TRAFİK KAZASI GEÇİRENLERİN MASRAFLARI SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN KARŞILANIR MI?

Trafik kazası geçiren kişilerden sosyal güvencesi olmayanların en çok merak ettiği sorulardan bir trafik kazası sonucu hastane masraflarının Sosyal Güvenlik Kurumu’nca karşılanıp karşılanamayacağı.Gelin bu konuya bir açıklık getirelim:

Güvencesi olmayan kişilerin trafik kazası sonucu oluşan tedavi giderleri karşılanır mı?

Trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden itibaren üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilecek tüm sağlık hizmet bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

Sağlık Güvencesi olan GSS’liden trafik kazası masrafları için hangi belgeler istenir?

TRAFİK KAZASI HASTANE GİDERLERİ TEDAVİ MASRAFLARI

Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunankazazedeler için trafik kazası geçirilen araç/araçlardan bir tanesinin plaka bilgisi yeterli olup, trafik kaza tespit tutanağı veya trafik kazası geçirdiğine dair kanıtlayıcı belge istenmemektedir.

Sağlık Güvencesi olmayan kişilerden trafik kazası masrafları için hangi belgeler istenir?

GSS’li olmayanların hastane masraflarının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanabilmesi için kaza tespit tutanağı veya trafik kazası geçirdiğine dair kanıtlayıcı belge istenmektedir.

Trafik kazalarındaki masraflar hangi tarih itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaya başlanmıştır?

Trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden itibaren üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilecek tüm sağlık hizmet bedelleri SGK tarafından karşılanmaya başlanmıştır.

25.02.2011 tarihi öncesi trafik kazası masrafları kim tarafından ödenecektir?

Trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden önce üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilmiş ancak, ”Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” kapsamında olmadığından (kusur oranı, araç işletenin tedavisi, tek taraflı kaza vs.) dolayı sigorta şirketlerince ödemesi yapılmayan sağlık hizmet bedelleri ile tıbbi malzeme, ilaç, yol, gündelik ve refakatçi giderleri Sağlık Uygulama Tebliğinin hüküm ve ekleri esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır. Sağlık hizmeti sunucusunda gördüğü tedavi bedeli kendilerince karşılanan kişilerin tedavi giderleri Sağlık Uygulama Tebliği hüküm ve ekleri esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. trafik kazası sonucu özel hastanede yapılan ameliyat ve tedavi giderleri 15 bin tl tuttu bugün içinde taburcu olunması gerekiyor.Cebimizden herhangi bir miktar çıkmadan sgk dan bu masrafları nasıl alabiliriz.Doğrudan sgk ya belgelerle birlikte mi başvurmak gerekiyor.ne kadar süre içine ödeniyor. Bu para ödenmezse hastanede rehin kalma durumu ortaya çıkabilir.

 2. arkadaşlar merhaba ,
  benim başıma şöyle bir olay geldi . mükellefin kardeşinin ssk ya bildirilmediği ve aslında geç bildirildiği ancak iki ay sonra bildirim de bulunmuştuk .SSK müfettişi mükellefin kardeşinin satın alınan malları teslim aldığına dair faturalara imza atmış ve malların teslim aldığını, dolayısı ile mükellef kardeşinin işci olarak tesbit ederek idari para cezası göndermişlerdir.
  idari para cezasının kaldırılabilme yada en aza indirme şansımız varmı bununla ilgili bilgisi olan arkadaşlar var ise lütfen bilgi verebilir misiniz. şimdiden çok çok teşekkürler

  1. Değerli Okurumuz;
   Lütfen ana başlık ile ilgisi olmayan sorularınız için anasayfamızda yer alan “SİZİN SORU VE CEVAPLARINIZ”kategorisini kullanınız.
   Soru sormak için lütfen TIKLAYINIZ
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu