2020 Vergi Oranları Ne Kadar Oldu ?

Hükümetin son olarak düzenleme getirdiği vergi oranları az kazanandan az, çok kazanandan çok olmak üzere, vergi oranları için yeni düzenleme getirmiş oldu. Buna göre kazanç limiti 500 bin TL’den fazla olanlara % 40 oranında olmak üzere vergi ödemesi getirilmiş oldu. Evlerinin değeri milyon dolarla ölçülen vatandaşlara ise vergi oranı daha fazla olmak üzere düzenleme getirilmiş oldu. Hükümet çok kazanandan çok vergi, az kazanandan az vergi olarak düzenlediği yasa için start verdi. Gelir vergisinde üst limit oranı % 35’den, % 40 oranına çıkartılmış durumda.

Hayatını spor ile kazananların vergi oranlarında yükselmeye gidilmiş durumda. Vergiden muaf sayılan spor hakemlerinin muafiyeti artık kaldırılıyor. Tüm vergi oranlarında artırıma gidilirken, kurumlar vergisinde indirime gidildi. Uluslar arası uygulamalarda faaliyetleri bulunanlara yeni vergi dilimleri getirilmektedir. Ayrıca dijital hizmetlerden vergi alımı uygulamasına gidilirken, konaklama ve değerli konut vergileri de yolda!

Gelir Vergisi Ne Kadar Oldu?

Gelir Vergisi Ne Kadar Oldu? Son olarak hazırlanan yasa tasarısına göre gelir vergisindeki, mevcut olan vergi oranları sabit kalacak herhangi bir artırıma gidilmeyecek. Buna göre 500 bin TL’ye kadar geliri olanlar için vergi oranlarında herhangi bir artma söz konusu değil. Fakat aylık geliri 500 bin TL ve üzeri olanlar için ise vergi oranı % 40 oranında vergiye tabi olacaklardır.

Çıkarılan yeni vergi oranları 2019 yılında ki kazançlara uygulanmayacak olmakla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren kazançlar için yeni vergi oranları uygulanacaktır. Gelir Vergisi Oranları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • 8 bin TL’ye kadar % 15
  • 40 bin TL’nin 18 bini için 2.700TL, fazlası için % 20
  • 98 bin TL’nin 40 bin TL’si için 7.100TL, fazlası için % 27
  • 500 bin TL’nin 98 bin TL’si için 22.760TL, fazlası için % 35
  • 500 bin TL’nin 500 bin TL’si için 163.460, fazlası için % 40

Emlak Vergisi Oranı Değişti mi?

Emlak Vergisi Oranı Değişti mi? Getirilen yeni vergi düzenlemesi ile birlikte Emlak Vergisi ile Tapu Harcı matrahlarında alt sınır oranlarında değişiklik yapılacak. Buna göre her iki vergi türü için değişikliğe gidilecek olan alt sınır Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce yapılan ya da yaptırılan değerleme ile emlak vergisi değerinden yüksek olan oran matrah kabul edilecektir. Ayrıca kamu ve mensuplarının meskenleri ve hiçbir geliri olmayan, emekli olanlar bu vergiden muaf sayılacaklardır.

Google ve Apple Vergi Kapsamına Alındı

Google ve Apple Vergi Kapsamına Alındı, Daha önce vergi alınmayan şirketlerden de artık vergi alınacakları listesine eklenmiş oldu. Buna göre Google’dan, Apple’a, kadar birçok teknoloji şirketleri de vergi kapsamına alınmaktadır. Her tür reklam hizmeti, oyun, müzik, video uygulama içi satışları dahil olmak üzere sosyal medya sitelerinde ücret karşılığı verilen hizmetlerden % 7,5 oranında vergi alımına gidilmiş olmaktadır.

Lüks Konuta Vergi

Lüks Konuta Vergi, Maddi olarak değeri 5 milyon TL oranını aşan konutlara da değerli konut vergisi getirilme kararı geldi. Buna göre elindeki konutunun değeri

  • 5 – 7,5 milyon TL arasında olanlara binde 3,
  • 7,5 – 10 milyon arasında olanlara binde 6,
  • 10 milyon ve üzerinde olanlar için ise % 1,

Yıllık vergi ödemesi getirilmektedir. Yapılacak olan vergi ödemeleri Şubat 2020 yılında başlanacak olan beyanlarla ödenecektir. Getirilen Lüks konut vergisi iki eşit taksitte olmak üzere Şubat ve Ağustos ayları içerisinde ödenecektir.

Konaklama Tesislerinde Hizmet Vergisi

Konaklama Tesislerinde Hizmet Vergisi, Yeni vergi tasarısına göre otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlere konaklama vergisi getirilmektedir. Buna göre geceleme ve diğer hizmetler için KDV tutarı hariç toplam bedel üzerinden % 2 vergi ödemesi alınacaktır. Konaklama vergisi aylık olarak ödenmesi gerçekleştirilecektir.

Borsa içerisinde işlem gören şirket için ödemesi gereken vergi oranına indirim sağlaması adına Cumhur Başkanı’na yetki getiriliyor. Halka açılmak kaydı ile ilk defa BİST üzerinde işlem gören şirketlere 5 yıl boyunca Kurumlar Vergisi 2 puan indirim sağlanacak.

İşverene servis desteği sağlanacak. Çalışanları için servis imkanı sağlayan işverenlere servis desteği geliyor. Servis desteği veremeyen işverene ise çalışanlarına bir günlük ulaşım bedeli olarak 10TL ‘ye kadar ödemeleri stopaj yapılmadan verebilecek. Ancak verilecek olan bu ödemeler toplu taşıma kartı ve bileti gibi ödemesi kesinleşen araç şartına bağlı olacak.

Vergide Sporcu ve Hakeme Düzenleme İşlemi

Vergide Sporcu ve Hakeme Düzenleme İşlemi, Spor musabakalarını yönetmekle görevli olan hakemler için gelir vergisi muafiyeti kaldırılacak. Sporcuların ücret ve transfer bedellerinden en fazla olmak üzere % 15 oranında vergi alınması yönündeki düzenlemenin süresi 2023 yılına kadar uzatılarak vergi oranı da % 15’den, % 20 oranına yükseltilecek. Gelen yeni düzenlemeye göre de transfer ücreti 500 bin TL’yi aşan sporcular beyanname vermek zorunda olacaklar. Verdikleri beyannamede ödeyecekleri vergi oranı % 45’e kadar tabi olacaklardır.

Adlarına hesaplanan vergi tutarından daha önce ödemiş oldukları % 20 vergi meblağı mahsup edilecektir. Sporcuların aldıkları ücretler üzerinden kesilen vergiler ile amatör kulüplerin faaliyetlerinde kullanmak amacıyla yapılan vergi iadesi uygulaması artık son bulacak.

Araç Kiralama Sistemine Sınırlama

Araç Kiralama Sistemine Sınırlama, Fiyat teklifleri ile hazırlanan çalışmalar doğrultusunda şirketler üzerinden araç kiralama ve satın alma işlemlerine sınırlama işlemi getirilecek. Şirket üzerinden gerçekleştirilecek olan kiralama işleminde, kiralanan her bir binek araç için 5.500TL’ye kadar olan kısım gider olarak gösterilebilecek. Şirket adına satın alma işlemlerinde ise ÖTV ve KDV toplamlarında en fazla olarak 115 bin TL’ye kadar olan kısım gider olarak gösterilebilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu