UPS Kargom nerede, internet üzerinden hızlı bir şekilde kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilir ve kargonuzu canlı olarak takip edebilirsiniz.

UPS Kargo Öğrenme Nasıl Yapılır?

UPS kargo öğrenme için farklı yöntemler bulunmaktadır. Geniş dağıtım ağı ve araç filosu ile birlikte önemli bir hizmet sağlayan UPS kargo özellikle dünyanın pek çok yerine kargo dağıtımı gerçekleştirmektedir. Halihazırda 220 ülkede hizmet vermektedir.

Kurulduğu tarihten itibaren dünyanın en büyük paket teslim markası haline gelmeyi başaran firma, özel taşıma ve lojistik hizmetlerinde küresel bir konumdadır. Bu bakımdan özellikle yurtdışı gönderilerden yurtiçi gönderilere kadar sıklıkla kullanılan bir marka olmayı başarıyor.

UPS Kargo her türlü kargo taşımacılığı işlemleri için kullanılan bir marka olmasına karşılık günümüzde daha çok konsoloslukların ya da vize danışmanlık şirketlerinin pasaport ve belge gönderimi için tercih ettikleri bir marka olmaktadır.

Bunun yanında güvenli taşımacılığı ile birlikte çeşitli elektronik eşyaların ya da değerli eşyaların götürülmesinde de tercih edilmektedir. Kullanmış olduğu mobil servisler sayesinde ise Türkiye’deki tüm il ve ilçelerine hizmet sunan marka bu bakımdan yoğun bir kullanıma sahiptir.

UPS kargo takibi yapmak için de farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • UPS Kargo müşteri hizmetleri,
 • UPS Kargo internet sitesi,
 • UPS Kargo mobil uygulaması ile kargo öğrenimi yapılmaktadır.

UPS Kargo Gönderi Takip Kodu Nedir?

UPS Kargo sorgulama işlemleri için en önemli nokta gönderi takip koduna sahip olunmasıdır. UPS Kargo gönderi takip kodu sayesinde kargonun nerede olduğunu takip etmeniz mümkün hale gelmektedir. Gönderi takip kodları her kargoya özel olarak oluşturulan ve kargonun nerede olduğunu açık bir şekilde gösteren kodlardır.

Bu kodlar olmadan alıcıların kargolarının nerede olduğunu öğrenmeleri mümkün değildir. Aynı şekilde göndericiler için de gönderi takip kodunu bilmemek yine kargolarının takibini yapmak açısından zorluk yaratabilmektedir. Ancak göndericiler kendi bilgilerini ileterek gönderi takip kodunu kaybetmeleri halinde mevcut kodlarını öğrenebilmektedirler.

Fakat alıcılar gönderici bilgilerini tam olarak bilmediklerinde gönderi takip koduna sahip olamazlar. Bu yüzden gönderi takip kodunun dikkatli bir şekilde muhafaza edilmesi önem taşımaktadır. Gönderi takip kodu sayesinde kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Özellikle yurtdışı gönderimlerinde bu kod büyük kolaylık sunacaktır.

UPS Kargo İnternet Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet UPS Kargo sorgulaması yapmak hızlı sonuçlar verecek ve kargonuzun nerede olduğunu gösterecektir. Kargonuzu takip etmek için şu adımları takip ediniz;

 • Öncelikle UPS kargo internet sitesine giriş yapın.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfada görülecek olan UPS Kargo Takip bağlantısına tıklayın.
 • Bundan sonra açılacak olan sayfada ekrandaki kutucuktan yurt içi ya da yurt dışı gönderimi seçin ve gönderi takip numarasını yazın. Gönderi takip numarasını yanlış yazmanız halinde sistem kargonuzun nerede olduğunu göstermeyecektir, bu yüzden takip numarasını doğru şekilde girmeye özen gösterin.
 • Son olarak ise ekrandaki “Ara” butonuna basın. Bilgilerinizi doğru girmeniz halinde kargonun ne zaman yola çıktığı, hangi şubede ve nerede olduğu ekranda görülebilecektir.

İnternet sayfasındaki yapılan sorgulamalarda kargonuzun güncel hareketlerini görebilirsiniz. Bu sayfada yer alan bilgiler kargonun her hareketinde güncellenmektedir. Kargonun yola çıkması ile başlayan ilk kayıt oluşturmadan sonra aktarma merkezlerinde ya da şubelerde kargo durumu güncellenir ve böylece kargonuzun tam olarak nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

UPS Kargo Pasaport Sorgulama Nasıl Yapılır?

UPS Kargo pasaport gönderiminde sık kullanılan bir firma olduğu için konsolosluk ya da vize danışmanlık merkezlerinden gönderilecek olan pasaportunuz için de tercih edilecektir. Bu durumda pasaportunuzun nerede öğrenmek için UPS Kargo pasaport sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz;

 • UPS Kargo internet sitesine giriş yapın.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfada gözüken Pasaport Sorgu bağlantısını seçin.
 • Açılacak olan ekranda konsolosluk bilgisini, pasaport ya da başvuru numaranızı ve başvuru yapılan tarihin başlangıç ve bitiş tarihi aralıklarını gereken boşluklara girmeniz gerekmektedir.
 • Bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra Sorgula butonunu seçin ve pasaportunuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Pasaport gönderimlerinde pasaportunuz tamamen UPS Kargo güvencesi altında olmaktadır. Kargo esnasında pasaport gibi değerli belgelerinizin kaybolması ya da zarar görmesi olanaklı değildir.

UPS Kargo Mobil Uygulama Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

UPS Kargo mobil uygulama kargo sorgulama yapmak mümkündür. Bunun için UPS Kargo mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Gerekli olan mağazalardan uygulamayı indirdikten sonra uygulama üzerinden kargo takibini yapabilirsiniz.

Bunun için uygulama üzerinden kargo takip sekmesi açılır ve gönderi takip kodunun yazılması ile birlikte kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda yakındaki UPS şubelerini de telefonunuzdaki GPS özelliğini açarak bulabilir ve böylece işlemlerinizi yapabilirsiniz.

UPS Kargo Telefon Sorgulama Nasıl Yapılır?

UPS Kargo telefon ile öğrenmek için çağrı merkezinin aranması gerekmektedir. 0850 255 00 66 numaralı telefon üzerinden çağrı merkezine ulaşmak mümkündür. UPS kargo çalışma saatleri ise hafta için 09.00 ile 20.00 arasındadır. Müşteri temsilcisi ile yaptığınız görüşmelerde gönderi takip kodunuzu söyleyerek UPS kargo sorgulama işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda kargonun tam olarak nerede olduğu ve ne zaman size teslim edileceği de yine çağrı merkezi tarafından yanıtlanacaktır.

UPS Kargo İptali Nasıl Yapılır?

Ups Kargo iptali tıpkı sorgulama işleminde olduğu gibi internet üzerinden ve telefon üzerinden yapılabilir. Ups Kargo'dan bir gönderiyi internet üzerinden iptal etmek için, sayfada yer alan Gönderi kısmına girin ve Geçmişi Görüntüle veya Gönderiyi İptal Et yazan yere tıklayın. Buradan Gönderiyi İptal Et seçeneğini seçin.

Ups Kargo'dan bir gönderiyi telefon üzerinden iptal etmek için çalışma saatleri arasında çağrı merkezini arayın. Müşteri temsilcisine gönderinin kodunu söyleyerek iptal edilmesini isteyin. Müşteri temsilcisi size yardımcı olacaktır.

UPS Kargo Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Editör: TE Bilisim