Torununa Bakan Büyükannelere Devletten Bebek Bakım Parası Verilecek

Çalışma hayatında annelerin desteklenmesi ve iş kayıplarının önlenmesi amacıyla devlet torununa bakan büyükanneye maaş verilmesi yönünde çalışmasını başlattı. 04 Ocak 2017 tarihinde yapmış olduğu açıklamada Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU 2017 yılında uygulanmaya başlanacak sistem ile çalışan annenin çocuğuna bakan neneye devlet tarafından bebek bakım desteği verilecek. Peki neneye devlet desteği ne zaman başlayacak, uygulama nasıl işleyecek? İşte detaylar:

2017 Toruna Bakan Neneye Devlet Evde Bebek Parası Desteği Ne Zaman Verilecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU yapmış olduğu açıklamada nenelere devlet tarafından torununa baktığı için bebek parası desteği verileceği, uygulamanın 2017 yılında pilot illerde uygulanmaya başlanacağını belirtti. Uygulama başlarsa binlerce nene torununa baktığı için devlet desteği verilecek.

2017 Neneye Torununa Baktığı İçin Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Ödemenin ne kadar olacağı konusunda kesin bir bilgi yok  . Ancak evde bebek bakıcı desteği kapsamında çalışan annelere her ay 300 euroya yakın bebek bakıcı desteği yapılıyor. Burada yapılacak yardım tutarı ne kadar olur bilinmez, bekleyip görmek lazım.

Bakan Müezzinoğlu konu ile ilgili “”Önümüzdeki dönemde de özellikle yarı zamanlı çalışmada, annelerin kadın istihdamında bir azalma olmaması adına yeni tedbirler, projeler üzerinde de çalışıyoruz. Özellikle doğum yapan annelerin, anneanne ve babaanne projeleriyle desteklenmesi pilot uygulamasının altyapısını oluşturduk. İnşallah Türkiye genelinde belirli illerde önce bir pilot uygulama yapacağız. Çocuğun anneannenin evinde güvencede, daha huzurlu ortamda, anneanneye veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamlar olabilir değerlendirmesi yapılıyor. İnşallah pilot uygulamaları da 2017’de başlatmış olacağız. Altyapısı oluştu, pilot illeri de belirleyerek, kamuoyuyla paylaşarak ilk çalışmalara başlamış olacağız.”

Proje kapsamında 3 ilin pilot olarak belirleneceğini ve emzirme çağından 3 yaşına kadar olan çocukların projeden yararlanacağını bildiren Mehmet Müezzinoğlu, “Detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağımız projeyle bin civarında aileye belirli bir desteği vereceğiz, belirli kriterler arayacağız ve 6 ay pilot uygulamasını yöneteceğiz.” dedi.

Projeden yararlanacak ailelerin belirlenmesinin ardından projenin geri dönüşlerini incelemeye başlayacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, ortaya çıkan sonuçların ardından projenin yaygınlaştırılıp yangınlaştırılmayacağına karar verileceğini söyledi..

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sosyal guvencesi yok olan amne ve baba emzirme ve dogum yardimi alabilirmi yalniz baba adalet bakanliginda 7 ay once memurdu simdi ise sosyal guvencesi yoktur hic birinin ….Anne analik sigortasindan yararlandi hamilelik suresince çocuk şu an 0_18 yaş devlet guvencesinden tedavi olmaktadir .Bu durumda emzirme diger dogum yardimlarndan nasil faydalanir amne tesekkur ederim anneni babası telat

  2. Anneanne bakim.parasinin 25 subatta kapatilmis bizler yeni ogrendik tekrat acilirsa bizde kayida girmek.istiyoru lutfen haberlerde duyuru yapilirsa. Seviniriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu