Türkiye’nin Yeni Vergileri Onaylandı

Türkiye’nin Yeni Vergileri Onaylandı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen oylama ile Türkiye adına yepyeni vergiler onaylanmış oldu. Gerçekleştirilen oylama sonucunda Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi gibi yeni vergiler Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Öte yandan da vergi ödeme gecikmelerinden ötürü uygulanan cezalarda da indirim yapılacağı belirtildi.

Türkiye adına gelen yeni vergiler ile vatandaşların cebinden çıkacak olan vergi ödemelerine yenileri de eklenmiş oldu. Buna göre Zenginden daha fazla vergi alımı kabul edilmiş durumdadır. Ayrıca tatile çıkacaklar için artık konaklama vergisi de uygulanacak. Ve en son olarak Türkiye dijital uygulamalar üzerinden Dijital Hizmet Vergisi düzenlemesi de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Genel Kurul toplantısında onaylanmış durumdadır.

Değerli Konut Vergisi

Değerli Konut Vergisi, Maddi değeri 5 milyon TL ve üzeri olan konutlara Değerli Konut Vergisi getirildi. Belirtilen istisna tutarının üzerinde mesken niteliği olan taşınmazlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde ilan edilerek, kendilerine de tebliğ edilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne itirazda bulunulmayan mesken nitelikli taşınmaz adına değeri kesinleştirilecek. Belirlenen zaman içinde yapılan itirazlar 15 gün içinde sonlandırılacaktır. Adına kesinleşen değer aynı usulle ilan ve kendisine tebliğ edilecektir.

Dijital Hizmet Vergisi

Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye de ilk defa uygulanacak olan Dijital Hizmet Vergisi % 7,5 oranında kesilecek. Dijital Hizmet Vergisi, matraha oranın uygulanması ile hesaplanacak ve bu şekilde hesaplanan vergiden herhangi bir indirime gidilmeyecek. Cumhurbaşkanı belirlenen bu oranı hizmet türleri itibarı ile ayrı ayrı veya birlikte % 1’e kadar indirmeye yetkili olmaktadır.

Ayrıca belirlenen oranı iki katına kadar da çıkartabilecektir. Dijital Hizmet Vergisinden Türkiye genelinden elde edilen hasılat 20 Milyon TL’den, dünya genelinde de elde edilen hasılat 750 milyon Euro’dan veya muadili yabancı para karşılığı Türk Lirasından az olanlar Dijital Hizmet Vergisinden muaf olacaklardır.

Gelir Vergisinde Yeni Oran

Gelir Vergisinde Yeni Oran, Gelir vergisine üst dilim eklenerek % 35 olan oran % 40 olarak değiştirilecek. Bu şekilde 500 bin TL ve üzeri kazanç elde edenler % 40 oranında gelir vergisine tabi olacaklardır. Belirlenen tarifenin ilk 4 dilimini koruma altına alarak 500 bin TL’ye kadar kazanç sağlayanların ödeyecekleri vergi oranlarında herhangi bir değişiklik uygulanmayacak.

Konaklama Vergisi

Konaklama Vergisi, Tatile çıkacak olan vatandaşlar artık konaklama vergisi de ödemek zorunda. Konaklama vergisi vatandaşlardan bulundukları alanda konakladıkları gece başına alınacaktır.

Konaklama vergisi 31.12.2020 gününe kadar tatile gidenlerden % 1 oranında alınacaktır. Konaklama vergisi ilerleyen zamanlarda % 2 oranına çıkartılacak.

Konaklama vergisini Cumhurbaşkanı bir katına kadar arttırmaya, yarısına kadar indirmeye ve farklı olanları tespit etmek için yetkili olmaktadır.

Vergi Cezalarına % 50 İndirim

Vergi Cezalarına % 50 İndirim, Vergi cezalarında ilk kez uygulanan işlem ile cezanın işlenip işlenmediğine bakılmaksızın % 50 oranında indirim uygulanacak. Anlaşma halinde de ödenecek olan vergi ziyaı cezası için % 25 oranında indirimden faydalanmasına olanak tanınacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu