Toplumsal Barışın Tesisi

“Eğer gönül yıktın ise/ Bu kıldığın namaz değil

Yetmiş iki millet dahi/ Elin yüzün yumaz değil”

Büyük Türk mutasavvufu Yunus Emre yukarıdaki dizelerde, ibadetlerin en güzelinin insan gönlünü kazanmak olduğunu, kalp kırmamak olduğunu dile getiriyor. İstediğiniz kadar namaz kılın, eğer bir gönül kırdıysanız bunun hiçbir önemi yoktur. İnsanı sevmek, ibadetlerin en başında gelir. Çünkü Tanrı, bütün yarattıklarını sevgi ile yaratmıştır.

Günümüzde Yunus’u anlamaya çok ihtiyacımız vardır. En büyük sorunumuz; birbirimizi dinlememek, anlamamak ve empati kuramamaktır. Sağlıklı iletişim kuramamak sosyal ilişkilerimizi çıkmaza sokuyor. Toplum olarak bir hoşgörü erozyonu yaşamamıza sebep oluyor. Oysa birbirimizi sevmeye, anlamaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Birbirini seven, anlayan, birbirine saygı duyan, hoşgörü sahibi insanlardan müteşekkil toplumlar huzur ve refah içerisinde yaşayan toplumlardır.

Siyasetçilerin günümüzde kullandıkları dil toplumsal hoşgörüyü yok ettiği gibi insanları nefrete sürükleyip kin ve nefret tohumlarını saçıyor insanımızın üzerine. Oysa kullanılması gereken üslup yapıcı, birleştirici ve kaynaştırıcı olmalı. Nezaket ve incelikten yoksun olmamalı. Böyle olursa toplumun ihtiyacı olan huzuru ve barışı tesis edebiliriz. Bu görev öncelikle topluma yön veren devleti yönetenlere düşmektedir. Siyasetçilerimizin kullandıkları üsluba dikkat etmeleri toplumsal barışın sağlanması, toplumun huzuru ve refahı için büyük önem arz etmektedir.

Başkalarının mutsuzluğu, bizim mutluluğumuz olamaz. Başkalarının sağlık problemi, bizim sevinç nedenimiz olamaz. Başkalarının gözyaşı, bizim kahkahalarımız olamaz. Başkalarının düşkünlüğü, bizim varlık gururumuz olamaz. Bu sıradanlıktan, pespayelikten, bu çıkmazdan bir an evvel toplumu kurtarmak gerekiyor. Siyasetçilerimizin birbirlerine karşı kullandıkları dil, toplumdaki seviyesizliğin çıtasını her geçen gün biraz daha yukarıya çıkarıyor. Topluma yön veren siyasetçiler nezaketi öncelikleri arasına almalı ve topluma iyi örnek olmayı amaçlamalıdırlar. Bu necip millete öncelikle yapılacak en büyük hizmet budur, hiç unutulmaması gerekir. Bundan dolayı daha önce de belirttiğimiz gibi bir toplumsal zihniyet reformuna ihtiyacımız vardır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu