Torba Yasa ile Sigortalıların İzin Sürelerinde Yapılan Değişiklikler

10.02.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair torba kanun ile 4857 Sayılı İş Kanunu’ nda değişiklik yapıldı ve sigortalı çalışanların izin sürelerinde düzenlemelere gidildi. İşte yeni torba yasa ile SSK kapsamında çalışanların yeni hakları.

Sigortalı Çalışan İşçilere Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneği Verilecek!

-Doğum sonrası ücretli izin süresinin bitiminden ya da evlat edindikten sonra yarı zamanlı çalışan sigortalılara yarı zamanlı çalışma ödeneği verilecek.

-Yarı zamanlı ödeneğin süresi iş kanununda belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar olacak (22,5 Saat)

-Yarı zamanlı ödenekler işsizlik fonundan karşılanacak işverenin cebinden çıkmayacak.

-Yarı zamanlı çalışma için bir günlük ödenek ödeme tarihinde geçerli asgari ücretin bir günlük brüt ücreti kadar olacak.

Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneğinden Faydalanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Sigortalıların yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için:

-Doğum ve evlat edinme tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün SGK priminin olması,

-Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar (22,5 Saat) fiili çalışması,

-Doğum ve ya evlat edinme sonrası analık halinin bitim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde Kuruma doğum ve evlat edinme yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Yarı zamanlı çalışma ödeneğinden damga vergisi haricinde bir kesinti yapılamaz.

Rapor parası (Geçici iş göremezlik ödemesi) alan sigortalılara ödeme aldıkları süre boyunca yarı zamanlı çalışma ödeneği ödenmez.

-Banka sandıklarına tabi çalışan sigortalılar da yarı zamanlı çalışma ödeneğinden faydalanabilecek.

Yarı Zamanlı Çalışanların Sigorta Primlerini Kim Ödeyecek?

Yarı zamanlı çalışan sigortalıların yarı zamanlı çalıştıkları sürelere ait sigorta primleri işsizlik fonundan Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek.

Çocuğu İlk Defa Okula Başlayan Ebeveynlere Birine Kısmi Süreli Çalışma İmkanı Verilecek

-Mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başından itibaren talep edilmesi halinde ebeveynlerden bir tanesi kısmi süreli çalışabilecek.

-Böyle bir talepte bulunan sigortalının talebini işveren karşılamak zorunda olacak.

-Ayrıca bu talepten dolayı işveren sigortalının iş sözleşmesini fesih hakkına sahip olmayacak.

-Bir çocuk için bu haktan sadece bir kez faydalanılabilir.

-Sigortalı talep etmesi halinde yeniden tam zamanlı çalışmaya dönebilir.

-Ebeveynlerden birinin çalışmaması halinde diğeri kısmi süreli çalışma hakkından faydalanamaz.

Doğum Sonrası İzinlerde Düzenleme

-Doğumda ya da doğum sonrasında vefat eden annenin kullanmadığı izin süreleri babaya devredilebilecek.

-Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen sigortalılara evlat edinme tarihinden itibaren 8 hafta analık izni verilebilecek.

Doğum Sonrası Analık İzninin Bitiminden Sonra Ücretsiz İzin

Sigortalılara doğum sonrası ya da evlat edinme sonrası analık izin süresinin bitiminden itibaren talepleri halinde:

-Birinci doğumdan sonra 60 gün,

-İkinci doğumdan sonra 120 gün,

-Üçüncü ve sonrasındaki doğumlardan sonra da 180 gün süreyle ücretsiz izin verilebilecek.

-Doğumun çoğul olması halinde yukarıdaki sürelere 30’ar gün eklenebilecek.

-Çocuğun engelli doğması halinde ise süre 360 gün olarak uygulanacak.

-Bu süreler içerisinde süt izni ile ilgili hükümler uygulanmaz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. Merhaba esim 16 1 2016 tarihinde dogum yaptı sut izni ne zaman biter süt izni uzatılabiliyormu

 2. Eşim 657 tabi olarak sözleşmeli olgunlaşma enstitüsünde çalışıyor 10 06 2016 tarihinde doğum yaptı izinleri bittikten sonra işe başladı iş kur sözleşmelilerin yarım gün çalışma hakkı olmadığını söyleyerek kabul etmedi şu an günde sadece 1,5 saat süt izni var bununla ilgili yasal olarak nereye baş vurabiliriz.iş kur ve okulu kabul etmediği için ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.SAYGILARIMLA

  1. 657 sayılı kanuna tabi çalışan memurların yarı zamanlı çalışma hakları var. Sözleşmelilerle ilgili bir istisna görmedim ben ama. Neden böyle bir şey söylediler size?

 3. Merhaba özel bir bankada çalışmaktayım.yeni kanun ile yarı zamanlı çalışma söz konusu varmış faydalanabılıyor muyum bunun için Doğum iznim bitikten sonra ne yapmam lazım

  1. Yarı zamanlı çalışma hakkınız var tabi ki. Bunun için doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde İŞKUR’a müraacat etmeniz gerekli.

 4. Mrhb. Ben ikili ogretim yapan bi okulda ogretmenim. Yani normal mesai 08 -13. Dogum iznim bitti. 30 gun istirahat aldim. Istirahat bitiminde bebegim3,5 aylik olacak. Sut izni vesilesiyle sadece maas karsiligi olan 15 saat ders alma hakkim var mi? Okul ihtiyac oldugu icin 22 saat almami istiyor. Eger 15 saat talep etme hakkim varsa hakkimi arayacagim. Cevaplarsaniz Cok memnun olurum.. tesekkurler.

  1. Normalde analık izin bitim tarihinden itibaren ilk altı ay günde 3 saatlik süt izin hakkınız var. Kanunun size tanımış olduğu hak bu. Diğer kısmını okul ile görüşmeniz gerekir

 5. Mrb Özelde calisiyorum bennisanda doğum yaptim ve doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izin aldim .aralikta baslamam gerekiyo bana haklarımi yazar misiniz.yeni bi kanun cikmis 4 saat sut izni die.bi de yari zamanli calisma hakki..ben 6 aylik ücretsiz izin kullandigim icin bu 2 haktanda yararlanabilir miyim

  1. Yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgi mevcut. Yazımızı okuduktan sonra kafanıza takılan kısımlar hakkında bilgi almanız daha iyi olacaktır.

 6. Merhabalar. kamuda 657ye tabi hemşireyim. 2014 te dogum yaptım 2 yıl ücretsiz izin kullandım 20.11.2016 da ücretsiz iznim bitiyor. çocuk okula başlayıncaya kadar yarı zamanlı çalışma diye kanun okuyorum doğru mudur? ve yararlanabiliyor muyum?

  1. 6663 Sayılı torba kanun ile getirilen düzenleme ile birlikte çocuğunuz mecburi ilk öğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilme hakkınız var. Bunun için kurumunuza müraacat etmeniz gerekir.

 7. Süt izinleri mecburi hizmey süresinden sayılıyormu, mecburi hizmetteyken süt izni kullananların hizmet süresine eklenecekmi

 8. Merhabalar
  Benim doğum izinleri konusunda sormak istediğim şeyler var ben bir fabrikada çalışanım doğum öncesi analık iznime 1 haftam kaldı doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta toplam 16 hafta olan analık izninin hemen ardından yarı zamanlı çalışmak için izin bitiş tarihinden itibaren
  1)Diyelim ki yarı zamanlı çalışma hakkımı kullanmak istedim ve 1 ay içerisinde başvurdum bu bir aylık zaman zarfında ücretsiz iznimi kullanabilir miyim ?
  2)yarı zamanlı çalıştıktan sonra 1 yaşına kadar kullanabileceğim süt iznimi günlük 1.5 saat kullanmaya devam edebiliyor muyum yoksa yarı zamanlı çalışma bu haktan feragat etmeme mi sebep ?
  3)yada şayet süt iznini kullanamıyorum ücretsiz izin hakkım olan 6 aylık süreyi 1 yaş dolana kadar kullanabilir miyim ?
  Konut kredim var maddi açıdan ve bebeğim açısından en mantıklı olanı yapmak için şimdiden planlı hareket etmek istiyorum vakit ayırıp cevaplarsanız ilginize minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler.

  1. 1-Yarı zamanlı çalışma talebinde bulunursanız analık izninden itibaren yarı zamanlı çalışmaya başlarsınız. Bu arada ücretsiz izin kullanamazsınız.
   2-Yarı zamanlı çalışma bittikten sonra tam zamanlı çalışmaya geçtiğinizde çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izin hakkınızı kullanmaya devam edebilirsiniz .feragat etmiş sayılmazsınız.
   3-Ücretsiz izin hakkınız 6 aydır. 6 aydan fazla kullanamazsınız.
   Konu hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 9. Merhabalar ben 2014 de doğum yaptım otelde çalışıyorum kat görevlisi olarak doğum izninden sonra terfi aldım, işe başladığımda bebeğim 7 aylıktı ve süt iznim kullandırılmadı, bunun için geriye dönük olarak hakkımı arayabilir iyim, ne yapabilirim

 10. Merhaba hocam;eşim 6ay önce doğum yaptı ,3ay ücretsiz izin kullandıktan işbaşı yaptı,özel sektörde çalıştığından dolayı hafta 6 gün 15:00 dan 22:00 a kadar çalışıyor,bu durum yasalmıdır,duyduğum kadarı ile akşam 20:00 den sonra hamile ve emziren bayanların çalışması yasak deniyor, ayrıca günlük net 7 saat xhaftalık 42. Saat çalışıyor emziren bayanlar 37.buçuk saat çalışması gerekmez mi ,bilgi rica ediyorum saygılar

  1. 4857 Sayılı İş Kanununa göre haftalık normal çalışma süresi 45 saattir. Eşinizin çocuk bir yaşına gelene kadar günlük süt izni hakkı ise 1,5 saatir. Bu durumda eşinizin günde 6,5 saat haftada ise en fazla 39 saat çalışması gerekmektedir. 4857 sayılı iş kanununa göre gece vardiyasi akşam 20.00 den itibaren başlar. doğumdan sonraki ilk 6 aylık sürede emziren kadınların yasal olarak saat 20.00 den sonra çalıştırılması yasaktır.

 11. Merhaba yeni dogum yaptım doğum iznim bitti hastanede taşeron olarak calismaktayim 6 ay ücretsiz izne ayrilmak istiyorum ama sonra 4 ay yarim gün calisma hakkimi almak istiyorum ücretsiz izinden sonra ayrilabilirmiyim

  1. Yarı zamanlı çalışmayı analık izninin bitiminden itibaren kullanabilirsiniz. Ücretsiz izin kullanmanız halinde yarı zamanlı izinden faydalanamazsınız.

 12. 10.10.2016 da dogum iznim bitiyor yeni cikan yasalar nelerdir yari zaman ucretsiz izin sut izni gibi nekadar nasil haklarim bulunmakta tesekkurler

 13. merhaba size bir sorum olacak kızım 23/01/2016 doğumlu yani şuan 8 aylık benim kısmi zamanlı çalışma sürem 28/08/2016 da sona erdi. Belediyede taşeron personelim şimdiden sonra 1 yaşına kadar 1,5 saat süt izni hakkım var mı kullanabilir miyim?? kimileri diyorki kısmi zamanlı hakkını kullandın süt izni kullanamazsın o hakkın yandı diyorlar. Doğrusu nedir acaba??

  1. Değerli Okurumuz;
   Süt izin hakkınız çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saattir. Bunu kullanabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışma süt izin hakkınızı ortadan kaldırmaz.
   Saygılarımızla.

 14. Günaydın. Sınıf öğretmeniyim. 23 eylül de doğum iznim bitiyor. Doğum 38. Haftada gerçekleşti. Bu erken doğumu ne zaman ekletmeliyim.okulumuz sabah 8:30 ders başlar14:30 bitiyor. Yarı zamanlı ben kaça kadar çalışabilirim. Ayrıca 3. Çocuğum.

  1. Değerli Okurumuz;
   Hastane tarafından düzenlenen doğum sonrası geçici iş göremezlik raporuna erken doğum nedeniyle iki haftalık sürenin eklenmiş olması gerekir. Siz bu raporu kuruma ibraz ettiyseniz ayrıca yapacağınız bir şey yok. Analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde kurumunza yazılı bir dilekçe ile başvurarak yarı zamanlı çalışma talep edebilirsiniz. Bu durumda haftalık 22,5 saat çalışabilirsiniz. Ancak benim size tavsiyem süt iznine tabi çalışmanız.
   Saygılarımızla.

 15. Merhaba iyi çalışmalar ben bankada tasoren firma elemanı olarak calismaktayim 13 haziran 2016 da doğum yaptım 20 09 2016 da ise başlayacağım benim yarı zamanlı çalışma hakkım varmı yoksa sadece 1.5 saat süt iznim mi var yarı zamanlı çalışma hakkım varsa ne kadar süre kullana bilirim ve nereye basvuracagim şimdiden tskler

  1. Değerli Okurumuz;
   4/a SSK Kapsamındaki Sigortalıların Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Hakları

   Doğum tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün SGK primi yatmış olup ücretli analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde DOĞUM VE EVLAT EDİNME YARI ZAMANLI ÇALIŞMA belgesi ile İŞKUR’a başvuru yapılması gerekmektedir.
   Yarı zamanlı çalışacak sigortalılar haftada 22,5 saat çalışacak. 22,5 saatin ödemesi işveren tarafından yapılacak kalan kısmı ise İŞKUR tarafından işsizlik fonundan karşılanacak.
   Yarı zamanlı çalışma hakkı birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü ile üzeri çocuklarda ise 180 gün olacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere ekstra 30 gün eklenecek ve engelli olması halinde ise bu süre 360 gün olarak uygulanacak.

   Yarı zamanlı çalışırken ayrıca süt izni kullanamazsınız. Yarı zamanlı çalışma için yukarıdaki şartları sağlamıyorsanız çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izni kullanabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 16. ben sigortalı olarak çalışoyorum.yarım zamanlı çalışıyorum.son iki ayım kaldı.sorum şu yarım zamanlı çalışırken süt iznini kullanabilir miyim yoksa yarım zamanlı çalışmamın bitiminden itibaren mi kullanabiliyorum.ve bu süre bir yıl mı yoksa çocuğum bir yaşına girene kadar mı.

  1. Değerli Okurumuz;
   1-Yarı zamanlı çalışma için analık izninin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde başvuru yapmanız gerekli.
   2-Yarı zamamnlı çalışırken ayrıca süt izni verilmez. Haftalık 22,5 saat çalışacaksınız.
   3-Eğer paraya ihtiyacınız varsa süt iznine tabi çalışmanız daha mantıklı olacaktır.

 17. Merhabalar. Meb bilim sanat merkezinde ogretmen olarak gorev yapmaktayim 2 temmuz da dogum yaptim 1 ekimde dogum iznim bbitiyor. Saat 14.30 19.00 arasi çalışmaktayım. Bir kac sorum var.1.Yari zamanli calismak icin dilekcemi 1 ekimden sonra verebilirim dogru mudur?
  Ikinci sorum yari zamanli calistigim zaman haftada 22.5 saat mi calisacagim ve maasimin yarisini meb lurumundan yarisini iskurdan mi alacagim yoksa sadece yarim maas mi alacagim
  3.sorum calisma saatlerim dikkate alindiginda sut iznim verilmek zorunda midir ve sut iznim 1.5 saat midir
  4.sorum bu sartlar altinda yarim zamanli çalışmam mi mantikli ypksa süt izni kullanmam mi(konut kredisi cektigimiz icin paraya ihtiyacimiz var ama bebegim de cok küçük 3 aylikken calismaya baslamak istemiyorum bu yuzden en mantikli olan secenegi secmeliyim)
  Simdiden cok tesekkur ederim

  1. Değerli Okurumuz,
   Hangi kapsamda çalışmaktasını. 4857 Sayılı Kanuna mı tabisiniz yoksa 657 Sayılı devlet memurları kanununa mı?

 18. Merhabalar iyi çalışmalar öncelikle Vermiş olduğunuz bilgiler çok teşekkür ederim bilmediğimiz birçok konuda bilgilenmiş olduk sizlerden bir Benim eşim 10.06.2016 da doğum yaptı Analık izni 15 eylülde bitiyor iş başı yapması gerekiyor Ptt Aş de taşaoron şirkette dağıtım elemanı olarak görev yapıyor bu iş yerinde yaklaşık 3 yıldır çalışıyor izin bitişi 2 aylık ücretsiz izin aldı bu iki aylık izin bitimi yarım gün çalışmak istese günlük kaç saat çalışması gerekir ve bu talebi iş yerine mi iletmesi gerekiyor bu konular hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Yarı zamanlı çalışmak için gerekli şartlar şunlardır:
   Doğum tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün SGK primi yatmış olup ücretli analık izin bitim tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde DOĞUM VE EVLAT EDİNME YARI ZAMANLI ÇALIŞMA belgesi ile İŞKUR’a başvuru yapılması gerekmektedir.
   Yarı zamanlı çalışacak sigortalılar haftada 22,5 saat çalışacak. 22,5 saatin ödemesi işveren tarafından yapılacak kalan kısmı ise İŞKUR tarafından işsizlik fonundan karşılanacak.
   Yarı zamanlı çalışma hakkı birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü ile üzeri çocuklarda ise 180 gün olacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere ekstra 30 gün eklenecek ve engelli olması halinde ise bu süre 360 gün olarak uygulanacak.

   Analık izin bitim tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde başvuru yapmanız gerekirdi. Başvuru yapmadığınız için hakkınız yok maalesef.
   Saygılarımızla.

 19. Merhaba nen ssklı olarak özel bir şirkette çalışıyorum, doğum iznim bittikten sonra 6 ay ücretsiz izin kullandım. İznim bittiğinde 1yıl daha uzatabilir miyim ücretsiz iznimi bu konuda yardımınızı rica ederim

 20. Merhabalar. Belediyede sözleşmeli teknik personel olarak çalışmaktayım. doğum iznim bugün bitti işe başladım. bildiğim kadarıyla ilk 6 ay 3 saat süt iznim var. ancak yıllbaşında imzaladığım sözleşmemde 1.5 saat süt izni diyor. nisanda yeni düzenlemede 3 saat. ama ilgili birimimiz 3 saat değil sözleşmemde yazan 1.5 saat süt izni kullanma hakkım olduğu söyleniyor. ben hakkımın 3 saat olduğunu düşünüyorum. bilgilendirirseniz seviniri.

  1. Değerli okurumuz,
   Hangi kapsamda çalışıyorsunuz. 657 sayılı kanuna tabi iseniz 3 saat değilseniz 1.5 saat. Ayrıca sözleşmede o hüküm varsa ona uymak zorundasınız. Saygılarımızla

 21. Ben sağlık kuruluşunda çalışıyorum. Süt iznim var beni günlük 9 saatin içinden kesiyorlar bu gerçek mi 170 aradım biri öyle diyo biri yok 7bucuk saatin içinde süt izni diyor şimdi ne yapmalıyım gerçek nedir acaba

  1. Değerli okurumuz,
   Ara dinlenme süresi ile birlikte toplam işyerinde bulunduğunuz süre 9 saati bulmaktadır. Bu 9 saatin içinde emzirme yardımı kullandırılır. Saygılarımızla

 22. Merhabalar. Doğum iznim 23 haziranda bitti rapor aldım yaklaşık 1 ay. Şimdi ücretsiz iznimi başlatmak istiyorum. Ilk dogum icin 6 ay kadar ücretsiz izin hakkı kalkıp yerine 2 ay yarı zamanlı çalışma mı getirildi anlayamadım. Kamuda taşeron işçiyim. Tesekkurler

  1. Değerli Okurumuz;
   Ücretsiz izin hakkınız da var, yarı zamanlı çalışma hakkı da. Ya da sadece süt iznine tabi çalışma hakkı. Tamamen size kalmış .
   Saygılarımızla.

 23. Merhaba devlet memuruyum dogum iznim bittikten sonra heyet raparu almayi sonrada iki ay yarım günumu heyet raporlarim bittikten sonra kullanmayi düşünüyorum böyle bir hakkım var mı yoksa iki ay yarım gün hakkım yanıyor mu

  1. Değerli Okurumuz;
   Doğum sonrası analık izin bitim tarihinden itibaren ilk doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay ve üçüncü doğumda ise 6 ay süreyle yarı zamanlı çalışma hakkınız var. Süreyi heyet raporunun bitişine göre değil analık izin süresinin bitişine göre hesaplayacaksınız.
   Saygılarımızla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu