Yapabiliriz !

Gazetede okuduğum bir haber beni oldukça etkiledi. Haber, İzmir’de 6-15 Eylül tarihleri arasında İzmir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından açılacak olan Uluslar arası İzmir Fuarı ile ilgiliydi. Bu fuar, Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarıdır. 40 ülkenin katılacağı fuarda konuklar “ Fuardayız” sloganıyla ağırlanacak. Türkiye’nin nabzı bu fuarda atacak. Ayrıca bu fuarda kültürel ve sanatsal etkinlikler dışında çok önemli bir ticari zemin de yaratılacak, iş görüşmeleri yapılacak. Bu fuarın partner ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti olacak. Çin ile yapılacak iş birliği özellikle telekomünikasyon, yapay zeka, akıllı kent ve asansör sistemleri gibi konularda olacak. Bu konularla ilgili 62 Çin firması ile görüşmeler yapılacak. Çin, bu fuarda ürettikleri insansız deniz araçları modellerini ve raylı ulaşım araçlarını sergileyecek. Çin, dünyanın en  hızlı büyüyen ve önderlik üstlenen ülkesi. Bu kapsamda kara, hava ve deniz yolları üzerinden İpek Yolu’nun yeniden inşası da önümüzdeki yılara damga vuracak önemli bir gelişme olacak ve İzmir “ Bir durak bir yol” projesinin en büyük duraklarından biri olacaktır.

40 ülkeden 190 civarında delegasyonun katılacağı Uluslararası İzmir Fuarı’na Türkiye’den de 21 kentimiz misafir olacak. Bu fuarın önemli paydaşlarından biri de odak ülkesi Hindistan’dır. İzmirli firmalar oradaki büyük şirketlerle önemli görüşmeler yaparak çok önemli yatırım imkanlarını belirleyecekler.

Kültürel ve sanatsal faaliyetlere birçok sanatçımız katılacak ve bu etkinliklerden elde edilecek gelir yanan/ yakılan İzmir ormanlarının yeniden ağaçlandırılması ve bu ormanların korunması için kullanılacak.

Bu fuarda yapılacak çalışmalar ve etkinlikler beni heyecanlandırdığı gibi bir taraftan da düşündürdü. Çünkü böylesi önem taşıyan ve bizi gururlandıran uluslar arası fuarda biz hangi teknolojik ürünlerimizi sergileyeceğiz? Düşünüyorum ve merak ediyorum. Gönül arzu ediyor ki böylesi uluslararası bir fuarda ürettiklerimizi teşhir edelim ve pazarlayalım. Böylesi zamanlarımızın yakın bir gelecekte gerçekleşmesi en büyük dileğimiz ve beklentimizdir. Olmaması için hiçbir sebep yok: Un var, yağ var, şeker var, su var; neden helva yapmayalım. İrademiz güçlü, arzumuz sonsuz; yetişmiş insan gücümüz var. Neden olmasın?

Her şeye rağmen bu fuarı emek vererek gerçekleştiren,  ülkemizin adını böylesi önemli ve güzel organizasyonla uluslar arası gündemde tutanlara en içten sevgi ve gönül muhabbetlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki böyle güzel organizasyonlar bizi dünyaya daha güzel ve etkili tanıtım aracı olacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu