Vergi Affı 2017

2017 yılında vergi borcu olanlar için yeni bir af yasası geliyor. Başbakan Binali YILDIRIM katıldığı TV programında mükelleflere müjdeli haberi vermişti. 2017 vergi affı ile ilgili detaylar da belli olmaya başladı. Yeni vergi affı kanunu hangi borçları kapsayacak? Vergi borçlarını 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olanlar yeni yasadan faydalanacak mı? İşte önümüzdeki günlerde çıkacak olan yeni vergi affı konusunda bilinmesi gerekenler;

Yeni vergi affı hangi borçları kapsayacak, vergi borçlarını 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandıranlar da faydalanacak mı?

Bildiğiniz gibi 2016/06 dönemi ve öncesindeki vergi borçları 6736 sayılı yasa ile yapılandırılmış, daha sonra yapılan kanuni düzenlemeler ile birlikte 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan vergi borçları için taksitlerin son ödeme tarihleri 4’er ay süre ile ertelenmişti.

Çıkacak yeni vergi affı kanunu ile 2016/07. ay ile 2017 mart sonuna kadar olan borçlar da yapılandırmaya dahil edilecek ve 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan borçlar ile birleştirilecek. Dolayısıyla 6736 sayılı yasa kapsamında vergi borçlarını yapılandırmış ve 2016/06 dönemi ile 2017/mart ayı dönemleri arasında vergi borçları olanlar için 6736 yapılandırma planı iptal edilecek ve 2016/06 dönemi ile 2017/Mart ayı vergi borçları da eklendikten sonra yeniden hesaplama yapılacak.

Yeni vergi affı ile ilgili kanunun en geç 2017 Mayıs ayına kadar çıkmasını bekliyoruz.

Özetlemek gerekirse daha önce vergi borçlarını 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış ve 2016/07 dönemi ile 2017/Mart ayı arasında borcu olanların yapılandırmaları güncellenecek ve bu dönem aralığındaki borçlar da yapılandırmaya dahil edilecek.

Yeni af kanunu SGK borçlarını da kapsayacak mı?

Yeni çıkacak kanunun SGK prim borçlarını 6736 sayılı kapsamında yapılandıranları da kapsayacağını düşünüyoruz. Kanun detayları henüz belli değil ancak görünen o ki SGK borçları da yukarıda belirttiğimiz gibi yeni af kanunu kapsamına alınacak. Buna göre 2016/07 dönemi ile 2017/Mart ayı arasındaki sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları da yeni yapılandırma kanunu ile af kapsamına alınacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Merhaba.Benim 2010 yılında 3 aylık sigortam silindi,ve dolandırıcılıktan mahkemeye verildim. Nedeni işyerim beni başka bir yerden sigorta göstermiş ve o yer sahte is yeriymiş.en sonunda mahkeme benim masum olduğumu karar verdi ve berat ettim,ama o 3 aylık sigortamı geri alamadım. Sonra yersiz ödeme adında 10.027 TL muayene ücretlerim çıktı.sgk dan borç eksralarini istedim ve 18 yaş altında çocuklarımında muayene ücretleri çıktığını gördüm.Bende dilekçeyle, o zamanlar devlet 18 yaş altı tüm çocukların devlet güvencesi olduğunu belirtip bu belirtilen borçların silinmesini istedim ve borç 2.320 TL ana para,faiziyle 3.370TL olduğunu bildiren evrak geldi ve bunu yersiz ödeme altında beyan ettiler.15 gün sonra icra evrakı geldi.avukatla görüştüm taksitle ödüyorum şimdi. Sorucam konu şu,
  1- mahkemede berat etmeme rağmen bana neden borç çıkarılıyor?
  2-Şimdi yersiz ödemelere af geldiğini söylüyorlar?
  3-Bana af vurmasa bile faizi silinir diyorlar?böyle bir şey varmı ?
  Sizce ne yapmalıyım?

  1. Merhaba;beraat etmeniz dolandırıcı olmadığınızdan dolayı;Kurum yine de yaptığı masrafı isteyecektir.Yapılandırma dönemlerinde faizler siliniyor.Ama sizin durumunuz farklı.Yapılandırma kanununa göre değişir uygulama.

 2. merhaba 6736 yapılandırmanın 2.taksitini 31.Mayıs da ödemeyi atlamışım internetten ödeme yapamıyorum , şimdi ne olacak vergi dairesi ile uzlaşarak yeniden taksitlendirme şansım oluyor mu ?
  yoksa ben ne yaparsam yapayım tamamını almak için e – haciz mi koyacaklar ?

  teşekkürler…

 3. Merhaba. 27 Mayıs tarihinde resmi gazetede yayınlanan yeni af kanunu ek 5 prim borcu gecikme faizini kapsıyor mu? Toplu ödeme yapmak istiyoruz başvuru yapsak faizi düşülür mü? Teşekkürler.

  1. Merhaba;Ek-5 primleri de yapılandırma kapsamında;prim borçlarınızdan kaynaklanan gecikme zammı ve gecikme cezası gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.Yİ-ÜFE aylık değişim oranları baz alınarak prim borçlarınız yeniden hesaplanacaktır.Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 4. Haziran ayı içerisinde çıkarılan af kapsamında 12 ay ve daha üstü bağkur borcu olanlara prim ve borç sildirme varmı varsa tam olarak nezaman başlayacak? Bilgi verirseniz sevinirim.

 5. 2010 yilinda babam vefat etti sgk dan teblig kagidi geldi bir hafta once rahmetli babama borc cikartmislar ucbin besyuz lira bu parayida benden istiyolar odemek zorundaymisim napabilirim kagittada yersiz borc odemesi yaziyo yardimci olursaniz yada bir yol gosterirseniz cok sevinicem cok tesekkur ederim

 6. Mayısta çıkacak bu yeni kanunda yersiz ödenen aylıklarıda kapsıyormu bir bilgisi olan varmı.2011 yılında sgk bize çıkardığı borcuda kapsarmı

 7. İyi Günler Ahmet Bey,
  SGK kurumu yurt dışı borçlanmadan (Bulgaristan) haksız ödeme şeklinde babamın maaşını kesti.Kurum emekli etti sonradan bi şartı eksik diye geri döndü bizden son 5 yılı geri istemekte faizsiz kurum hatası olduğu için.24 ayda geri verin diyo az bir mebla değil bu yeni çıkacak yasadan bizler de yararlanırmıyız taksit süresini uzatma ya da ödemede indirim.Şimdiden teşekkürler.

 8. Merhaba,
  Emlak beyannamesi vermemek kanun kapsamında mı?
  (Eylül 2016’da aldığım evin beyannamesini 22 Mayıs’ta vermek istiyorum)

  Teşekkür ederim.

 9. 6552 S.K yapılandırmayla Bağkur borcum 18 taksitle ödemekteyim. Ana para borcum 5.358,16 Tl. Faiz 3.281,05 Tl. 13 taksit ödemiş bulunmaktayım. TV de konuşulanlara bakılırsa yeni yasaya göre borçlunun ana parası ödenmişse faizler silinecekmiş. Bu durumda benim artık borcumun olmaması lazım. E devlet sisteminde borç gözükmemektedir. SGK ya göre para ödenmesi gerekir. Doğru bilgiyi nereden ala bilirim

  1. Merhaba;faizler siliniyor ancak ;Yİ-ÜFE oranında yeni bir faiz ekleniyor;sizin yapılandırmanız da bu hesaba göre yapıldı.O nedenle zararınız yok.

 10. Merhaba 2 sene once yedimgim trfik cezam 1.700 lira 3.500 olmus yeni bir af geliyor diyolar yapilandirma yapabilirmiyim yaparsam borcum nekadara duser tsk.

  1. Merhaba;prim borçlarınızdan kaynaklanan gecikme zammı ve gecikme cezası gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.Yİ-ÜFE aylık değişim oranları baz alınarak prim borçlarınız yeniden hesaplanacaktır.Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 11. Merhaba yeni bir vergi affının olmyacağı söyleniyor 6736 ile yapılandırma yapanların 1 ve 2.taksitlerini yatırmalarını yoksa hakkın kaybolacağı maliye bakanı tarafından söyleniyor ne dersiniz..

 12. merhaba, yeni çıkacak olan torba yasa da idari para cezalarının peşim ödenmesinde %50 indirim olacak mı acaba?

  1. Merhaba. Evet. İdari para cezalarında gecikme zammı ve faizinin tamamı silinecek. Ayrıca ana para tutarlarının yarısı silinecek. Kalan yarısını dilerseniz peşin, dilerseniz 36 aya kadar taksitle ödeyebileceksiniz.

 13. Merhaba geçmişe dönük bağkur borcum var ve silinmişti bu ağustosta emekliliğe hak kazanıyorum ve bağkur günlerimle beraber emekli olabiliyorum,bu günlerimi ihya ettirdim ve borcumu tek seferde ödemem gerektiğini öğrendim,bu borçlarda bu yasayla taksitlendirilebilicekmi teşekkürler..

 14. esnaf kefalet kredilerinede bu pakette yapılandırma çıkarmı bir bilgi alabilirmiyim

  1. Merhaba; yeni çıkacak kanunun SGK prim borçlarını 6736 sayılı kapsamında yapılandıranları da kapsayacağını düşünüyoruz.

 15. 6736 Sayılı yasa çıktığında ben yapılandırma yaptım. Ancak hiç ödeyemedim. Şu an Mayısta çıkması beklenen yasayı mı beklesem, yoksa Mayıs sonuna kadar uzatılan şekliyle ilk taksidi yatırıp, devam mı etsem. 6736’daki taksitlendirmede hiç bir af almadık. Borcu faizleriyle birlikte taksitlendirdiler. Yeni çıkacak yasada faizleri af edilip, ana para taksitlendirilecek diyorlar. 25-30 bin lira civarı olan bu borcu peşin yatırma şansım da var. Yeni yasayı beklersem bayağı indirim alırım diye düşünüyorum. SİZ NE DERSİNİZ?

  1. Merhaba;yeni yasayla 6736 sayılı Kanuna girmemiş borçlarda yapılandırma kapsamına sokulacak onun dışında bir değişiklik olmaycaktır.

 16. Ahmet Hocam, üstte yazdığınız şu cevap kafamı karıştırdı. “Merhaba,ise girisiniz var ise dilekçe verebilir,bordrolardan hizmetlerinizi incelemeyi talep edebilirsiniz şu an için işveren prim borcu yapılandırması bulunmamaktadır.”
  Benim şahıs firmam var. yani vergi numaram T.C. numaram. Mayıs’ta çıkması beklenen yasadan benim işveren prim borçlarım için bir yapılandırma olmaz mı?

 17. 1)Merhaba ben 1996 yılında mc donalds’da çalıştım o dönemler malumunuz turuncu sigorta kartları vardı askere gittiğimde o kartı kaybettim. O gün çalıştığım zamanlar görünmüyor ve bu girişin yansımaması erken emekli olmama engel oluyor. Nasıl bir yol haritası çizmem gerekiyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.
  2) 1999 babam dayım vs. üzerime fırın açtılar vergi borçları o bu borç derken hepsi üstüme yığıldı. Hepsini ödedim ama kosgebin sıfır faizli kredisini çekmek isterken 1999 yılında işveren göründüğüm ve 1 sigorta pirimi ödemediğim için 277 liralık borç 6.000 lira olmuş. Bu borçta yapılandırmaya girermi ve neden bu güne kadar tebliğ edilmemiştir. 10 yıl zaman aşımı diye bir şey yok mu. Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Merhaba,ise girisiniz var ise dilekçe verebilir,bordrolardan hizmetlerinizi incelemeyi talep edebilirsiniz şu an için işveren prim borcu yapılandırması bulunmamaktadır

 18. askerlik borçlanmasını. askerden önce ssk girişi oldugu için yapamayan vatandaşlar için haksızlık teşkil etmez mi

  1. Merhaba;Çıkacak yeni vergi affı kanunu ile 2016/07. ay ile 2017 mart sonuna kadar olan borçlar da yapılandırmaya dahil edilecek ve 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan borçlar ile birleştirilecek. Dolayısıyla 6736 sayılı yasa kapsamında vergi borçlarını yapılandırmış ve 2016/06 dönemi ile 2017/mart ayı dönemleri arasında vergi borçları olanlar için 6736 yapılandırma planı iptal edilecek ve 2016/06 dönemi ile 2017/Mart ayı vergi borçları da eklendikten sonra yeniden hesaplama yapılacak.

 19. İyi akşamlar yeni cıkacak olan 2017 af içerisinde 12 ay ve daha üstü bağkur borcu olanlara prim ve borç sildirme varmı varsa tam olarak nezaman başlayacak ve bu konu ile ilgili ne yapmamız gerekiyor teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu