YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN GENEL SAĞLIK SİGORTASI İŞLEMLERİ

Bu yazımızda yabancı uyruklu öğrencilerin genel sağlık sigortası tescil işlemleri, GSS tescili için nereye nasıl başvuracakları ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

1-Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İlk Kayıt Tarihinden itibaren kaç ay içinde ve nereye başvurmaları gerekir?

5510 sayılı Kanunun 60 ‘ıncı maddcsinin yedinci frkrasında 6486 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile 29/5/2013 tarihinden itibaren ülkemizde öğrenim gören bütün yabancı uyruklu öğrencilerin, öğrenim göreceklere okullara ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren üç ay içerisinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine   yazılı olarak talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortası tescilleri yapılmaktadır.

2-Yabancı Uyruklu Öğrencilerin GSS Tescili Ne Kadar Süreyle Yapılmaktadır?

Ülkemizde öğrenim görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerin genel sağlık sigortalılıkları 5510 Sayılı Kanunun 61’inci maddesinin altıncı fıkrası gereği SGK’ya müracatları üzerine ve müraacat tarihini takip eden günden itibaren birer yıllık yapılmakta ve öğrenimleri süresince devam etmektedir.

3-Yabancı Uyruklu Öğrenci Ne Kadar GSS Primi Öder?

Yabancı uyruklu öğrenciler asgari ücretin günlük brüt tutarının üçte birinin 30 günlük tutarının %12’si oranında Genel Sağlık Sigortası Primi ödemektedirler.

Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS primlerinin kendileri tarafından ödenmesi gerekmektedir.

4-Okula İlk Kayıt Tarihinde SGK’ya Başvurarak GSS tescili yapmayan yabancı uyruklu öğrencilerin durumu

Yabancı uyruklu öğrencilerden genel sağlık sigortalısı olmak isteyenlerin okullarına ilk kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren üç ay içinde öğrenim gördükleri okulların bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine yazılı olarak talepte bulunmamaları halinde öğrenim süresi boyunca bir daha Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek sağlıktan faylanma şansları ortadan kalkmaktadır.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yabancılar nasil sildirebilir sgk borcunu sigorta için basvuru yapdım onu özel nasil yapdırabilirim????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu