Özellikle son zamanlarda koronavirüs salgını yüzünden bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar daha fazla tercih ediliyor. Virüs ve bakterilere karşı koruma sağlamak, sağlıklı bir yaşam için ise Kafkas içeceği olarak bilinen kefir büyük bir önem taşıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Faydaları saymakla bitmeyecek kefirin özellikle salgın döneminde kullanılması büyük yararlar sağlıyor. Süt ve kefir tohumlarının mayalanması sonucunda bazı yararlı bakterilerin oluşması ile meydana gelen kefirin, kalp – damar, mide ve bağırsak sağlığına faydaları ve kanser oluşumunun engellenmesinin yanında hastalıklara karşı da koruma sağlayan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi bakımından önemi bulunuyor. Özellikle B1, B12 ve K2 vitamini, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, amino asitler açısından son derece zengin olan kefir böylece bağırsaktaki yararlı bakterilerin artışına neden oluyor ve bu türden bakterilerin vücuda dışarıdan giren mikrop ya da vücutta oluşan tümör gibi hücrelerle de savaşmasına yardımcı olarak, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlıyor.

Anne Sütüne Benziyor

Uzmanlara göre kefir içeriği ve sağladığı şifalar bakımından anne sütüne en benzer içecek olarak görülüyor. Özellikle doğum sonrasında bebeklerin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için çok önemli olan anne sütü, içerik bakımından diğer gıdalarda bulunmayacak denli zengin içeriğe sahip bulunuyor. Kefir de içeriğindeki geniş vitaminler, sodyum, potasyum, çinko ve demir açısından zengin olduğu için vücudun tüm bileşen ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Bu dönemde uzmanlar çeşitli nedenler ile anne sütü alamayan çocukların beslenmesi için kefir kullanımını da tavsiye ediyorlar. ayrıca kefirde laktoz oranı da düşük olduğu için laktoz hassasiyeti olanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor. Kefir aynı zamanda çocuklar için de tavsiye edilen ve onları hastalıklara karşı koruyan bir besin olarak tavsiye ediliyor. Uzmanlara göre özellikle salgın döneminde okula giden çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve aynı zamanda çeşitli hastalıklara karşı korumak için günlük kefir tüketimi de büyük önem taşıyor. Uzmanların vurgusu ise kefirin koronavirüse karşı bir ilaç değil, vücudun koronavirüsten etkilenmemesi için bir tür zırh olduğu üzerine. Buna göre düzenli kefir kullanımı pek çok hastalığın vücutta oluşmasının önüne geçiyor.
Editör: TE Bilisim