Vergi Dairesi KYK Kredi Borçları İçin Gecikmeli Yapılandırma Yapacak!

Son günlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen geri ödemeli öğretim kredisi için borçluların adreslerine tebligatlar gönderilmeye başlandı. Vergi Dairesi tarafından gönderilen bu tebligatlar binlerce vatandaşın kafasını karıştırırken, devlet yetkililerinden makul bir açıklama geldi. Her ne kadar henüz KYK borçlarının silinmesi garanti olmasa da devlet ödenmemiş ve geciktirilmiş KYK kredi borçlarının yapılandırılmasını sağlayacak. Kredi borcu için gelen tebligat hapse girmeye neden olmuyor. Devlet yapılandırma olanağı verecek ve gecikmiş KYK borçları aksama olmadan ödenebilecek.

“Vergi dairesinden KYK borcu için tebligat kâğıdı geldi. KYK kredi borcundan dolayı hapse girer miyim?” sorusunu soranların sayısı giderek artıyor. Vergi Dairesinden KYK kredi borcunu yapılandıranlar bu konuda bilgi sahibi olduklarından, bizler de onlar vasıtasıyla bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Eğer KYK borçlarınızın yapılandırılmasında öncü olmaz ve tebligat geldikten sonra bağlı olduğunuz Vergi Daire’sine giderek müracaatta bulunmazsanız; büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Anlayacağınız KYK kredi borcunu yapılandırmamak büyük bir sorun. Ödenmemiş borçların bir kısmını peşinen ödeyip, ardından kalan vadesi geçmiş borçları da yapılandırıp taksitlere bağlamanız gerekiyor. KYK borcunu yapılandırmamak maaş kesintisi ve haciz gibi sorunlara bile yol açabilir. Devlet vadesi geçmiş KYK borçları için yapılandırma fırsatı sunarken tüm bu işlemleri zamanında yaptırmalısınız. Vadesi geçen borçların yüzde onluk kısmı ederince nakit ödeme yapmanız gerekir. Konuya ilişkin yapılandırma yükümlülüklerini öğrenmek için evrakın çıktığı vergi dairesine ulaşınız.

Peki 2020 Yılında KYK Borçları Kesin Silinecek mi?

Ülke gündeminin bir hayli hareketli olmasından ötürü Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan geçmiş öğretim kredisi borçlarının silinmesi ne yazık ki meclis gündeminde tutunamıyor. Her ne kadar bu konuda siyasilerin atılmış adımları olsa da henüz resmi olarak bir şeyin gerçekleştiğini söyleyemeyiz. KYK borçları siliniyor diyemesek de şu an için toplu ödeme yapmanızı önermiyoruz. Önümüzdeki birkaç aylık süreçte devlet politikalarının rahatlaması ile birlikte beklemediğimiz uygulamalar gündeme gelebilir. Sadece yapılandırma yaptırılıp, yasal yükümlülük ortadan kaldırılmalıdır. Bu sayede bireylerin suçlu duruma düşmesi önlenir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu