Tüm Memurların Dikkatine!

Tüm Memurların Dikkatine! Milyonlarca memuru ilgilendiren konu bu gün itibarı ile tekrar zorunlu hale getiriliyor. Devlet memurları için yaz döneminde sıcaklardan bunalmamaları için takma zorunluluğu kaldırılan kravat, bu gün itibarı ile yeniden takma zorunluluğu olarak geri geldi. Memurlar için kravat takma zorunluluğu 14 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecektir.

Memurlar için geçtiğimiz Mayıs ayının 15’inde başlayan yaz kıyafeti uygulaması, bu gün itibarı ile yerini kış kıyafeti uygulamasıyla yer değiştirerek kravat takmak zorunlu hale geldi.

Devlet Memurları Kanunu Ne Diyor?

Devlet Memurları Kanunu Ne Diyor? Devlet memurlarının kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde olduklarını, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine uymayanlar hakkında öncelikle uyarma cezası, bu durumun tekrarı halinde kınama cezası verileceği 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmektedir.

Yönetmelik “Yaz dönemi personelinin kıyafeti 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilâtında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.” diyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu