Yeni Doğan Bebek İçin Ne Kadar Para Ödenir?

12.03.2016
2.113
A+
A-
Yeni Doğan Bebek İçin Ne Kadar Para Ödenir?

Yeni doğan bebeğin kimliği çıkarıldıktan sonra başvurulması gereken ilk yer Sosyal Güvenlik Kurumu olmalıdır. SGK bir sefere mahsus olmak üzere emzirme ödeneği adı altında ödeme yapmaktadır.

Emzirme Ödeneği

Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan SSK’lı (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına Bağkurlu (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

Emzirme Ödeneğinin Şartları Nelerdir?
Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için;
-Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
-Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması
-Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması
şarttır.
Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır. 2016 yılı için emzirme ödeneği 122 liradır.

Birinci Çocuğa 300, İkinci Çocuğa 400, Üçüncü Çocuğa 600 Lira

SGK’dan emzirme ödeneği için başvurulduktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ödeme için başvuru yapılmalıdır. Bu başvuruda 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğan ilk çocuğa 300 lira, ikinci çocuğa 400 lira, üçüncü çocuğa 600 lira ödeme yapılmaktadır.

Çocuk parasının alma şartları arasında anne veya babanın ya da her ikisininde Türk Vatandaşı olması, doğumun 15 mayıs 2015 tarihinden sonra olması gerekiyor.

Kısaca yeni doğan bebekler için iki adet ödeme bulunmaktadır. Bunlar; SGK tarafından ödenen emzirme ödeneği diğeri Aile ve Soyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen çocuk parasıdır.

*

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 133 YORUM
 1. SGKuzmani dedi ki:

  Değerli Okurumuz;
  2015 yılında emzirme yardımı tutarı 112,00 TL idi.
  Saygılarımızla.

 2. Ali dedi ki:

  Ben halihazirda bir üniversitede öğrt. Gör. Olarak çalışıyorum. Emzirme yardımı ve çocuk yardımını kendi kurumumdan mi alacağım. Bi de ilk çocuğum mayis 2013 te doğdu. Onunla ilgili herhangi bir ücret alacak miyim?
  Saygılar…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emzirme yardımı ödeneğinden faydalanamazsınız. Bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı alırsınız. İkinci çocuk ise 400,00 TL yardım olacaktır.
   Saygılarımızla.

 3. Ali dedi ki:

  Peki bunu kendi çalıştığım kurumdan mi talep edeceğim, yoksa illa ki esim Asp’ye gitmeli mi?
  Yanitiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi kurumunuzdan talepte bulunabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalara talepte bulunmanıza gerek yok.

 4. Ali ihsan dedi ki:

  11 10 2016 itibariyle 2. Çocuğum dünyaya geldi, eşim çalışmıyor ben özel sektörde çalışıyorum başvuru yapacağım yerler ve alacağım yardımlar nelerdir ..Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağlı bulunduğuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak bir defaya mahsus 400,00 Tl doğum yardımı alacaksınız.
   Yİne bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurarak bir defaya mahsus 122,00 TL tutarında emzirme yardımı alacaksınız.

 5. Kenan dedi ki:

  Yeni doğan bebeğe kaç çeşit devlet yardımı var süt parası emzirme yardımı doğum yardımı bir sürü söylenen yardımlardan bahsediliyor bunlarla ilgili net bilgi bulamadım devlet yardımları ile ilgili net ve doğru bilgi verebilir misiniz 05.10.2016 da bebeğimiz oldu ama nereye nasıl ne için talepte bulunacağımizi bilmiyoruz. İyi çalışmalar teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Güvenceniz nedir acaba?

 6. Umut dedi ki:

  Ben ssk liyim özel sektörde çalışan 3 çocuk için 600lr yardıma baş vurdum başka yardım varmı varsa nereye ne ile baş vuru yapmam gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK’dan 122 TL tutarında emzirme yardımı da alabilirsiniz. Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız tabi.

 7. Karşıyakalı dedi ki:

  Çalışan anneyim. İlk çocuğum dünyaya geldi. Eşim kimliğini çıkarttı.Doğumdan 7 hafta önce izne ayrıldım. Aralık ayına kadar izinliyim. Şuan alacak olduğum yardımlar ve toplam rakam ne olacaktır.
  Başvurularımda nasıl bir yol izlemeliyim.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sigorta kapsamınız nedir acaba?

 8. Raşit dedi ki:

  Peki 122 TL için çocuğun doğduğu şehirde mi SGK ya başvurmak gerekiyor yoksa çalıştığımız şehirde mi başvuralım. Yani bebek başka şehirde doğdu ama ben şuan başka şehirde çalışıyorum.Sosyal güvence Emekli Sandığı çalışan.Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emekli sandığı ise emzirme yardımı alamazsınız. Bir defaya mahsus doğum yardımı alabilirsiniz.

 9. Kutlu dedi ki:

  2009 doğumlu ikiz çocuklarım ve 2016 ekim doğumlu ikiz çocuklarım var kendim çalışmıyorum eşim isci sınıfında sgk li bizim alacağımız yardim nedir ihtiyaç sahibi olmak gerekir mi yada her vatandaş yararlanabilir mi teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2009 doğumlu olanlar için şu an alma hakkınız yok. 2016 Ekim doğumlu olan çocuklarınız için SGK’dan her çocuk için 122 TL emzirme yardımı, aile ve sosyal politikalar bakanlığından da çocuk başı 400 TL çocuk yardımı alabilirsiniz. Bu yardımlar için muhtaçlık şartı aranmaz. Herkese ödeniyor.

 10. Sinan dedi ki:

  İlk doğan çocuk için 400 Tl ve emzirme parası 122 TL tek seferlik mi ödemeler.SSK lı çalışan için çocuk yardımı yapmam gerekiyor bilgilendirirmisnz teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet tek seferlik ödemeler.

 11. Murat dedi ki:

  Anne ve baba ssk li ise emzirme ve doğum yardımını ayrı ayrımı alır yoksa tekmi alir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sadece anneye ödenir bu durumda. Ayrı ayrı ödenmez.

 12. Umut dedi ki:

  İyi günler süt parası için hastanede baş vuruluyor dediler ama yanlış mı bilmiyorum bide süt parası 6 ay diye yazıyor bazı sayfalarda hangisi doğrudur anlamadım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Süt parası diğer ismi ile emzirme yardımı SGK tarafından bir defaya mahsus ödenir. Bunun için hastanenin analık emzirme raporunu sisteme girmesi gerekir.

 13. Ahmet dedi ki:

  Ben özel sektörten ssk lıyım … buna dayanarak eşim emzirme parası alabiliyormu .. bunun için sadece ssg ya basvurmam gerekirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bir defaya mahsus emzirme yardımı alabilirsiniz doğumdan sonra. Bunun için hastane sisteme analık emzirme raporu girsin yeter. SGK öder zaten.

 14. Yuksel dedi ki:

  Birinci çocuğun ilk eşinden ikinci su anki eşinden olacak bunun üzerine ne kadar almalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Annenin ilk çocuğu ise 300 tl doğum yardımı ödenir sanırım.

  2. Recep TAŞTEMÜRLÜ dedi ki:

   İyi akşamlar ben yaklaşık 4 aydır işsizim ayrıca eşimde ev hanımı. éşim doğum yapmasına 1 ay kaldı işkur sgk karsılıyormu? Birde süt parası ve çiçek parasından yararlanabiliyormuyum?

 15. Yuksel dedi ki:

  Nereye başvuru yapacağız

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekiyor.

 16. Gökhan dedi ki:

  Kendim memurum hamile eşim ssklı. 6 aralıkta bebek olacak.bu durumda emzirme yardimi alinabilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eşiniz ssk kapsamında ise sgk tarafından bir defaya mahsus ödenen emzirme yardımını alabilir.

 17. Necla dedi ki:

  Merhaba,
  Ben özel bir eğitim kurumunda ssk lı olarak çalışıyorum. emzirme ödeneği (122 Tl ) ve çocuk parası (400 Tl) almak için hakkım var mı ? var ise başvuruları ne zaman ve nereye yapmam gerekir ?
  Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SSK kapsamında çalıştığınız için bir defaya mahsus emzirme yardımı (2016 yılı için 122,00 TL) hakkınız var. Bunun için hastane sisteme analık emzirme raporu girer. SGK öder.
   Doğum yardımı da birinci çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve üzeri çocuklar için 600 TL dir. Bunu da alabilirsiniz. İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekir.

 18. Murat altn dedi ki:

  Merhaba benim eşim hamile ve ev hanımı eşim benim üstümden ssk dan yararlanıyor doğum yaptığında eşim doğum parası alabilir mi bide sgk bebek bez parası karşılıyormuş doğrumu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bir defaya mahsus 122 TL tutarında emzirme yardımı ödenir. Analık iş göremezlik ödemesinden faydalanamaz. Bez yardımı idrarını tutamayan yetişkinlere yapılan bir yardımdır.Bebek için ödenmez.

 19. Hidayet bağlan dedi ki:

  Benim 3 tane var yeni birtane daha oldu parasını nasıl alırım ve nakadar alırım

 20. ufuk dedi ki:

  Slm yardimlar icin nasil bir yol izliycem ilk cocuk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Emzirme yardımını sgk öder. Doğum yapılan hastane sisteme analık emzirme raporunu girerse sgk direk öder ve ödemenizi ziraat bankasından alabilirsiniz. Diğer çocuk yardımı için ikamet ettiğiniz yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurun.

 21. Metin dedi ki:

  2 aydır 3 yıl sürekli sigortalı olarak çalıştığım yerden işten çıkarıldım şu an işsizlik ödeneği alıyorum
  Eşimin sigortalı olarak çalışmışlığı yoktur ve 1 hafta önce doğum yaptı
  Devletten çocuk yardımı alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet sgkdan 122 tl aile ve Sosyal politikalar Bakanlığından da çocuğun sırasına göre 300, 400 ya da 600 TL alabilirsiniz.

 22. İsmail dedi ki:

  Özel sektörde ssk lı olarak 20 Ağustos 2016 da iş sözleşmem bittiği için şuan işsizlik sigortası maaşı alıyorum. 01 Aralık 2016 da 3. Çocuğum doğdu. Devletimizin verdiği ne tür yardımlardan faydalanabiliyorum.? Saygılar sunuyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sgkdan bir defaya mahsus emzirme yardımı alırsınız tutarı 122 TL
   Ayrıca aile ve Sosyal politikalar Bakanlığından da çocuğun sırasına göre 300, 400 ya da 600 TL alabilirsiniz

 23. sezer ozarslan dedi ki:

  hayirli aksamlar 2 gun once kizim dunyaya geldi . Hangi yardimlari alabilirim neler yapmaliyim? tesekkur ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer ask kapsamında çalışıyorsanız ya da bağkurlu iseniz sgk size bir defaya mahsus 122 tl tutarında emzirme yardımı öder. Ayrıca aile ve Sosyal politikalar Bakanlığından çocuk sayısına göre 300, 400 ve ya 600 TL tutarında ödeme alabilirsiniz.

 24. Duygu Palancıoğlu dedi ki:

  Deneme 123

 25. Duygu Palancıoğlu dedi ki:

  Bu sartlar çalışan sgk li Anneler için mi geçerli benim 3 aylik sgk görünüyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Hangi şartlardan bahsediyorsunuz doğum yardımı mı ?

 26. Katerina dedi ki:

  Merhaba! Başvuru için beli bi süre var mı? Ben mayıs da doğum ettim ama böyle bi yardım var bilmiyordum. Hala başvurabilir miyim? Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Zaman aşımı süresi 5 yıl. Başvuru yapabilirsiniz. Zamanınız çok daha.

 27. busranur dedi ki:

  süt parası için hangi sigortali olmak gerekir yani eşim tarım sigortası 122 TL yi alabiliyomuyz ve 400 TL içinde böyle bi şart var mı herangi bi sigorta diye

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Eğer eşiniz ek 5 sigortalısı ise alamazsınız 122 tl yi. Ama tarım bağkurlu ise alabilirsiniz. 400 tl için sigorta şartı aranmaz.

 28. busranur dedi ki:

  teşekkür ederim. peki bu 400 TL için bi süre var mı daha başvurmadm yoksa süresi geçtimi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Zaman aşımı süresi 5 yıl. Doğum tarihinden itibaren 5 yıl içinde başvurabilirsiniz.

 29. busranur dedi ki:

  çünkü eşim dün geçti tarım ek5 malesef süt parası alamıyorum o zaman . ve şimdi başvuru yapsam geçerli olurmuki bir ay sonra faaliyete geçicekms sigorta

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek 5 sigorta kapsamında ödenmiyor emzirme yardımı .

 30. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben tarım bağkurluyum prim borcum vardı yapılandırdım eşim benim sigortamdan yararlanıyor ilk çocuğum 2014 yılında oldu ikinci çocuğum 2016 yılında oldu böyle ödeneklerin olduğunu bilmiyordum ne tür haklara ve ödeneklerden yararlanabiliriz neler yapmamız ve nerelere başvurularda bulunmamız gerekli…Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Bağlı bulunduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıan başvuru yaparak bir defaya mahsus ödenen 400,00 TL tutarındaki doğum yardımını 2016 yılında doğan çocuğunuz için alabilirsiniz. 2014 yılında doğan çocuk için alamazsınız. Kanun 15.05.2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerli çünkü.

 31. Halil İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben özel sektörde çalışan 4bliyim eşim 13aralik 2016da doğum yaptı kimliği çıkardım nerelere basvurmam gerekli eşimin sigortası yok benim uzerimden sigortalı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sgkdan ne defaya mahsus olmak üzere emzirme yardımı alırsınız. Ayrıca bağlı bulunduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurun doğum yardımı için.

 32. Sude dedi ki:

  Mhb ben bosandim babamin maasina baglandim biriyle tanistim 1 senedir beraberiz ve 1 cocugumuz oldu yetim maasi aliyorum ne gibi haklardan yararlanabilirim saygilat

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Aslında hiç bir hakkınız yok. Yetim maaşınızın da kesilmesi gerekiyor. Gayri resmi bir evlilik söz konusu çünkü.

 33. ozkan dedi ki:

  Merhaba ikinci çocuğum dünyaya geldi yapılan 400 lira yardim haricinde emzirme parası alabiliyor muyuz

  1. Merhaba. Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde 120 gün ssk ya da bağkur varsa ayrıca emzirme yardımı da alabilirsiniz.

 34. ozkan dedi ki:

  Sağolun teşekkür ederim

 35. Neslihan dedi ki:

  Merhaba, benim ve eşimin ikinci evliliği ilk evliliklerimizden 2 şer çocuğumuz var 10 gün öncede bizim bir çocuğumuz oldu. Eşiminde 3. Çocuğu benimde ayrı ayrı yardım alınabilir mi? Ikimizinde herhangi bir sosyal güvencemiz bulunmuyor.

  1. Merhaba. Bir defaya mahsus ödenen doğum yardımını alabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurun bunun için.

 36. Enes dedi ki:

  Merhaba, benimde eşiminde 2. Evliliği ilk evliliklerimizden 2 şer çocuğumuz var 17 Aralık 2016 da da bizim bir çocuğumuz oldu. Eşiminde benimde hiç bir sosyal güvencemiz yok. Biz bu yardımlardan yararlanabiliyormuyuz?

  1. Merhaba. Bir defaya mahsus ödenen doğum yardımından faydalanabilirsiniz.

 37. Esra SAGDC dedi ki:

  Merhaba ben ev hanimiyim esim bagkurlu 1 yasinda cocugum var cocuk yardimi alabilir miyim ?

  1. Merhaba. Eğer almadıysanız alabilirsiniz.

 38. Engin dedi ki:

  Merhaba. Ben bir kurumda çağrı usulü çalışma prensibine göre 16 gün SGK güvencesiyle çalışıyor kalan 14 günü ise GSS kapsamında devlete (halkbank) ödüyorum. Yeni doğan bebeğimiz için emzirme yardımı alabilir miyiz? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Eğer bebek doğduğu tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün varsa emzirme yardımı alabilirsiniz.

 39. Engin dedi ki:

  Merhaba eşim şuan çalışıyor ve hamile 2016 nisan ayında işe başladı çocugumuz ise nasip olursa 2017 ağustos ayında dogucak şuan benim işimden dolayı şehir değişikliği yapıcaz ve bu nedenle eşimde işinden ayrılmak durumunda kalıcak doğum izininde verilen 16 haftalık izin parasını alabilirmiyiz vede bu ödemeyi devletmi yoksa çalştığı işyerimi yapıyor eşiminde sigortası taşındıgımız ilde devam edicek işi hazır bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. 32. haftada rapor almanız gerekir doğum öncesi .Sonrasında işten ayrılsa bile doğum öncesi son 1 yıl içinde 90 gün primi olursa hem doğum öncesi hem de doğum sonrası ödemeleri yapılır.

 40. Engin dedi ki:

  Merhaba kızım 2013 7 inci ayında doğdu süt parasını ödemişlerdi.fakat çocuk yardımından faydalana biliyormuyuz teşekkürler.

  1. Merhaba.Doğum yardımından yararlanamazsınız.

 41. ayaz dedi ki:

  merhaba benim 29 aralıkta çocugum doğdu. sgk dan alınan yardım için ne gerekiyo. bugün yanı 9 ocakta işten ayrılmak zorunda kaldım.şartlar neler öğrenebılırmıyım? teşekkürler

  1. Merhaba. Emzirme yardımı tutarı ve şartları için TIKLAYINIZ

 42. ceyda dedi ki:

  merhaba hocam ben 8 aylık evliyim yeni doğan çocuğum için nasıl bir yardım alabilirim ben ve eşimin sigortası yok yeşil kart ile hasteneye falan gidiyoruz

 43. Filiz AKÇAY dedi ki:

  Merhaba ben çalışmiyorum eşim ssk lı ondan yararlaniyoruz 2 çocugum var 400 tl ve süt parası aldık ama 4099 tl diyor onu çalışmayan annelerde alıyor mu?

 44. Kemal dedi ki:

  Merhaba ben sgk li çalışanım 22 temmuz 2016 da ilk çocuğum oldu sgk ya emzirme parası için başvurdum 120 günüm daha dolmamıştı.simdi başvursam alabilirmiyim

 45. Yunus dedi ki:

  Merhaba, esim 2 gun once dogum yapti. Ssk liyim sut parasi adinda bir kagit verdiler doldurmamiz icin onu doldurup hastaneye biraktik sut parasi icin bir daha sgk ya basvurmama gerek var mi? Birde dogum yardimi icin herhangi bir sart araniyor mu ( maas, araban, evin var vs.) Sadece muhtah olanlarami veriliyor yoksa herkese mi ?

 46. samet çakır dedi ki:

  merhaba benim eşim 1,5 yıldır ssk lı çalışıyor..
  Doğum ağustosta. ilk çocuğumuz allah izin verirse. Ne gibi yardımlardan faydalanabiliriz ?

 47. Oguzhan dedi ki:

  Eşim çalışmıyor bende suan issizlik maaşı aliyorum yakin zamanda 2.çocuğum olacak inşallah ne gibi yardimlar alabilirim teşekkürler

  1. Merhaba. Alınabilecek yardımlar konusunda bilgi için TIKLAYINIZ

 48. Alican dedi ki:

  Benim 3. Cocuğum oldu ben verilen cocuk parasını nasıl ve nerden alırım teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı iseniz SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.Ayrıca Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğününe başvurarak 600 TL doğum yardımı ödeneğinizi alabilirsiniz.

 49. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba benim ikinici kızım oldu yani ikinci cocugum ben ilk kizimdada gittim ama bisey cikmadi bu parayi almam icin nerelere gitmem gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ve eşiniz ya da siz sigortalı iseniz SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

 50. senol dedi ki:

  2 çocuğum var biri 11 yas diğeri 8 yas bide yeni dünyaya gelecek olan var ben ilk çocuklarından herhangi bir yardim almadim SSK liym eşim evhanimi neyapmam gerek

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; sadece yeni dünyaya gelecek bebeğiniz için yardım alabilirsiniz.

 51. Ersan dedi ki:

  Merhaba ben Devlet memuruyum(Emekli sandığı). Yeni çocuğum oldu. Çocuğun sigorta girişi nasıl olacak? Kurum mutemeti otomatik olarak benim üstüme kayıt olduğunu söyledi. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sistem tarafından otomatik olarak sizden yararlandırılır.

 52. deniz dedi ki:

  Selamin aleykum benim eşim yabancı uyruklu ben bi yardımdan yararlanabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sigortası var ise emzirme ödeneği ve aile sosyal politikalar bakanlığından doğum yardımı alabilir

 53. Volkan keskin dedi ki:

  Merhaba benim eşim bağkurlu ama primleri yatıramıyoruz borçlu olduğu için faydalanamıyor benımde sigortam yeni başladı hangı yardımdan yararlanabılırım teşekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,bebeğiniz ne zaman olacak ,?

 54. SEYİTHAN ABAK dedi ki:

  MERHABA BENİM13,06,2017 TARİHİNDE KIZ ÇOCUĞUM OLDU .BEN ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM .ACAB İŞ YERİMDEN YENİ DEOĞAN ÇOCUĞUM İÇİN SÜT YARDIM PARASI ALABİLİRMİYİM.ekim 2015 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan emzirme ödeneği 132 TL ve Aile ve Sosyal P.Bakanlığından 300 TL doğum yardımı ödeneği alacaksınız.

 55. osman aras dedi ki:

  Merhaba benim eşim Kıbrıs’ta ewlendi boşandı ama turkiyede hala ewli olarak gorunuyo bizim ewlenmemiz için tebligat gelmesi gerekiyor we bizim şuan bı oğlumuz oldu biz herhangi bir yardımdan faydalanabilirsiniz biliyormuyuz teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türk vatandaşı iseniz kimliğini beyan etmeniz yeterli.

 56. faysal dedi ki:

  Merhaba ben güvenlik korucusuyum 4a sigortaya geçtik yeni doğan değilde çocuk parası alirmiyiz bu dan sonra önceden alıyorduk şimdi alirmiyiz.teşekkür

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4A sigortalılarına devamlı ödenen bir çocuk parası yok.

 57. Şüheda dedi ki:

  Merhaba ben ev hanımıyım.eşim çalışıyor ve her ay düzenli bağkur ödemesi yapıyoruz. 10-08-2014 doğumlu bir çocuğum var,süt parası ve çocuk parası vs bu haklardan bende faydalanabiliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba doğum tarihinde eşinizin borcu yok ve bagkurlu ise emzirme ödeneği alabilir

 58. Mehmet Aydın dedi ki:

  Benim 4.cocugum olacak emzirme parası ve doğum parası ne kadar alırım ve nereye başvurulur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba SGK ve aile ve sosyal politikalar il muduklerine başvuru yapmanız gerekmektedir

 59. Kasım dedi ki:

  Iyi gunler yeni dogacak olan bebegimizi dogumdan kac gun sonraya kadar basvuru yapabiliyoruz bizim dogum kurban bayramina denk geliyor ve 10 gun bayram tatili resmi yerler
  Ve bir de sgk ve aile ve sosyal politikalar il mudurlugune yani iki yere basvurup ikisinden de mi ayri ayri para aliyoruz tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5 yıl zamanaşımı var sgk ve aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvuracaksınız,ikisinden de ayrı ayrı ödeme alacaksınız.

 60. Gülsenem dedi ki:

  Slm ben 23 günlük doğum yaptım eşimle resmi nikahımız yok kızım sarılık oldu özel hastaneye götüreceğim üçret ödermiyim durumum yok ödemek için eşim yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba, özel hastane ücret talep edebilir devlet Hastanesi’nde ücretsiz muayene olabilirsiniz .

 61. erkan bakacak dedi ki:

  merhaba benim iki ay once cocugum oldu sgk ya basvuru yaptim yesil kartlisin diye emzirme parasi alamadim ne yapmam lazim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK dan ödenek alamazsınız ancak aile ve sosyal politikalar bakanlığından doğum ödeneği alabilirsiniz .

 62. sinan dedi ki:

  yeni çocum oldu 28ekim 2017 sskdan ne tür yardım alabilirim ve ücret ollarak nekadar bizi bilgilendirseniz çok seviniriz tesekurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 130 TL alabilirsiniz ve Aile Bakanlığından doğum ödeneği alacaksınız.

 63. Yelda dedi ki:

  Merhaba yeni dogum yapım 23.08.2017 sinde ben yeşil kartlı olarak dogum yardımı alabilirmiyim? ve şuan resmi nikahım yok bu sorun olurmu yardım almak icin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Aile ve Sosyal P.Bakanlığından doğum yardımı ödeneği alabilirsiniz.

 64. Yelda dedi ki:

  Tekrar merhaba ben yeşil kartlıyım ne tūr yardįmlardan yararlana bilirim beni bilgilendire bilirmisiniz şimdiden tşkkūrler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sadece Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

 65. tolga dedi ki:

  300 tl yatti da 122 nereye yatcak nerden alcaz

 66. Gökhan dedi ki:

  Meraba para eşimin adına yatmış 400 TL onun kimliği ile ben alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır kendisi alabilir.

 67. emre dedi ki:

  merhabalar eşim de sigortalı bende sigortalıyım 26 gün önce çocuğumuz oldu devletin agi sinden eşim üzerinden yararlanmak istiyoruz kamu personeli olduğu için ben özel şirkette çalışıyorum arada bir fark varmı yatacak ücret olarak? varsa eşimin üzerinden sigorta hizmeti alacağını nasıl beyan edebiliriz teşekkürler şimdiden

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;agi tüm çalışanlar için aynıdır.

 68. Mehmet efe dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 40 günlük bebeğim var
  3 yıldır çalişdiğim yerden cıkarıldım şuan işşizlik parasıda alıyorum acaba bu ödeneklerden bende yararlanabilirmiyim
  Şuan eşimin ve benim sigortamizda yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yararlanabilirsiniz.

 69. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim daha yeni sigortam yatırılmaya başladı doğumuma 136 gün var acaba su doğumdan önce 120 günlük sigorta yatırımına karşı 4000 küsüratlı iş görememezlik parasından yararlanabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet yararlanabilirsiniz.

 70. SEMA dedi ki:

  merhabalar.çocuğum 2014 doğumlu.çocuk parası alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet alabilirsiniz.

   1. Akın ateş dedi ki:

    Slmlar ben sigortaliyim eşim dogum yapacak ilk çocuğumuz nerelere başvuru yapmam gerek ne kadar yardim alırım

 71. gökhan dedi ki:

  iyi günler . 1. çocuğa 300 tl olan para için nereye başvurmamız gerekiyor. gerekli evrakları orada doldurma imkanımız var mı?