Vergi Kimlik Numarası ile Sgk İşyeri Sicil Numarasının Birleştirilmesi Nasıl Yapılacak 

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar beyannamelerinin tek belgede birleşeceği konusunda haberi 2016 Ağustos ayında yapmıştık. SGK Bildirgesi ile muhtasar beyannamesinin birleştirilmesi işlemleri konulu yazımızda bu konuda bilgi edinebilirsiniz. 18 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren muhtasar ve prim hizmet beyannamesi genel tebliği ile vergi kimlik numarası ve işyeri sicil numaralarının eşleştirilmesi zorunluluğu getirildi.Peki vergi kimlik numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri Sicil numarasının birleştirilmesi işlemleri nasıl ve nereden yapılacak? Birleştirme işlemleri için başvurular nereye yapılacak ve son başvuru tarihi ne zaman? İşte SGK ve vergi kimlik numarası birleştirmesi işlemleri ile ilgisi bilinmesi gereken her şey.

Elektronik ortamda vergi kimlik numarası ile SGK işyeri sicil numaralarının eşleştirilmesi

Muhtasar beyanname ve SGK işveren aylık prim ve hizmet belgelerinin tek bir belgede gönderilebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu işveren sicil numarası ile vergi kimlik numaralarının elektronik ortamda eşleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Eşleştirme işlemi bir kereye mahsus elektronik ortamda yapılacak.

Elektronik ortamda yapılacak eşleşme işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet Vergi Dairesi uygulaması ile yapılabilecek mükellefler bu işlemi ilgili tebliğ ekinde yer alan ek-8 belgesi ile gerçekleştirebilecek.Ek-8 belgesinin örneği aşağıdaki gibi olacak ;

Ek8 Belgesi Nasıl Doldurulacak?

Eek-8 belgesinde;

 • mükellefin vergi kimlik numarası
 • Mükellefin/İşverenin adı soyadı veya ünvanı,
 • işyeri türü,
 • İşyeri kodu,
 • Ünite kodu (Eski kısmına 01 yeni kısmına da 01 yazmanız gerekir.)
 • işyeri sıra numarası (SGK işyeri sicil numarasında eski ve yeni şube kodundan sonra gelen 7 haneli rakamdır. 01 01 0000000 gibi.
 • il kodu (Buraya SGK işyeri sicil numarasında yer alan il kodunuzu başında 0 olacak şekilde yazın. 01 01 0000000 034 gibi.
 • Slt işveren numarası (Eğer alt taşeron iseniz SGK işyeri sicil numarasındaki en son 3 rakamı yazmanız gerekir. Eğer ana firma iseniz ve taşeron değilseniz buraya 000 yazmanız gerekir.
 •  Ayrıca düzenleyen kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası bilgileri de belgedede yer alacak

Vergi ve SGK işyeri sicil numaralarının eşleştirme işlemleri için son başvuru tarihi ne zaman?

Vergi ve SGK işyeri sicil numaralarının birleştirmesi için elektronik ortamda son başvuru tarihi 31 Mart 2017 tarihi olacak. Elektronik ortamda başvuru https://intvrg.gib.gov.tr işlemi adresinden yapılabilecek.

Hangi mükellefler SGK işyeri sicil numarası ve vergi kimlik numarasını eşleştirmek zorunda?

Kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefi olan herkes bu işlemi elektronik ortamda yapmak zorunda.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

49 Yorum

 1. inşaat işiyle uğraşmaktayım. 10 tane ayrı ayrı sgk inşaat dosyam bulunmaktadır bunların bildirimlerini nasıl yapacaz yardımcı olurmusunuz inşaat dosyalarım taşeron firma olarak geçmektee

 2. Merhaba,
  Muhtasar beyanname ekler kısmında işyeri ve çalışan bilgileri kısmında işyeri türü ve kodu bölümlerinde hangisini seçeceğimiz konusunda tereddütler yaşamaktayız.Aynı il içerisinde bir adet merkez ve bir adet de mükellefiyetsiz şube diye bölümler çıkmaktadır.Merkez adresimiz de çalışan bulunmamaktadır.İşyerimizde 3 farklı sgk sicil numaralı sgk dosyaları mevcut olup bunlardan bir tanesi büro bir tanesi satış pazarlama ve üretimde çalışan işçilerimizin olduğu dosyalar.Büro ve üretim işçileri mükellefiyetsiz şube adresinde gözükmektedir.Ama satış pazarlama işçilerinin olduğu dosyamız istanbul adresine kayıtlı büro da çalışıyor gözükmektedir.Muhtasar beyannameyi doldururken bu üç işyerimizin türünü merkez mi mükellefiyetsiz şube mi seçeceğiz?Teşekkürler.

 3. Merhaba
  Mükellefiyetsiz şubelerimizden birinin E bildirge-tahakkukdaki daki adres doğru
  ancak vergi dairesi sisteminde ilgili adres yok.
  Vergi dairesine mi dilekçe vermemiz gerekiyor?
  Teşekkürler.

 4. İşyeri kodu kısmına giriş yapılamıyor yani oka tıkladığımda herhangi bir şey çıkmıyor ve yapılamıyor. Ne yapmamız gerekir?

 5. ADRESLER OTOMATİK OLARAK GELMEKTE?PEKİ SİGORTALI ÇALIŞAN İŞYERİ İLE SİSTEMDE GÖRÜNE ADRES AYNI DEĞİL İSE NE YAPMAMIZ GEREKİR?

 6. Merhaba,
  İnternet vergi dairesinden Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesinin Eşleştirilmesini yapacağım, internet vergi dairesinden şube sorgulama yaptığımda işyeri kodu 2 olarak merkez ve işyeri kodu 3 olarak da mükellefiyetsiz şube gözükmektedir.Merkez ve şube aynı il içerisinde olup tek beyanname ile işlem yapılmaktadır. Merkez de şu an için açık işyeri olmayıp çalışan gözükmemektedir.Toplamda üç adet farklı sicil numaralı işyerimiz mevcut olup Şube adresimizde ise iki adet farklı sicil numaralı işyeri gözükmektedir.Ayrıca yine farklı bir ilde irtibat büromuz olup yine o ilin adresi üzerinden işyeri açılışı gözükmektedir fakat herhangi bir şube açılışı yapılmadan tamamen irtibat bürosu şeklinde işyeri gözükmektedir.Şimdi bu üç işyerimizin işyeri türünü merkez mi yoksa mükellefiyetsiz şube olarak mı seçerek eşleştirme yapacağım.Teşekkürler.

  1. Merhaba. Sigortalı çalıştırılmayan şubeler için eşleştirme işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Ancak merkez şube haricinde olan ve sigortalı çalıştırılan mükellefiyetsiz şubeler için eşleştirme yapmak zorundasınız.

 7. Merhaba.Benim sorum şu olacak.Eğer mükellefin sgk dosyası yoksa yani çalışan sgklı personeli yoksa nasıl bildirim yapılacak?Teşekkür ederim.

 8. merhaba bu birleştirme şimdilik sadece Kırşehir de olmayacak mı ben yanlış mı biliyorum

  1. Merhaba. Birleştirme tüm illerde olacak. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi 01 Haziran 2017 tarihinde Kırşehir ‘de başlayacak. 01 01 2018 tarihinde tüm Türkiye’de başlayacak. Ancak 31 Mart 2017 tarihine kadar eşleştirme yapılmak zorunda.

 9. Üniversitelerde bu uygulamaya dahil mi acaba ? üniversitelerdeki strategi geliştirme daire başkanlıklarının e beyanname kullanma yetkisi var ve tüm birimler sgk bildirimlerinin bize gönderiyordu haliyle. üniversiteler de bu uygulamaya tabii midir kesin olarak ?

 10. merhaba. meslek mensupları kendi kullanıcı kodu ve şifreleriyle eşleştirme işlemi yapılacaktır. sistemde geçerli sözleşmelerin tamamı çıkacaktır ancak siz yalnızca ssk dosyası olan mükellefler için işlem yapacaksınız.

 11. merhabalar,
  zaten bu sisteme girmek için vergi dairesinden kullanıcı kodu, parola ve şifre aldık. sorun GİB’in adres gösterdiği yerde girilecek bölümün bulunmaması.

 12. merhabalar,
  dernekler de bu işlemi yapmak zorundamıdır? internet vergi dairesi şifremiz olduğu halde menude belirtilen linki bulamıyoruz.
  bilgilendirirseniz memnun olurum.
  saygılar

 13. SLM BASİT USÜL VE APARTMAN YÖNETİCİLİĞİNEDE GEÇERLİMİ BU KANUN

 14. Merhabalar,
  Benim sorum şu; bazı mükelleflerimizin sigorta dosyası açık ama aylık işçi çalıştırmaya ara verme girişi yapıyoruz. Yani sigortalı çalıştırmıyor. Bunların da eşleştirmesini yapacak mıyız ?
  Ve şunu okudum. Sigortalı çalıştırmamaya başlayan mükellefler olursa 15 gün içinde sigortaya bilgi verecekler.
  Şimdi hali hazırda sigortalı çalıştırmayanların işyeri sicil numarası ve vergi numaralarını eşleştirirsek 15 gün içinde bahse konu olan bildirimi yapma yükümlülüğü doğar mı ?

  Ve son olarak, e-tebligat sayfasında ilgili bölümleri tıklayınca karşımıza bütün mükellefler geliyor. Bildirimi buradan mı yapacağız yoksa her mükellefin kendi şifresiyle mi yapacağız. Yukarı da kendi şifreleri demişsiniz. 3 mükellefimizin şifresiyle girdim ancak menüde eşleştirme noktası eklenmemiş. Oysa ki biz de var.

  İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Sigortalı çalıştırmayan işverenler için de eşleştirme yapmanız gerekiyor. Bu bir nevi alt yapı hazırlama işlemi. Bu adam ileride sigortalı çalıştırmaya başlarsa sonuç itibariyle bunu kullanmak zorunda.
   Eşleştirme işlemi yapmanız 15 gün içinde bildirim zorunluluğu yapmanız gerektiği anlamına gelmez.
   Her mükellefin kendi kullanıcı adı ve parolası ile girerek ayrı ayrı Ek-8 eşleştirme belgesini göndermesi gerekmektedir. Toplu olarak yapılmaz bu işlem.

   1. E-beyanname kullanıcısı olan mükellefler, bizzat kendileri kullanıcı kodu, parola
    ve şifresini kullanarak,

    ŞU ŞEKİLDE BİR AÇIKLAMA YAPILMIŞTIR E BEYANNAMEYİ MÜKELLEF KULLANABİLİYOR MU ?? ISRARLA HER MÜKELLEFİN ŞİFRESİYLE DİYORSUN

   2. sigorta dosyası açık olupta işçi çalıştırmayan mükellefin de eşleştirmesini yapacağız fakat 2018 yılında bu kişi muhtasar beyannameyi yine aylık mı vermek zorundadır?
    teşekkür ederim.

 15. merhaba inşaat şirketiyiz ben şimdi sisteme merkez sgk sicil numarasını kaydettim listele yaptığım zaman görünüyor fakat bunun dışında 4 adet inşaat sgk dosyamız daha var bunları yeni kayıt yapıp sisteme tanımlayamıyorum kaydedildi diyor fakat listele dediğimde sadece merkez sicil numarası görünüyor 1 tane mi sicil no tanımlayabiliyoruz ?

 16. merhabalar bizim kurumlar vergisi mükellefiyiz yaptığımız faal işin haricinde inşaat işleride yapıyoruz bunların ssk dosylarıda var stopaj beyannamelerinde de belirtiyoruz tabi fakat sistemde tek merkez işyerinin adresi çıkıyor inşaat işyerlerini nasıl eklememiz gerekir ?

  1. Merhaba. Sanırım inşaat işyerleri için ayrı kullanıcı adı ve şifre almanız gerekiyor. Tebliğde bununla ilgili bilgi vardı. Vergi dairesi ile görüşün derim.

   1. muhasebeciler sözleşme yaptıkları mükelleflere ait bildirimleri kendi vedop şifreleriyle yapabilmektedir.

 17. Apartman yöneticiliği konusu nasıl olacak. Vergi mükellefiyeti yok ama SSK dosyası var bunlar Apartman yöneticiliği adına potansiyel vergi numarasımı alacak

 18. Mehmet Bey merhaba,

  bildirimi internet vergi dairesinde nasıl yapılacağını bulamadım. yönlendirme yapabilirmisiniz lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu