SGK Tüp Bebek Şartları Nedir, Masrafları Karşılıyor mu ?

SGK Kapsamında tüp bebek tedavisi görmek isteyenler, tüp bebek tedavisinin şartlarını ve tüp bebek masraflarını karşılıyor mu sorunun cevabını merak etmektedir. SGK tarafından üç denemeye kadar masraflar karşılanıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi tanımı itibariyle normal koşullardan bebek sahibi olamayan çiftlerin tıbbi müdahale ile bebek sahibi olmasına denilmektedir. Bu yöntem ile birlikte yumurta hücrelerinin dışarıdan müdahale ile sperm ile döllenmesi gerçekleşmektedir. Böylece anne ve babanın vücudu doğum süreci ya da bebeğin vücut içinde gebelik oluşması için gerekli şartları sağlamıyorsa, tüp bebek tedavisi çiftlerin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmaktadır. Genelde kadınların rahminde bulunan sorunlardan ötürü yumurtanın döllenmesi tedavi ile vücut dışında gerçekleştirilir ve döllenen yumurta tekrar rahme yerleştirilerek gebelik süreci başlatılır. Bu işlem tamamen sağlıklı olup esasında kadın ve erkeğin tıbbi müdahale ile çocuk sahibi olmalarını sağlamaktadır. Sağlık açısından herhangi bir sorunu bulunmamakta, bebeğin sağlığını da koruyabilmektedir.

SGK Tüp Bebek Sahibi Olma Şartları Nedir?

Tüp bebek sahibi olmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar SGK’nın tüp bebek masraflarını karşılaması için de gereklidir. Tüp bebek işlemlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir.

SGK Tüp bebek şartları şöyle;

 • Çiftin tüp bebek tedavisi için elverişli olduklarını gösteren rapor,
 • 3 yıldır evli olmaları ve üç yıldır tüp bebek aşılaması olmaları,
 • Tüp bebek aşılama sürecini yürütmekte olan kurumun SGK’ya tabi olması,
 • Son üç yıl sonunda tüm tedavi yöntemleri sonucunda olumlu sonuç alınmalıdır.

Bu şartlar kapsamında tüp bebek tedavisi yürütülmektedir. Tüp bebek tedavi desteği, bu tedaviden yararlanmak isteyenler için sunulmaktadır. Sosyal güvenlik kapsamında olan tüp bebek tedavisi desteği sayesinde çiftler oluşan masraflardan kurtulmaktadır.

Tüp Bebek Devlet Desteği Tutarı Nedir?

Tüp bebek devlet desteği tutarı esasında bahsetmesi olanaklı olmayan bir tutardır çünkü burada sağlanan destek tedavinin içeriğine ve kaç kez sağlandığına dönük olarak değişmektedir. Aynı zamanda diğer hastalıklar, hastanenin koşulları, tedavi için geliştirilen özel yöntemler gibi durumlar net bir tutar belirlemeyi olanaksız hale getirmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken tüp bebek masrafları SGK tarafından tamamen karşılanmıyor.

Toplamda 3 denemeye kadar SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor ve bu üç denemede tedavi masraflarının oranı değişiklik gösteriyor. Buna göre tüp bebek tedavisinin ilk denemesinde oluşan masrafların yüzde 30’u, ikinci denemesinde oluşan masrafların yüzde 25’i, üçüncü denemede oluşan masrafların yüzde 20’si SGK tarafından karşılanmaktadır. Tedavi sürecine göre masraflar değişiklik gösterse dahi bu belirtilen oranlar üzerinden SGK oluşan masrafları karşılamaktadır.

Tüp Bebek Desteği Başvurusu Nereye Yapılır?

Tüp bebek desteği başvurusu SGK’ya yapılmaktadır. Belirtilen koşulları taşıyan çiftlerden birisi SGK’ya ilgili sağlık raporu ile başvuru yapmalı ve sonuç beklemelidir. SGK tarafından verilecek karar kapsamında şartlar uygunsa çiftler belirtilen hastanede tüp bebek tedavisine başlayacaklardır. Tüp bebek SGK başvurusu yapmadan önce ise mutlaka çiftlerin sağlık durumlarını gösteren sağlık raporuna sahip olmaları gerekmektedir.

SGK Tüp Bebek Tedavisi İçin Şartları

SGK kapsamında tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerin aşağıda ki şartlara uyuyor olması gerekmektedir.

 • Evli olmak,
 • Bayanın yaşının 23 den büyük, 40 yaşından küçük olmak (41 den gün almamak),
 • Mevcut evliliklerinden çocuk sahibi olmamak,
 • Her iki eşten birinin En az 5 yıllık SGK’lı olmak ve en az 900 gün prim gün sayısına sahip olmak,
 • Gebe kalmaya engel herhangi bir hastalığa sahip olmamak,
 • Heyet Raporu almak gereklidir.

SGK Tüp Bebek Tedavisi İçin Heyet Raporu Nereden Alınır ?

Tüp bebek tedavisine başlayabilmeniz için geçerli bir heyet raporu almanız gerekmektedir. Heyet raporunu, üçüncü basamak (Üniversite Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri) sağlık kurumlarından alabilirsiniz.

Tüp Bebek İçin Heyet Raporu Alma Şartları

İlgili resmi kuruma gidip heyet raporu almanız için aşağıda ki Tıbbi şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

 • Erkekte sperm testinde toplam ileri hareketli sperm sayısının 5 milyondan az olması (en az 15 gün arayla yapılmış üç kez sperm testi gereklidir)
 • Sperm testinde sperm sayısı sıfır olması (Azoospermi)
 • Kadında tüplerin her ikisinin birden tıkalı olduğunun ameliyat (açık yada kapalı) ile saptanmış olması
 • Standart tedaviye cevap vermeyen hormonal ve yumurtlama sorunun olması
 • Yumurtalıkları zayıflamış ve az çalıştığı düşük yumurtalık rezervinin olması
 • Yukarıdaki hiçbir şarta uymayan nedeni belirsiz kısırlık sorunu olan hastaların, SGK ile anlaşmalı kurumlarda son üç yıl içinde en az 2 kez iğne tedavisi (klomifen gibi haplarla değil) ile birlikte yapılan aşılama tedavisinde gebelik elde edilememiş olması ve bunun belgelenmiş olması (Bu şarta bağlı heyet raporu çıkabilmesi için en az 3 yıllık evlilik şartı aranmaktadır)

şartlarından en az biri gerekmektedir.

SGK Tüp Bebek Tedavisini Kaç Defa Karşılar ? SGK ile gerekli şartlar sağlandığında 3 kez Tüp Bebek yapma hakkınız bulunmaktadır.
Her Tüp Bebek tedavi denemesi için Heyet Raporu almalıyım? Evet. Her bir deneme için yeni bir heyet raporu düzenlenmelidir.
Heyet Raporu ne kadar süre geçerlidir? Çıkarılan rapor ilaç için 1 ay tedavi için 6 ay geçerlidir. Bu süre içinde kullanılmazsa yeniden heyet raporu çıkarılması gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

95 Yorum

 1. Merhaba, ben 4 yıldır evliyim. eşim yabancı, oturma izni var. 99 ile başlayan TC nosu da var. benim sperm sayısı az olduğundan tüp bebek yapmak gerekiyor. Heyet raporu alabilirmiyiz

  1. Merhaba;makalemizde belirttiğimiz şartları sağlıyorsanız başvurabilirsiniz,eşinizin yabancı uyruklu olması sağlık hizmetlerinden yararlanamanızı etkilemez oturma izni ve geçici kimlik numarası yeterli.

 2. Merhabalar bende 35 yasindayim ama 1,5 senelik evlilik esimde sıkıntı var tup bebek yapilmasi sartmis acaba 3 yillik evlilik sarti isterler mi

 3. Merhaba, tup bebek tedavisi goruyorum devlet destegi ile.Transfer islemim gerçekleşmedi. Bu durumda 2.denememde devlet destegi devam edermi acaba bu ikinci hakkim yerinemi gecer?Tesekkurler.

 4. Merhaba hocam yaklaşık 3 yıllık evliyim düşük yumurta rezervi ve tüpler tıkalı olduğu zaman rapor için 3 yıl şartı var mı ayrıca tupbebek raporu çıkinca ayrıyken ilaç raporu da mı çıkarmak lazım teşekkürler

 5. Meraba hocam ben 3 yilllik evliyim ve 36 yaşındayım esim 40 yasinda çocuğumuz olmadı eşim emekli sandığı emeklisi devlet tüm tüp bebek ücretini karsiliyormu ilaç olsun ve tedavi olsun 3 denemeye kadar yoksa az bir miktarinimi karşılıyor hocam çok merak ediyorum eğer hepsini karşılıyorsa başvuru yapacağız çünkü maddi imkanımız yok cevabınız için teşekkürler hocam iyi günler

  1. Merhaba;hepsini karşılamıyor maalesef,belli bir miktarı siz ödüyorsunuz.Hastanesine göre değişmekle birlikte ortalama 3000 TL tutuyor.

 6. Slm ben ahmet 48 yaşindayim eşim 42 hiç çoçugumuz yok matti durumda yok sadece 2 yillik bagkur aktif kadinda 43 yaş yasasindan faydalanmak için bekliyoruz nezaman çikar yada ne yapmaliyiz teşekkurler

 7. Slm iyi gunler biz ozelde tup bebek yaptirdik sonuc alamadik (raporsuz) bu sonuc belgesiyle devletten rapor alabilir miyiz

 8. Merhaba. 1.5 senedir evliyiz nisan ayinda cikolata kisti ameliyati oldum. Yogun yapisikliklar ve tuplerdeki iltahap nedeniyle tuplerimi baglamak zorunda kaldilar. Bu durumda rapor icin 3 yil sarti benim icin gecerlimi?

  1. Merhaba;Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi gerekmektedir.

 9. Rapor icin aktif calisiyor olmasi sart mi gun sayisi yetiyor ama yeni isten ayrildi esim

 10. Merhaba benim 3 yaşında bir oğlum var.ozel bir hastanede tüp bebek yolu ile oldu.simdi ise ikinci bir cocuk istiyoruz ama özel hastane masraflarını karsiliyamiyoruz.bizde bu yüzden devlet hastanesine gittik fakat bize verdikleri cevap birtane çocuğumuz olduğu için tüp bebek yapamicaklarini söylediler. Niçin. Yapamıyorlar neden devlet karşılayamıyor lütfen cevap

 11. Merhaba ekim 2016 da devlet hastanesinden tup bebek icin saglik kurulu raporu aldim ve ocak 2017 de sgk ile anlasmali ozel bir tup bebel merkezinde islemi yaptirdik basarisizlikla sonuclandi. İkinci kez denemek istiyoruz. İlk sorum rapor ne kadar sure ile gecerli? İkinci sorum: Bir haber de ilaclar icin rapor cikarirsak yuzde yirmi fark vermeyecegimiz yaziyordu bu dogrumu? İlac raporu nasil cikarilacak? Ucuncu sorum: Sgk katilim payini verirken sabit bir ucretimi var yoksa tup bebek merkezine gore ucret degisirmi? Tup bebek merkezini degistirmek istiyorum cunku. bu arada tup bebek merkezi bizden 1000 tl aldi ilaclar icinde raporumuzla 500 tl odedik..bu tarz durumlarda usul nedir? Doktorada ayri para verdik. Tesekkurler

  1. Merhaba; raporunuzun 3 yıl geçerli olması gerekir. İkinci tüp bebek çıkan faturanın %75’ini Kurum karşılar, yardımcı üreme yöntemleriyle ilgili daha detaylı bilgiyi tüp bebek merkezlerinden alabilirsiniz. İnşallah emekleriniz boşa gitmez; sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 12. merhabalar 2012 senesinde tup bebekle cocuk sahibi olduk.ssk dan yararlandik.simdi tekrar yaptirmak istiyoruz tamamen ucretlimi oluyoruz ssk yararlanamiyormuyuz.hakkkimiz yokmu artik

 13. Merhaba benim 3oğlum var 3 cü doğumda eşim tüplerini bağlattığı için tüp bebek yöntemi ile kız cocuk yapmak istiyorum bi yazı okudum türkiyede 2 ve üstü kız veya erkek çocukları olanların tüp bebek yöntemi ile cinsiyet belirleme yapılmasına izin verildiğini okudum doğrumudur cevabınız için teşekürler.

 14. Iyi günler,
  Ilk tüp bebek raporumu haziran 2016 da aldım. Tedavi başarısız oldu. Ikinci rapor için ilk prosedür uygulanır mı acaba ? Ilkinde cok sey istediler. Rahim filmi, 21. 3.adet günü kan tahlili. Adetli adetsiz muayene
  . Esin spermiogramlari…vs

 15. Merhaba eşimle 6 yıldır evliyim tüp bebek tedavisi ne başladık bu süreçte normal yollarla çocuk sahibi olmadığımız Dr muayenesi ile sabit tedavi sürecinde eşimle ayrıldım 2 ay sonra tekrar evlendim tüp bebek rapor hakkından yararlanmak istiyorum uygun mudur

 16. Sayın hocam 2.ci deneme için raborunda yenilemeye gittik bizden tekrar renkli film süpermiş tahlili yeniden evrakları yenilemesi gerekiyormu 1yil geçti aradan

 17. merhabalar eşimin ilk evliliğnden bi çocuğu var. Devlet eşimin üstüne çocuğu var diye bizim tüp bebeği karşılıyor mu. yani eşlerin başka evliliğinden çocuğu varsa üstüne kayıtlı tüp bebek hakkını veriyormu saygılar

 18. Merhabalar… 1 sene 5 aylık evliyiz fakat eşimde erken menapoza gidiş şeklinde sonuçlar çıktı ve acilen tüp bebekden başka şansımiz yokmuş bunun için heyet raporu çıkartmak istiyoruz ama 1 sene 5 aylık evliyiz ve eşim 22 yaşında bu durumumuz bunları istisna durumuna sokar mı heyet raporu alabilir miyiz özelde tüp bebek yaptırmak için cevaplarınızı bekliyorum … teşekkürler …

  1. Merhaba. Tüp bebek masraflarının Kurum tarafından karşılanabilmesi için en az 3 yıldır resmi nikahlı olmanız gerekmekte. Rapor çıkartamazsınız.

 19. merhabalar ben tüp bebek tedavisi gören bir hastayım 12/8/2016 tarihinde birinci tüp bebek denemesi yapıldı ve olmadı, ikinci deneme için bu ay sonu yapılcaktı raporlar heyet onayı herşey hazır sadece adet dönemini bekliyoruz ve benim yaşım kasım 25 te 38 bitiyor.biz başladıgımızda 39 yaş sınırı vardı hastade yaş sınırı olanlara öncelik tanıdılar ve yaşım dolmadan ikinci denemeyi yapıcaklardı. ama gecen hafta hastane sağlık bakanlığından yazı geldiğini yaş sınırının değiştiğini ve 38 e indirildiğini söyledi. raporlar herşey hazırken böyle bir durumla karşılaşmak çok can sıkıcı. böyle bir yasa çıkarılıyorsa bu tedavi görenleri etkilememesi gerkmezmi? bundan sonra başvuranlar için uygulanması gerekmezmi? zaten çok sıkıntılı bir süreçten geçiriyorlar o istedikleri raporlar, tedaviler,heyetten geçmek filan bunlar insanı yoruyor zaten tam bunları hallediyorsunuz gününüzü bekliyorsunuz ve böyle bir durumla karşılaşıyorsunuz şuan yaşadığım durumu anlatamam ne yapmam gerektiğinide bilemiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler

 20. Kolay gelsin ben senelik evliyim hiç çocuğum olmadi esimde sıkıntı çıktı varikosel ameryat oldu sperm sayısı baya çıktı ama hareket olayı düşük bende rahim rontgen çektirdim sağ tupum tıkanıp sol açılmış 6 ay yumurta takipi yaptırdık hiç bir sonuç olmadı bana yardımcı olrmusunuz bu konuda tup bebek yaptırma istiyorum yaşım 32 yim

 21. Slm 5 yillimi doldurdum 2014 te ozel bi hastanede igne ile hamile kaldim 2 bebeklerim oldu. Erken dogum ile kaybettim. Ustune ayni tedaviyi ve asilamayi yaptik sonuc negatif. Doktorum tuo bebek dusunelim artik diyor 27 yasindayiz esimle. Ne yapmamaiz gerekior

 22. Merhabalar bi konuda yardıma ihtiyacım var. Ben 30 yaşındayım 7yıllık evliyim eşim 5sene önce kansere yakalandı testis ca ameliyatla testislerden biri alındı kemoterapi gördü kemoterapi görmeden önce spermlerini dondurdu şimdi tüp bebek tedavisi için başvuru yaptık rapor için bi madde takıldı aklıma son 3yıl içerisinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınmamış olması ne demek biz hangi yolu izlemeliyiz Teşekkürler

  1. Herhangi bir eğitim ve araştırma hastanesine uğrayın. Tüp bebek için rapor çıkaracağınızı belirtin. Onlar size yardımcı olacaktır.

 23. 1.5 Yıllık evliyiz, eşim 1978 doğumlu. Ben SSK kendisi devlet memuru Emekli Sandığına tabi. Aşılama ve tüp bebek konusunda devletin prosedürü nedir ? En az 2 aşılama ve 3 yıl evli olma şartı varmıdır ? Hangi şartlar altında aşılama ve tüp bebek için devlet desteğinden yararlanabiliriz ?

  1. Tüp bebek için gerekli tüm şartları yazımızda belirtilmiştir. Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer anlamadığınız bir yer olursa yeniden buradan sorabilirsiniz.

   1. Yazınızı okudum, başka birisi eğer bayanın yaşı 35 üzeriyse 1 yıllık evli olmak yeterli diye söylenmiş. Durumumuzla ilgili açıklamaya net cevap vermenizi rica ediyorum. Teşekkürler.

 24. Merhabalar bi konuda yardımınıza bilginize ihtiyacım var araştırdım bulamadım yardımcı olun ya,şimdi tüp bebek için 5 yıl sigorta istiyorlar ya ben daha 300 küsür günlük sigortalıyım eşimde 4 yıl küsürlük sigortalı ama eşiminkinin bir kısmı bağkur bir kısmı sigorta bi sorun olurmu acaba eger olmazsa ben işten çıkınca eşiminkinden yararlanabiliyormuyum 5 yılı dolunca,yukarıda birine açıklamışsınız ama anlamadım bi 900 gün diyor bi 5 yıl diyor kafam çok karıştı,bu 900 gün çalışmayan eş içinmi gecerli ve bu beş yılda çalışan kişi içinmi gecerli

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur ya da sigorta farketmez. Eşinizin ilk sigorta başlangıç tarihinden itibaren en az 5 yıl geçmişse ve bu 5 yılın içinde de en az 900 gün sgk primi yatmışsa faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 25. Kolay gelsin bizde 3 uncu yilı doldurmak üzereyiz birsüre normal doktor kntorulunde tedavi gördük sonuc alamadık 2 defa aşılama denedik malesef o da negatif sgorta gun sayım da sıkıntı yok 2 sene kendim iste baglı tarım sigortasi yatırdim 3.5 yildırda ful sgk lıyım interfilite teshisi koydu doktor biz sgk nın sunmus oldugu bu hizmetten yararlana bilirmiyiz aydınlatırsanız sevinirim bide en az 3 defa aşılama denemeniz olması lazım felan diye söylentiler var bu hizmetten yararlanmak için biz 2 defa denedik simdiden tşk ve saygılar

 26. Yaşım 38 daha önce sgk yardımıyla gördüğümüz 2. tüp bebek tedavisinden 8 yasinda bir oğlumuz var. Tekrar tup bebek tedavisi görmek istiyorum. Çocugumuzun olmasi sgk dan faydalanmaya engelmi? Tüp bebek raporu cikartabilirmiyim. Aldığımız raporla başka şehirde ki tup bebek merkezinden faydalanabilirmiyim

  1. Çocuğunuzun olması tüp bebek tedavisi yaptırmanıza engel değil. Normal yolla çocuk sahibi olamayacağınıza dair rapor almanız yeterli. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı herhangi bir merkezde yapabilirsiniz. İkamet ettiğiniz yerde olmak zorunda değil.

 27. eşim çalışmıyor ben 4 yıllık memurum ve 5 yıldır evliyiz eşim yıl olarak 23 fakat ay olarak 10 ayda girecek biz rapor çıkartabilirmiyiz

 28. hocam. eşim özel sektörde çalışıyor. 38 yaşında ve 15 aylık evliyiz. aşılama denedik sonuç alamadık ve tüp bebek için raporumuzu aldık. fakat evleneli 3 yıl olmasını beklememiz durumunda 39 yaşa takılacaz. yani bu üç yıl evli olma şartı yaşa takılma durumu olanlar için de geçerlimidir.

 29. Hocam ben 2013 ocak ayında evlendim 2 sene oldu herhangibi birşey olmadı eşimde sorun yok sorun bende ve 1 senedir hastanelere gidip duruyorum varikosel ameliyatı oldum olmadan önce spem vardı ameliyattan sonra hiç gözükmüyor ne yapmam lazım eşim 1994 doğumlu bende 1989 doğumluyum teşekkür ederim dinlediğiniz için

  1. Değerli Okurumuz;
   Tüp bebek tedavisi alabilmeniz için 3 yıldır resmi nikahlı olmamız gerekiyor.yazımızda belirtilen diğer şartları da sağlamanız halinde tüp bebek tedavisi için başvuru yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. Hocam merhaba. Bir kere uni hastanesınde aşılama yaptırdım tutmadı. Özele gittim ve bana rahimimin arkaya yatık olduğunu ve aşılamanın tutmasının zor oldugunu soyledı. Tüp bebek yaptırmak istiyorum, sigortadan faydalanmak için 1 kez daha aşılama yaptrmak zorundamıyım? Rapor çıkartmam mümkün mü? Aşılamayla vakıt kaybetmek ıstemıyorum. Tesekkredrm

 30. Merhaba,
  6 yıllık evliyim, 29yaşındayım. eşimde de bende de bir problem yok. fakat hamile kalamıyorum. teşhis olarak sebebi bilinmeyen infertilite diyorlar. 1 kez aşılama denedik. 1 kez de özel bir merkezde raporsuz olarak tüp bebek denememiz oldu. 2 kez transfer oldu. Sonuçları negatif. bir sonraki denememiz için rapor çıkartmak istiyorum. rapor alabilmem için bu 3 aşılama vb. şeyleri yaptırmam gerekir mi? yoksa zaten başarısız bi tüp bebek tedavimi belirtsem yeterli olur mu rapor için? Şimdiden teşekkürler…

  1. Değerli Okurumuz;
   Diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığına dair Sağlık Kurulu Raporu almanız gerekiyor.Bunun için de Sağlık Kurulu Heyetine daha önce görmüş olduğunuz tedavilere ait belgeleri kanıtlayıcı belge olarak sunabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 31. iyi gunler yaş sınırı 39 yaştan gün alınmayacak mı yoksa 39 yaş dolmayacak mı? 15.12.1977 doğumluyum son tarih 2015 mi 2016 mı?

  1. Değerli Okurumuz;
   Tüp bebek denemesinden faydalanabilmeniz için En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması(Bağ-Kur ‘luların geçmiş döneme ait prim borcunun bulunmaması),gerekmektedir.
   Ancak 7 ay sonra başvuru yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 32. 10.10.2013 tarihinde evlendim 25.04.2014 tarihinde ozel hastanede tup bebek denemesi yaptik tutmadi suan 20 aylik evliyim 3 yil dolmasi sartmi devlet hastanesinde yaptirabilmemiz icin esim sgk li 2 yila dustu diye duymustuk yardimci olursaniz sevinirim

 33. 10.10.2013 tarihinde evlendim 25.04.2014 tarihinde ozel hastanede tuo bebek yaptirdim tekrar denemek istiyorum fakat devlet hastanesinde yaptirmak istiyorum esimin sperm sayisiyla alakali her ay alinmis duzenli raporumuzda var en yakin zamanda yaptiramazsak esimin tamamen kisir olacagina dair 3 yilin dolmasi zorunlumu devlet hastanesinde yapabilmemiz icin

  1. Değerli Okurumuz;
   Konu ile ilgili detaylı bilgiyi herhangi bir sağlık sosyal güvenlik merkezinden alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 34. merhaba,

  3 yıllık evliyim ve hiç korunmadım. yapılan testler sonucunda bende sorun yok ama eşimde hareketlilik sıfır ve morfoloji bozuk. doktorlar normal yolla çok zor diyorlar. zaman kaybetmemek için tüp bebek öneriyorlar. herhangi bir tedavi olmadık. direk tüp bebek yaptırmak istiyoruz ve birkaç sorum olacak.

  1-“Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından belgelenmesi” bununla ilgili olarak daha önce hiç farklı bir tedavi görmedik. dolayısıyla bu belgeyi nasıl alacağız? bu tüp bebek için engel midir? bu bahsi geçen diğer tedaviler nelerdir ve yapılması şart mıdır?
  teşekkürler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Diğer tedavilerden kasıt tüp bebek tedavisine geçmeden önce ilaç tedavisi v.b diğer tedavileri görmüş olmanız gerekmekte.Ya da normal yollarla bebek sahibi olamayacağınızı ancak tüp bebek ile bebek sahibi olabileceğinize dair sağlık kurulu raporu çıkartmanız gerekmektedir.
   Bunun için bir devlet hastanesi kadın ve doğum uzmanı ile görüşün ve sizi sağlık kuruluna sevk etmesini isteyin.Umarım çocuk sahibi olursunuz.Dualarımız sizinle.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 35. 4 yılkdır evliyiz çocuğumuz olmuyor.doktor sadece tüp bebek tedavisiyle mümkün olduğunu söyledi.nereye başvurmam gerekiyor ssk ya mı ?

  1. Değerli Okurumuz;
   Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Sosyal Güvenlik Kurumuyla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelemeniz gerekiyor.Bir kamu hastanesinden bu sağlık kurulu raporunu temin edebilirsiniz.sağlık kurulu raporuna istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli üremeye yardımcı tedavi merkezlerinden (tüp bebek merkezi) birine başvurabilirsiniz.Diğer şartları da sağlamanız halinde çıkan faturayı gerekli belgeler ile birlikte sosyal güvenlik merkezine sunabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 36. 6 senelik evliyim 1 kez tüp bebek denedik olmadi SGK liyim Esim bağkur borcu var. Yani ben gereken prim gün sayisina uyuyorum Esim uymuyor. Eşlerden birinin kadinin bu koşula uymasi yeterli midir rapor alabilmek için. Şuan SGK primlerin yatiyor. Bu arada Erkek infertilite si bizim sorunumuz. Ben muayenelerimi SGK li olurken Esim prim borcundan dolayı ücretli olacak. Aydinlatabilirseniz sevinirim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Tüp bebek şartlarından birisi de şu:”- En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması veya halen genel sağlık sigortalısı olan kadının bu bentteki koşulları taşımaması halinde eşinin gerekli koşulları sağlaması,”
   Sizin beş yıldan beri sigortalı olmanız ve en az 900 gün de priminizin olması gerekiyor.Eşinizin bağkur borcu bu durumda tüp bebek denemesi için engel teşkil etmez.RAbbim inşallah size bir evlat nasip eder.
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 37. 38 YAŞINDAYIM EYLÜLDE 39 OLUCAM 15 AYLIK EVLİYİM İLK EVLİLİĞİM. SGK TÜP BEBEKTEN YARARLANABİLİRMİYİM

  1. Değerli Okurumuz;
   Bilindiği üzere tüp bebek yapmanın şartlarından birisi de Kadının 23 yaşından büyük 39 yaşından küçük olması.Eylül ayına kadar talepte bulunursanız tüp bebek için gerekli diğer şartları da sağlamanız halinde tüp bebek denemesinden faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 38. merhaba hocam biz 9 senelik evliyiz eşimde spermle azlığı var 9 senedir de düzenli ürolog ve de kadın hastalıkları doktorlarından teşhis ve tedavi gördük.bu süreçte bana 1 aşılama yapıldı.şimdi tüp bebek düşünüyoruz ve tüp bebek için rapor çıkarmak istiyoruz okuduğum bazı site ve forumlara göre 3 aşılama şartı var deniyor.ben 1 defa aşılamayla rapor alamazmıyım bir de bu rapor hangi hastanelerden alınıyor mesela medicana olabiliyor mu?şimdiden teşekkür ederim

  1. Değerli Okurumuz;
   Tüp bebek şartlarından birisi de Yapılan tıbbi tedaviler neticesinde kadın ya da erkeğin ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi gerekmektedir.Dolayısıyla size en yakın Sağlık Sosyal Güvenlik MErkezi ile görüşün ve bu konuda çıkartılacak rapor hakkında bilgi alın.
   Rabbim size de çocuk nasip eder inşallah.Eğer tekrar takıldığınız bir konu olursa biz hep burdayız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 39. Gerçekten tüpbebekte deneme sayısını 2 den 3 çıkardılar yaş sınırını 39 dan 43 e çıkaracagız demişlerdi ama hikaye yaş sınırı 39 da kaldı

 40. ben neden faydalanıcam benmde hakkım olmalı yaşım 42 ama bebek istiyorum.yardımmm cevapppp .VE SGK LIYIM

 41. Merhaba benim 4 yaşında bir kızım var tüp bebek yöntemiyle dünyaya geldi fakat sgk dan faydalanmadık özel hastanede tamamen özel şartlarla oldu yine denemek istiyorum bu kez sgk dan yararlanabilirmiyim

  1. Değerli Okurumuz;
   Değerli Okurumuz tabiki yazımızda belirtilen şartları sağlıyorsanız faydalanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Mrb hocam ben bu 2. Evliligimi yaptim yurt disinda caliyorum esim turkmen istanli tup bebekten faydalana bilirmiyim eski esimden cocugum var yeni esimdende istiyorum yardimci olurmusun

    1. Değerli Okurumuz;
     Tüp bebek deneme şartlarından bir tanesi 3 senedir resmi nikahlı olunması şartıdır.Yazımızdaki diğer şartları da sağlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüp bebek masraflarınız karşılanır.
     Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 42. benim 8 yaşında kızım var başka çocuğum olmadı 5 yıl normal tedavi gördüm fakat çocuk olmadı sorun bende eşim emekli ben tüp bebekten faydalana bilirmiyim. 38 yaşındayım

  1. Değerli Okurumuz;
   Tüp bebek deneme şartlarından birisi olan kadının 23-39 yaş arası olma kriterini sağlamaktasınız.
   Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından belgelemeniz halinde ve yazımızda belirtilen diğer şartları da sağlamanız halinde tüp bebek deneme hakkından faydalanabilirsiniz
   Hakkınızda hayırlısı olsun.dualarımız sizinle.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 43. merhabalar .. size bir sorum olacak.. ben 2007 , 2008 , 2009 ve 2010 yıllarında toplam 3 yıl 3 ay bağ kur luyum.. ama hiç ödenmiş pirim im yok.. şu anda 1 yıldır ssk lı çalışıyorum 360 gün pirimim var.. bu şartlar altında tüp bebek yaptırabilirmiyim.. 10 yıldır evliyim.. yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar.

  1. Değerli Okurumuz;
   Bilindiği gibi tüp bebek yaptırma şartlarından biri de En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması(Bağ-Kur ‘luların geçmiş döneme ait prim borcunun bulunmaması),
   Bağkura ait borcunuzu yatırabilirseniz Sosyal GÜvenlik Kurumu açısından tüp bebek için prim gün sayısı şartını da sağlamış olursunuz.
   Umarım rabbim size de bir evlat nasip eder.Dualarımız sizinle.
   Sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli okurumuz,
   Tüp bebek başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:
   Kadına ait 2 adet fotoğraf, 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi, adres ve telefon bilgileri, tedavi esnasında kullanacağı ilaç reçetesi, 3 adet farklı tarihlerde erkek için düzenlenmiş sperm sayısını gösteren rapor, 2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi, erkek ve kadın için nüfus kayıt örneği, sigortalı çalışmayı gösteren hizmet süresini gösterir belde, (SSK ve Bağ- Kur’lular internetten, Emekli Sandığı çalışanları için çalıştıkları kurumlardan alınır)hizmet süresi. Ayrıca, rapor düzenleme nedeni erkek faktörü ise mutlaka erkeğin ürolog tarafından muayene edildiğini gösteren muayene rapor belgesi..
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu