Vergi ve SGK Borçlarının Yapılandırılmasını Sağlayacak Torba Kanun Meclisten Geçti

28.07.2016
179
A+
A-
Vergi ve SGK Borçlarının Yapılandırılmasını Sağlayacak Torba Kanun Meclisten Geçti

Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının yapılandırılması ve varlık barışı ile ilgili düzenlemelerin  yer aldığı torba kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Kanun Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra resmi gazetede yayımlanacak ve kısa süre içerisinde yürürlüğe girecek. Peki ;

-Yeni Kanuna göre Hangi SGK borçları silinecek ya da yapılandırılacak?

-Yapılandırma hangi vergi borçlarını kapsıyor?

-Torba kanunda başka neler var?

İşte detaylar:

Vergi ve SGK Borçlarına Af

Vergiler ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri ve idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılıyor.

Hangi Tarihe Kadar Olan Borçlar Silinecek?

Yapılandırma  30 Haziran 2016 da dahil olmak üzere bu tarihten önceki dönemi kapsıyor.

Borçların Ne Kadarı Silinecek?

Düzenlemeyle kesinleşmiş kamu alacaklarının asıl tutarlarının tahsilinden vazgeçilmiyor. Bu asıllara uygulanan gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine yurt içi ÜFE esas alınarak belirlenecek tutarın ödenmesi öngörülüyor.

Torba Kanunda Başka Neler Var?

Teklif, bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin hükümler ile İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden yapılandırılmasına Dair Kanun hükümlerine göre yapılandırılan alacaklara ilişkin hükümleri de kapsıyor.

Yürütme ve yürürlülük de dahil toplam 14 maddeden oluşan teklif, yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile her türlü gemi, yat ve diğer su araçları yıl sonuna kadar Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişiler söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilmelerine imkan tanıyor.

TORBA KANUN TASARISININ TAM METNİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. NECDET dedi ki:

    12 aydan fazla bağkur borcu silinen lerin silinmiş borç ve günleri ihya olarak borçlandırma yapılıp af kapsamında yapılan dirma si ile ilgili bir yazı gelmemiş sgk merkezleri ne bu konu ile ilgili bilgi paylaşımı Rica ediyorum.