Türkiye’de Artık Babalarda Doğum İznine Çıkıyor!

Türkiye’de Artık Babalarda Doğum İznine Çıkıyor! Türkiye’de sadece çalışan kadınların doğum iznine çıkmasına izin verilmekteydi. Vodafone bir ilke imza atarak önce Türkiye sınırları içerisinde çalışan babalar da artık tam olarak doğum iznine çıkabilecekler. Vodafone aldığı karar doğrultusunda erkekler için de doğum izni uygulamasına 1 Ocak 2020 itibarı ile uygulamaya koymayı planlamaktadır. Türkiye’de uygulanan yasalar ve sosyal güvenlik kurumu kadın istihdamın desteklenmesi amacı ile birlikte kadına pek çok alanda olumlu yönde ayırım sağlamaktadır.

Yapılan pozitif ayrımcılığın en belirgin olanı ise kadınlara doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam olarak 112 gün ücretli iniz kullanmasını sağlamaktır. Çalışan annelere sağlanan diğer pozitif ayrımcılıklardan bir tanesi ise yaşı 1’den küçük çocuklar için günlük olarak verilen 1,5 saatlik emzirme yani süt izni olmaktadır. Annelerin pek çoğu bu izinleri birleştirerek bir gün ücretli izin olarak kullanabilmektedir.

Babalar Doğum İznine Ne Zaman Çıkmaya Başlayacak?

Babalar Doğum İznine Ne Zaman Çıkmaya Başlayacak? Devletin çalışan kadınlara tanıdığı doğum izni kullanma hakkını Türkiye’de artık erkeklerde kullanabilecekler. Kadınların toplamda 112 günlük doğum izninden artık babalarda faydalanacaklar. Vodafone dünya çapında diğer şirketlerinde başlattığı kadınların doğum izni uygulamasını, 1 Ocak 2020’den itibaren Türkiye’de Vodafone çalışanları olan babalarında kullanması için çalışmalarını çoktan başlatmış durumda.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram yaptığı açıklamasında “ Vodafone Grubu’nun başlatacağı yeni uygulaması, ilk kez Vodafone Türkiye tarafından 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren hayata geçirilecek. Uygulamanın diğer ülkelerde ise Nisan 2020 tarihinde başlanacağını belirtti.

Bayram yapılacak olan yeni uygulamayı değerlendirirken, Vodafone’nun yeni global politikası ile eşi doğum yapan ya da evlat edinerek ebeveyn olan tüm çalışanlar, 16 hafta olarak tam ücretli ebeveyn iznine sahip olacaklardır. Vodafone çalışanlarının ebeveyn olmaları durumunda, ilk 18 ay içerisinde doğum iznini istedikleri tarih aralığında 16 haftalık ücretli izni kullanabileceklerdir. Vodafone çalışanları bu izni maksimum olarak 4 blok halinde kullanabilecekleri gibi toplu halde 112 gün olarak da kullanabilirler, diye konuştu.

Eşi Doğum Yapan Babalara Süt İzni

Eşi Doğum Yapan Babalara Süt İzni, Çalışanların çocukları ile daha çok vakit geçirmelerini hedefleyen Bülent Bayram, Çalışanlar işe döndükleri tarihten sonra ilk 6 ay içerisinde haftada 4 gün çalışarak tam çalışmışlık ücretini alabilecek. Yani babalarda süt izninden faydalanabilecekler, dedi. Uygulamanın Mart 2021 sonunda 24 Vodafone ülkesinde ki tüm çalışan ebeveynler faydalanabilecekler.

Vodafone 2015 yılında global doğum izni uygulamasını duyurmuş ve faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde kadın çalışanlarına en az 16 hafta tam ücretli doğum izni ve işe dönüş sağlandıktan sonraki 6 ay süresince haftada 30 saat çalışanlara tam ücret ödeme kolaylığı göstermiş bulunmaktadır. Vodafone 2025 yılına kadar kadın çalışanlar için dünyanın en iyi işverenlerinden olmayı hedeflemiş olmaktadır. Vodafone 2017 yılında başlattığı ReConnect programı kapsamında ailevi nedenlerle iş hayatından uzak kalan ve tekrar çalışmak isteyen kadınlara destek olmayı hedeflemektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu