Yeni Askerlik Sistemi Detayları

Yeni Askerlik Sistemi Detayları, Yeni asker alma kanunu ile askerlik sistemi tamamı ile değiştirildi. 6 aylık askerlik süresini uzatan askerlere asgari ücretten az olmamak koşulu ile harçlık ödenirken, askerlik yapanlara TOKİ’den yapacağı konutlarda öncelik hakkı tanınacak. Askerliğini uzatan askerlerin ödemelerini Milli Savunma Bakanlığı tarafından karşılanacak. Askerliğini öğretmen olarak yapanlara bir yıl boyunca asteğmen maaşı ödenecek. Bedelli askerlik yapacak sayısı her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç doğrultusunda ilan edilecektir. Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği tutar ise her yıl ocak ayında 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu belirlenecek.

Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi sayısı belirlenen orandan fazla ise kura yöntemi ile çekiliş yapılarak bedelli askerler belirlenecek. Bedelli askerlik isteyen sayısı, belirlenen kişi sayısından az ise herhangi kura çekilişine ihtiyaç olmadan talep eden herkes bedelli askerlik yapabilecek. Önce bedelli askerlik talebinde bulunarak daha sonra bu haktan vazgeçen olursa yani bir bedelli hakkından faydalanamayacak. Askerlik süreleri,

  • Erbaş ve erler için 6 ay,
  • Yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay,
  • Erbaş ve erlerden isteyen, terhise hak kazandığı tarihten itibaren askerliğini 6 ay daha uzatabilecek. Uzatma kararı verilenler, daha sonra vazgeçemeyecek.

Üniversite Mezunları ve Askerlik Süresi

Üniversite Mezunları ve Askerlik Süresi, Yeni çıkarılan kanun ile birlikte Üniversite mezunu vatandaşların da askerlik durumu netlik kazandı. Dört yıllık ve üzeri Üniversite mezunu olanlar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlediği kişi sayısı kadar askerliğini yedek subay olarak yapabilecektir. İki yıllık Üniversitelerden mezun olanlar ise yedek astsubay olabilecekler. Yedek subay olamayan 4 yıl ve daha uzun süreli üniversite mezunlarından isteyenler yedek astsubay olarak askerliğini yapabilecek.

Öğretmenlerin Askerliği

Öğretmenlerin Askerliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç olarak göstermesi halinde, Milli Savunma Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde, yedek subay aday adayı olarak askere alınanlar, temel askerlik eğitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecektir. Öğretmen olarak ayrılan yükümlülere, asteğmenler için tespit edilen aylık, ödenek, yardım ve tazminatlar Milli Eğitim Bakanlığı’nca ödenecek. Öğretmen askerlere ödenecek olan aylık tutar 5 bin 100 lira olarak belirlenmiştir.

Askerlik eğitimi için alınacak tabipler, temel askerlik eğitimini takiben devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirmek üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek. Her türlü özlük işleri Sağlık Bakanlığı’nca yürütülecektir.

Emniyet hizmetleri sınıfından 10 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Kamu görevinden sayılmayacak haller 10 yıllık hizmet süresinin hesabında dikkate alınmayacak. 10 yıllık süre, eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olarak fiilen göreve başlanılan tarihte başlayacak.

Asker Yakınına Tazminat Hakkı

Asker Yakınına Tazminat Hakkı, Vatani görevini yerine getirirken askerlik sırasında ölen ve yaralananların yakınlarına tazminat ödenecektir. Askerlik sırasında ölenler için ödenecek tazminat 400.000 gösterge rakamı üzerinden hesaplanacaktır. Askerlik sırasında sakat kalanlara da sakatlık derecelerine göre 31 bin 340 lira ile 52 bin 200 lira arasında değişen tazminat ödenecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu