Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

01.03.2018
4.247
A+
A-
Üniversite Öğrencisi Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır ?

Üniversitede okuyan çocukların belirli şartları sağlamaları halinde anne ya da babalarının sağlık güvencelerinden yararlanma hakları vardır. Çocuklar kaç yaşına kadar anne babasından yararlanır? Bu yazımızda üniversite okuyan öğrencilerin sağlıktan yararlanma şartları, 18 yaşını tamamlamış kız ve ya erkek çocukların sağlıktan yararlanma şartları konusunda bilgi bulabilirsiniz. 

Erkek üniversite öğrencisi ssk dan yararlanma süresi

Yüksek öğrenim görmesi halinde yani önlisans, lisans, yüksek lisans eğitimi görmesi koşulu ile 25 yaşını doldurmamış  öğrenci babanın sigortasından yararlanma ya da annenin sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.

Üniversite öğrencisi babasının sigortasından ya da annesinin sigortasından yararlanabilmesi için anne ya da babalarının aktif sağlık provizyon kaydının bulunması gerekmektedir.

Üniversite Okuyan Erkek Çocukların Sağlıktan Faydalanabilmeleri İçin Ne Yapmaları Gerekir?

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ SAĞLIK AKTİVASYON PROVİZYON İŞLEMLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Yüksek Öğretim Kurumu arasında yapılan protokol gereği, Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelere kaydolan erkek çocuklar için Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyon sistemi otomatik olarak kayıt yapmaktadır.Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna ayrıca öğrenci belgesi ibraz etmeye gerek bulunmamaktadır.Fakat bu sistem  bazen üniversite kaydını otomatik görmediğinden kontrol amaçlı sorgulama yapılmasında da fayda bulunmaktadır.Aşağıdaki linkten sağlıktan faydalanıp faydalanmadığınızı sorgulayabilirsiniz

Memurların erkek çocukları kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır, sağlık sigortası kaç yaşına kadar devam eder?

İlk defa 01.10.2008 tarihinden sonra devlet memuru olanların erkek çocuklarının sağlıktan yararlanmaya devam edebilmeleri için okuma şartı aranır. Eğer çocuk lisede okuyorsa 20 yaşını tamamladığı tarihe kadar, üniversitede okuyorsa da 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar anne ya da babasının sigortasından yararlanabilir. Ancak 01.10.2008 tarihinden önce devlet memurluğuna atananların erkek çocukları okuma şartı aranmadan 25 yaşına kadar sağlık sigortasından yararlanma hakkına sahiptir.

Kız çocukları kaç yaşına kadar sigortadan yararlanılır?

Kız çocukları lisede okumaları halinde 20 yaşını tamamladığı süreye, yüksek öğrenim görmesi halinde ise 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne ya da babasının aktif sosyal güvencesinden yararlanabilir. Eğer anne ya da babanın 01.10.2008 tarihinden önce sigorta başlangıçları var ise kız çocuğu okuma şartı aranmadan evleneceği tarihe kadar anne ya da babasının sağlık sigortasından yararlanır.

Üniversitede Okuyan Çocuklardan Anne ya da Babasının Güvencesi Olmayanlar Ne Yapmalı?

Ailesinin sosyal güvencesi olmayan üniversite öğrencilerinin sağlıktan faydalanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeleri gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek için üniversitede okuyan  öğrencinin ikamet yerindeki Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespiti başvurusunda bulunması gerekmektedir.Gelir tespiti başvurusunda bulunmayan ve üniversitede okuyan öğrenciye Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamında 60g seviyesinden tescil yapılmakta ve GSS borcu çıkarılmaktadır.

Üniversitede Okuduğu Dönemde Anne ve Babasının Güvencesi Olmasına Rağmen Genel Sağlık Sigortası Borcu Çıkan Öğrenci Ne Yapmalı?

Öğrenci Üniversitede okurken anne ya da babasının sağlık güvencesi olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Sistemi sağlık provizyon sisteminde boşluk bulunan dönemler için sistem Genel Sağlık Sigortası için resen tescil yapmaktadır.

Bu durumda olan kişilerin üniversite kayıt tarihi ile mezun olduysa bitiş tarihini gösteren bir yazı ve dilekçe ile bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurması gerekmektedir.Bu şekilde başvuruda bulunan  öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi gerekmektedir.

Üniversiteden mezun olanlar için ssk kaç yaşına kadar geçerli ?

Üniversiteden mezun olan kız ya da erkek çocukları mezuniyetten sonra da sağlıktan yararlanma hakkına sahip. Buna göre liseden mezun olanlar lise mezuniyet tarihinden itibaren 20 yaşı geçmemek üzere 2 yıl süreyle, üniversiteden mezun olanlar da 25 yaşı geçmemek üzere mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile sağlıktan yararlanırlar.

Bu haktan yararlanacak öğrenci sigortası yaş sınırı yukarıda da belirttiğimiz üzere lisede okuyanlar için 20 yaş, üniversitede okuyanlar için 25 yaştır.

Üniversite okuyan öğrenciye sigorta yapılır mı?

Üniversitede okurken sigortalı olarak çalışmakta bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak burs ya da öğrenim kredisi almakta iseniz sigorta girişi yapılmadan önce ilgili Kurumlardan konu hakkında bilgi almakta fayda var.

Sigorta kaç yaşına kadar geçerli ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer kişi okumuyorsa 18 yaş tamamlandığında sağlık güvencesi de bitmiş olacaktır. Anne/babasının sigorta girişi 01.10.2008 tarihinden önce olan kız çocukları için bir şart aranmadan evlenme tarihine kadar sağlıktan yararlanma hakkı varken maalesef erkekler için böyle bir hak yoktur.

Lisede okuyan öğrenci 20 yaşına kadar, üniversitede okuyan öğrenci ise 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanma hakkına sahiptir. Öğrencilerin sigortadan faydalanması için anne ve ya babanın da aktif güvencesi olmalı. Üniversitede okuyanlarda 25 yaş ssk dan yararlanmak için üst sınırdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Eminee dedi ki:

  Kizim 40 yasinda dul sadece nafaka geliri var anne ve babasınin saglıgindan faydalanabilirmi tsk.

 2. Oğuzhan Karataş dedi ki:

  25.01.1995 dogumluyum aile saglıgın dan yararlanıyor muyum acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenci iseniz faydalanabilirsiniz diğer türlü faydalanamazsınız.

 3. Yunus Emre dedi ki:

  Merhabalar. 28 Mayıs 1995 doğumluyum bugün eczane sigortamın düştüğünü söyledi ve ilaçları ücretli aldım. Sağlık sigortamı nasıl yaptırabilirim ve artık sigorta primi ödemem gerekiyo mu? Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunulan Kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Hizmetler Birimine gidilerek GSS başvuru formu doldurularak ve istenile diğer evrakları temin etmeniz durumunda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.