ÜCRETLİ ÖĞRETMEN İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ

Bu yazımızda ücretli öğretmenlerin işsizlik maaşı alıp alamayacağı konusundaki tüm detaylara değinilecektir.

 Normal şartlar altında “tüm sigorta kollarına tabi olarak” 5510 Sayılı Kanunun 4/a kapsamında çalışan ssklı bir işçinin prim oranları asgari ücret üzerinden aşağıdaki şekilde belirlenmektedir.

Kısa vadeli sigorta prim oranı: %2

Malulluk Yaşlılık ve Ölüm Sigortası prim oranı:%20

Genel Sağlık Sigortası Prim Oranı: %12,50

İşsizlik Sigortası prim oranı: %3

Bilindiği gibi işsizlik maaşı alabilmenin en önemli ve olmazsa olmaz şartlarından bir tanesi Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekmektedir.Burada prim ödemekten kasıt işsizlik priminin de yatırılmış olmasıdır.Peki ücretli öğretmenler adına işsizlik primi yatıyor mu?

Ücretli öğretmenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi “13 NOLU BELGE   TÜM SİGORTA KOLLARINA TABİ OLUP İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ KESİLMEYENLER” belge türü ile gönderilmektedir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI

Belgenin tanımından da açık ve net anlaşılacağı üzere ücretli öğretmenler adına işsizlik primi yatırılmamaktadır.

Dolayısıyla ücretli öğretmenlik yapan bir kişi işsizlik maaşı şartlarını sağlasa bile bu ödenekten faydalanamamaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Adına öğretmen değilde MEVSİMLİK İŞÇİ desek daha doğru OLUR herhalde 🙁 Maalesef ki öğretmenliğe kabul edip hakkını veremeyen bir zihniyet var ve bu tutum büyük bir hak sömürüsüdür. Asgari maaşın altı olduğu gibi sigortanın tam yapmaması korkunç kötü bir durumdur. Dilerim en kısa zamanda bu aksaklık giderilir. Tüm haklar sadece kadrolu olanlara var malesef biz ücretlilere karşı bizi savunan bir hakkımız yok. Yazık ki ne yazık…

  2. böyle adaletsizlik rezillik insanı hiçe sayma ve sonuna kadar kullanma!..1600 tl maas.yol yemek YOK!..Onları çıktıgında sana kalan 1100 tl..yani asgari ücretin bile altında.YAZIKLAR OLSUNNNNN!…..

  3. Milli eğitimin yetimleri ücretli öğretmenlerdir maalesef.yetkililer inşallah genel olarak tüm sorunları giderir.İett den indirim kartı bile alamıyorum ??????

  4. Ücretli öğretmenler milli egitimin yatirmadigi 20 liralik issizlik primi yüzünden bu uygulamadan faydalanamiyor. Yazik!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu