Üniversite Öğrencileri Ev Sahibi Oluyor

Üniversite Öğrencileri Ev Sahibi Oluyor, Faiz oranlarının 1’in altına düşmesiyle öğrenci velilerini harekete geçirdi. Bir öğrencinin 4 yıl boyunca ödeyeceği kira oranını hesaplayan veliler, bazı şehirlerde kiracı olmak yerine daire satın almayı tercih etti. Emlak danışmanları öğrencilerin en çok bin lira ile bin 500 liralık konutları kiralama eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu durumda 500 bin TL’ye kadar olan konut kredi faizi oranlarının kamu bankalarında aylık yüzde 0.99’a düşmesiyle birlikte öğrenciler için kiralama yerine satın alma ciddi bir alternatif haline geliyor. Hesabını iyi yapan velilerin çocuklarına ev kiralamak yerine ev satın aldığını böyle daha karlı olduğunu söylüyorlar.

Dört Yıllık Kira Bedeli 80 Bin TL’yi Geçmekte

Dört Yıllık Kira Bedeli 80 Bin TL’yi Geçmekte, Öğrenci velilerinin yaptığı hesaplama işlemi ile birlikte 4 yıl boyunca eğitim alan bir öğrencinin eğitim dönemi sonunda ailesine kira bedeli tutarı 80 Bin TL’yi geçmektedir. Oysa yüzde 0,99 faiz oranıyla, uzun vadelerle ödeme yaparak kira tutarında taksitlerle konut satın almak mümkün. Üniversite öğrencileri için ev kirası derdi sona erdi, ev satın alma dönemi başladı. Öğrencilerin ağırlık kazandığı şehirlerden biri olan Düzce’de inşa edilen bazı inşaat projeleriyle birilikte aileler kira derdinden kurtularak, kolaylıkla ev sahibi olabilmekteler.

172 Bin TL’ye 1 + 1 Ev

172 Bin TL’ye 1 + 1 Ev, Ev alım kararında en etkili unsur fiyat olarak karşımıza çıkıyor. Düzce projesinde ev fiyatlarının 172 bin liradan başladığı gelen haberler arasında. Proje, 13 kat, 2 blokta toplam 228 adet daire ve 16 ticari alandan oluşuyor. Her katta 19 dairenin bulunduğu sitede, 1+1 dairelerin metrekare aralıkları ise 63 ile 67 metrekare aralığında değişiyor. 2+1 daireler ise 91 metrekare ölçüsünde.

Gelen habere göre Çatkaya Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çatkaya da son dönemde Ankara’da emlak satışında hareketliliğin olduğuna dikkat çekti. Çatkaya, ağırlığı da üniversite için Ankara’ya gelen öğrenci velilerinin oluşturduğunu söyledi. Ankara’da kiralar üniversite bölgelerinde ağırlıklı olarak bin 500 lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. 1+1 tipi ev fiyatları ise Ankara’da 150 bin liradan başlıyor denildi!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, konut yatırımının uzun vadede kazandırdığını aktardı. Yazıcı. “Okumak için şehir değiştiren çocuğuna ev alan vatandaş, kiraya vereceği parayı ev alarak değerlendiriyor ve konutun değer artışını da hesaba katıyor” açıklamasında bulundu.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu