Ücretsiz İzne Ayrılanları Yakından İlgilendiriyor! SGK Kod Uygulamasına Geçti

Türkiye’de milyonlarca sigortalı çalışanı yakından ilgilendiren yeni düzenleme gündeme geldi. Çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından başlatılan uygulamada yeni kod sistemi getirildi. Söz konusu kod aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde ücretsiz izine çıkarılan sigortalı çalışanların prim beyannamelerinin de kurumun veri tabanına bildirilebilmesi sağlanacak. Bu sayede koronavirüs salgını sebebiyle çalıştığı iş yerinde işvereni tarafından ücretsiz izine çıkartılan sigortalılarının Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kayıtları da çok hızlı ve sistematik bir şekilde yapılabilecek. Çalışan sigortalı vatandaşları yakından ilgilendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kod sistemi hakkında detaylı bilgileri haberimizin içeriğinden takip edebilirsiniz.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra çok kısa süre içinde dünya çapında yayılım göstererek pandemiye dönüşen yeni tip koronavirüs salgını, Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Hükümet tarafından başlatılan koronavirüs salgını ile mücadele konusunda pek çok ekonomik ve sosyal düzenleme devreye alındı. Her geçen gün yeni bir koronavirüs salgınına karşı tedbir alınmaya, yeni bir sistem değişikliği yapılmaya ve yeni bir tebliğ ile genelgeler yayımlanmaya devam ediyor. Özellikle koronavirüs salgını dolayısıyla yürütmeleri tamamen veya kısmen durdurulan iş yerlerinde çalışan sigortalı vatandaşları yakından ilgilendiren gelişmeler haberimizde yer alıyor.

MUHSGK Beyannamesinde Yeniden Erteleme Yapıldı

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’nin ertelenmesine ilişkin 8 numaralı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Bu karar kapsamında MUHSGK birleşmesi (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi) 1 Temmuz 2020 tarihine kadar yeniden ertelenmiş oldu. Bunun ardından Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi’nin pilot illerde ertelenip ertelenmediği merak konusu haline geldi. Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile birlikte Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği kapsamında daha önce dahil edilen pilot illerde MUHSGK Beyannamesi verilmeye devam edecek.

2020 Mart Dönemi Bildirgeleri SGK’ya Verilecek

Yürürlüğe giren tebliğ kapsamında, 1 Mart 2020 tarihi itibari ile uygulamaya geçmiş olan Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi (MUHSGK Birleşmesi) Koronavirüs sebebi ile bir erteleme daha olmaz ise 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanacak. 2020 Mart dönemi aylık prim ve hizmet belgeleri, online platform üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) verilmeye devam edilecek. Bu belgelerin kuruma iletimi e-Bildirge V2 ekranı üzerinden yapılacak.

Ücretsiz İzin Ödemesine Eksik Gün ve Yeni Kod Düzenlemesi

7244 sayılı Kanun ile 4857 sayılı İş Kanunu’na geçici 10. Madde eklenerek mücbir sebep kapsamında işverenlere işçilerini ücretsiz izine çıkarabilme hakkı tanındı. Bu yasa eklemesi ile birlikte ücretsiz izin verilen sigortalı çalışanlar ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak. Ayrıca koronavirüs salgını dolayısıyla çalıştığı iş yerinden zorunlu olarak ücretsiz izine ayrılan sigortalı çalışanları için yeni bir kod sistemi düzenlemesi getirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, ücretsiz izine çıkarılan sigortalıların prim beyannamelerinde bildirilebilmesi için yeni bir eksik kodu sisteme tanımlandı.

Bu kod sistemini işverenler kullanacak. Koronavirüs salgını dolayısıyla iş yerindeki hizmetlerini kısmen veya tamamen durdurmak zorunda olduğu için çalışanlarına ücretsiz izin vermek durumunda kalan işverenler, ücretsiz izine çıkardıkları personellerinin eksik gün nedenini  28- PANDEMİ ÜCRETSİZ İZİN ( 4857 GEÇ. 10MD) koduyla Kuruma bildirecek. Bu uygulama sayesinde ücretsiz izine çıkarılan personelin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kayıtları da hızlı ve sorunsu bir şekilde tamamlanmış olacak.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı (Aylığı) Sorgulama

Muhtaçlık (Fakirlik) Maaşı Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

Koronavirüs Sebebiyle Devletten 1000 TL Nakit Yardımı Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Konuyla alakası yok ama bir sorum olacak değerli admin ve ilgili arkadaşlar
    Çalıştığım özel şirketten dün itibariyle (19 Nisan 2020) son mesaimi yaptım ve ayrıldım ertesi gün için ama SGK ya dün için yani mesai yaptığım gün için ayrılık verilmiş bu karar doğru mu yoksa 20 Nisan çıkışı olması gerekmez mi

    1. Merhaba
      Belirtilen çıkış tarihi doğru olmaktadır. Nisan ayı için 19 günlük ödeme alacaksınız.

  2. Ücretsiz izin yok .işten istifa etmek zorunda bırakıldım eşimde alerjik bronsit var 11 aylık çalısandım. Hiçbir şeyden faydalanamıyorum zor durümdayım. İşyerinde ateş ölçer yok. Maske yok .400 kişi çalışıyor yemek desen ona göre açıkta ekmek posetsiz .Benim gibi çok var istifa eden. Bizleri de düşünün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu