogum yapım 23.08.2017 sinde ben yeşil kartlı olarak dogum yardımı alabilirmiyim? ve şuan resmi nikahım yok bu sorun olurmu yardım almak icin

 9. yeni çocum oldu 28ekim 2017 sskdan ne tür yardım alabilirim ve ücret ollarak nekadar bizi bilgilendirseniz çok seviniriz tesekurler

 10. merhaba benim iki ay once cocugum oldu sgk ya basvuru yaptim yesil kartlisin diye emzirme parasi alamadim ne yapmam lazim ?

 11. Slm ben 23 günlük doğum yaptım eşimle resmi nikahımız yok kızım sarılık oldu özel hastaneye götüreceğim üçret ödermiyim durumum yok ödemek için eşim yok

 12. Iyi gunler yeni dogacak olan bebegimizi dogumdan kac gun sonraya kadar basvuru yapabiliyoruz bizim dogum kurban bayramina denk geliyor ve 10 gun bayram tatili resmi yerler
  Ve bir de sgk ve aile ve sosyal politikalar il mudurlugune yani iki yere basvurup ikisinden de mi ayri ayri para aliyoruz tesekkurler

  1. Merhaba;5 yıl zamanaşımı var sgk ve aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvuracaksınız,ikisinden de ayrı ayrı ödeme alacaksınız.

 13. Benim 4.cocugum olacak emzirme parası ve doğum parası ne kadar alırım ve nereye başvurulur

 14. Merhaba ben ev hanımıyım.eşim çalışıyor ve her ay düzenli bağkur ödemesi yapıyoruz. 10-08-2014 doğumlu bir çocuğum var,süt parası ve çocuk parası vs bu haklardan bende faydalanabiliyormuyum

 15. Merhaba ben güvenlik korucusuyum 4a sigortaya geçtik yeni doğan değilde çocuk parası alirmiyiz bu dan sonra önceden alıyorduk şimdi alirmiyiz.teşekkür

 16. Merhaba benim eşim Kıbrıs’ta ewlendi boşandı ama turkiyede hala ewli olarak gorunuyo bizim ewlenmemiz için tebligat gelmesi gerekiyor we bizim şuan bı oğlumuz oldu biz herhangi bir yardımdan faydalanabilirsiniz biliyormuyuz teşekkürler.

 17. MERHABA BENİM13,06,2017 TARİHİNDE KIZ ÇOCUĞUM OLDU .BEN ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM .ACAB İŞ YERİMDEN YENİ DEOĞAN ÇOCUĞUM İÇİN SÜT YARDIM PARASI ALABİLİRMİYİM.ekim 2015 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım.

 18. Merhaba benim eşim bağkurlu ama primleri yatıramıyoruz borçlu olduğu için faydalanamıyor benımde sigortam yeni başladı hangı yardımdan yararlanabılırım teşekkurler

 19. Merhaba ben Devlet memuruyum(Emekli sandığı). Yeni çocuğum oldu. Çocuğun sigorta girişi nasıl olacak? Kurum mutemeti otomatik olarak benim üstüme kayıt olduğunu söyledi. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu