Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortası İşlemleri

Bilindiği üzere ülkemizde ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin de Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası hükümlerinden faydalanma hakları bulunmakta. Yabancıların Genel Sağlık Sigortası hükümlerinden faydalanma şartları nelerdir? Başvurular nereye yapılır. Ne kadar GSS primi öderler. İşte tüm detaylarıyla yabancı uyruklu kişilerin GSS işlemleri.

Hangi Yabancılar Türkiye’de GSS’den Faydalanır?

-Oturma izni alanlar,

-Başka bir ülkede sigortası ya da sağlık güvencesi olmayan,

-Türkiye’de en az 1 yıl ikamet etmiş olan ve bir yıldan itibaren talepte bulunan kişiler GSS hükümlerinden faydalanır.

Yabancıların GSS Ödemesi Zorunlu mudur?

Zorunluluk yoktur. Talep halinde ödeme yapabilirler.

Yabancılar GSS’den Faydalanmak İçin Nereye Başvurmalı?

Başvuruların ikamet edilen yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılması gerekir.

Yabancıların Genel Sağlık Sigortası Başvuruları İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

-İkamet izni alındığına dair belge,

-Kendi ülke ateşeliğinden alınmış ve sosyal güvenlik durumunu gösteren yazı,

-Başvuru formu ( İlgili SGK’dan alınabilir),

Yabancıların Hangi Giderleri SGK Tarafından Karşılanır?

Kronik hastalıklar haricinde kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavi giderleri karşılanır.

Yabancıları Uyruklu Kişi GSS’li Olursa Kimler Onun Üzerinden Sağlık Hizmeti Alır?

Türkiye’de ikamet ediyor olmak ve sigortalı çalışmıyor olmak kaydı ile:

-Eşi,

-18 yaş altı çocukları,

-Lisede okuyan ve 20 yaşı tamamlamamış çocuklar,

-Üniversitede okuyan ve 25 yaşı tamamlamamış çocuklar,

-Malul olan ve evli olmayan çocuklar. (Yaşlarına bakılmaz)

-Anne ve baba

Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

-Oturma izninin sona erdiği tarihten,

-Başka bir ülkede sigortalı çalışmaya başlanılan tarihten,

-Başka bir kapsamda (SSK, Bağ-Kur) sigortalı oldukları tarihten,

-Bakmakla yükümlü kişi oldukları tarihten,

İtibaren Genel Sağlık Sigortası sonlandırılır.

Uluslararası koruma başvurusu veya statüsü sahibi ve vatansız olarak tanınan kişiler nasıl genel sağlık sigortalısı  olurlar?

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, uluslararası koruma başvurusu veya statüsü sahibi ve vatansız olarak tanındıkları tarihten itibaren herhangi bir sağlık güvencesi olmayan ve ödeme gücü bulunmayan kişiler 1 ay içerisinde Kurumumuza bildirilerek genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilirler. Bu kişilerin genel sağlık sigortası primleri ilgili kurumlar tarafından ödenir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Genel Sağlık Sigortalı Olabilirler mi?

Yabancı uyruklu öğrencilerin GSS’den faydalanabilmesi için 1 yıl ikamet şartı aranmaz. Ancak öğrenim kurumuna ilk kayıt tarihinden itibaren 3 ay içerisinde GSS’li olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekir. 3 ay içerisinde başvuru yapmayanlar öğrenim süresi boyunca GSS’li olamaz.

Yabancı Uyruklu Kişiler Ne Kadar GSS Primi Öderler?

Asgari ücretin brüt tutarının %24 ü kadar GSS primi öderler.

2016 yılında bu tutar : 395,28 T.L. 

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Ne Kadar GSS Primi Öderler?

Asgari ücretin brüt tutarının % 4 ü kadar prim öderler.

2016 yılında bu tutar: 65,88 T.L.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

Yabancı uyruklu öğrencilerin genel sağlık sigortalılıkları, öğrenimlerinin sona erdiği, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi veya başka bir kapsamda genel sağlık sigortalısı sayıldıkları tarihten itibaren sona erer.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhabalar, ben Yabancıyım, ikamet iznim var. GSS başvurmak istiyorum. Nasıl yapabilirim, ve bu sene ücretler neler.

 2. Merhaba Hocam.
  Ben Avusturya vatandaşıyım, Avusturya da yaşıyorum ve eşimden boşandım.Iki tane çocuğum var ( yaşları 10 ve 13) ve cocuklarim eski eşimle beraber Türkiyede yaşıyor. Velayeti eşimin üzerine. Eski eşim tekrar evlendi ve çalışmıyor.Çocuklarım Türkıye’de ssk’dan yararlanabiliyormu.Eğer yararlanamiyorsa ne yapmam gerekiyor.Eski eşim bana yeterli bilgi vermiyor ve bana Çocuklarımın ssk’lı olmadığını,bu sebepten dolayı özele götürmek zorunda kaldığını belirterek masraflarını benden almak istiyor. Eğer ssk’lı olabilmeleri için prim ödemem veya ozel sağlık sigortasi yaptirmam gerekiyorsa nasıl oluyor ve ne kadar prim bedeli tutuyor .Yurtdışından böyle bilgilere ulaşmak zor oluyor.Eger yardimci olabilirseniz cok memnun olurum.
  Saygılar
  Zekeriye Şahin

  1. Merhaba
   18 yaşından küçük olmakla birlikte; anne veya babasının adres bilgileri bulunamaması gibi nedenlerle genel sağlık sigortası tescil işlemleri yapılamayan veya anne ve basının sosyal güvencesi olmayan çocuklar 60/1-c (yeşil kart) kapsamında sağlık yardımı alır.

 3. Hocam ben öğrenciyim özel sigorta kullanıyorum ama çoğu zaman devlet Hastanesi’ne gittiğim için işe yaramıyor ben devlet sigortası almak istiyorum yabancıyim nasıl alabilirim

 4. Çok saçma bir şey brn her ay sigortadan faydalanmak için 500 tl para mı ödiyecem soygun resmen. Giderim özele muayrne de olurum tahlilde yaptırırım bu kadar olmaz ya. Hastanın yerlisi yabancisimi olur. Hemde bu fiyata el insaf be

  1. Arkadaşlar merhabalar eşim yabanci uyruklu yakin zamanda oturma izni süresi doluyor 2 yillik almıştık şimdi uzatma işlemi yapacağım fakat sigortam pasif duruma geçecek yakin zamanda bu durum da uzatma konusunda sorun yaşarmiyiz? Ayrica banka hesabında ne kadar olmasi gerekir? Konuyla ilgili yardimci olursaniz sevinirim saygilar,

 5. Merhabalar, yabancı uyrukluyum, öğrenciyim,evliyim. Geldiğim ilk 3 ayda öğrenci genel sağlık sıgortası yaptırdım, yıllık prim tamamını ödedikden sonra kullana bildim. Şimdi 1 sene oturma iznim doldu, öğrenci değil eşimi ve cocuğumu kapsayan genel sağlık sıgortası yaptırmak istiyorum. Bu sefer de mi yıllık prim tek seferde ödenmesi gerekli olucak acaba?

 6. merhaba hocam bir sorum var.
  Eşim yabancı.İkamet başvurusu yapmak için göç idaresi sigortalı olduguna dair belge istiyor.
  Eşimin benim sigortamdan (sgk)yararlanabilmesi için ssk başvuruda ikamet izni istiyor.
  Yani 2 kurumda işleme başlamak için birbirlerinden belge istiyor.Bu durumda ne yapmak lazım?

  1. Sigortacilar yapıyor 1 yillik yaptırın. 180 tl gibi bir şey sonra sskya gidip sizin sigortadan faydalanmak için başvuru yapiyorsunuz. Giderken evlilik cüzdanıni almaniz gerekiyor. Bende aynısını yaptım

  2. arif bey göç idaresine başvuru yapıyorsunuz size yabancı kimlik no veriyor onla sgkya gidiyorsunuz ve diyorsunuzki şu yabancı kimlik nolu kişi benim eşim ve benim üzerimden bakılacak ordaki kişide sizin belgelerinizi kontrol ettikten sonra il göç idaresine resmi yazı yazıyor ve diyorki işte şu yabancı kimlik nolu x şahıs şu tc kimlik nolu kişi üzerinden bakılma hakkına sahiptir.kişiye ikaamet tezkeresi verildikten sonra bu şahsın provizyonu aktif edilecektir dicek müdür falan imzalıcak götürcen göç idaresine vercen onlar o belge ile işlemlerini yapcak yapmak zorunda çünkü sana sgk nın verdiği o yazı bir nevi resmi sigorta yerine geçiyor.işlemlerini yapcaklar ikaamet tezkereni aldıktan sonra tekrar sgkya gitcen provizyonu aktif edecekler.gül hanımın verdiği bilgi yanlış yasal olarak böyle bir hakkın varken neden gidip özel sigorta yaptırasın.gül hanım işi bilmediğinden yanlış yönlendirmişler parasını iç etmişler uyanık olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu