Toplu Sözleşme Görüşmelerinden Çıkan Sonuçlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu görevlilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığını belirterek, kamu çalışanlarının maaşlarına 2016’da kümülatif yüzde 11,3 oranında zam yapıldığını bildirdi.

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmelerinin son toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Görüşmede, kamu işveren heyetine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, kamu görevlileri sendikaları heyetine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlık yaptı. Toplantıya, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, yetkili sendikaların temsilcileri ve ilgili bürokratlar da katıldı.

Çelik, konuşmasına, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Yüzbaşı Ali Alkan’a Allah’tan rahmet dileyerek başladı, ülkenin huzurunu bozmaya ve bin yıllık kardeşlik bağlarını koparmaya çalışan terör örgütünü lanetlediğini söyledi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin, yaklaşık 3 milyon kamu görevlisiyle 2 milyonu bulan memur emeklisini ilgilendirdiğini belirten Çelik, zorlu bir sürecin ardından toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlandığını ifade etti.

Yoğun ve çetin müzakereler sonucunda görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığını açıklayan Çelik, şu bilgileri verdi:

“2014-2015 dönemini kapsayan toplu sözleşmede, kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren 22, hizmet kolunda ise 85 kazanım sağlanmıştı. Bugün bağıtlanan ve 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde ise kamu genelini ilgilendiren 40, hizmet kollarını ilgilendiren 169 konuda mutabakat sağlandı. Bu kazanımlar ülkemize ve kamu çalışanlara hayırlı olsun. Bu toplu sözleşmeyle kamu görevlilerinin aylıklarında 2016’nın birinci 6 aylık dönemi için yüzde 6, ikinci 6 aylık dönemi için ise yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11,3 oranında artış sağlandı. 2017’nin birinci 6 ayı için yüzde 3, ikinci 6 aylık dönemi için ise yüzde 4 olmak üzere kümülatif yüzde 7,1 artış yapıldı. Bu artışa ilave olarak her iki yılda da enflasyon oranının yapılan maaş artış oranını aşması durumunda ortaya çıkan enflasyon farkı da kamu çalışanlarına ayrıca ödenecektir.”

– Memur emekli aylığı yüzde 19,1 artacak

Çelik, toplu sözleşmeyle kamu görevlilerine sağlanan maaş artışlarından 1 milyon 855 bin memur emeklisinin de aynı şekilde yararlanacağını dikkati çekti.

Maaş artışına ilave olarak kamu emeklilerine bir müjdeleri daha olacağını bildiren Çelik, “2015’in Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklilerimizin tazminatlarında yapacağımız düzelmeyle memur emekli aylıklarında ortalama 100 lira artış sağlanacak. Böylece 2016’da yapılan yüzde 11,3 oranındaki artışla birlikte en düşük memur emekli aylığı 2016’da yaklaşık yüzde 19,1 oranında artmış olacak. Bu artışlarla yeni emekli olacak memurlarımızın emekli ikramiyelerinde de 2016 yılı başında ortalama 3 bin 765 lira artış olacaktır. Bu artışlar memur emeklilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

– Öğretmenlere 98 liraya kadar nöbet ücreti

Bakan Çelik, toplu sözleşmede maaş artışlarının yanında birçok iyileştirmenin de yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“2005 yılından sonra göreve başlayan yaklaşık 1 milyon 200 bin kamu çalışanımıza ilave bir derece verilmesi kararlaştırıldı. 850 bin öğretmenimize 2016 yılında aylık brüt 98 liraya kadar, 2017 yılında da aylık brüt 140 lira nöbet ücreti ödenecek. Hafta sonlarında merkezi sınavlarda görevlendirilen öğretmenlerimizin sınav ücretleri 58 liradan, 132 liraya çıkartılmıştır. Sağlık kuruluşlarında çalışan, diğer sağlık personeline döner sermayeden yapılan ödemelere ilişkin tavan oranı artırılmış, böylece örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesinde 180 liraya varan artış sağlanmıştır. Başta sağlık personeli olmak üzere hizmet kollarında yetkili sendikalarca gündeme getirilen fiili hizmet zammı talebini değerlendirmek üzere bir bilim kurulu oluşturulması kararlaştırılmış, bu kurulun çalışmalarını 2016 içinde tamamlamasına karar verilmiştir.”

– “4/C’li geçici personele 150 lira ek ödeme yapılacak”

Geçici personelle memur gibi vazife ifa eden işçilerin sözleşmeli personel pozisyona veya kadroya geçirilmesi konusunda yasal düzenleme yapılmasına yönelik çalışmaların başlatılması yönünde karar alındığını bildiren Çelik, toplu sözleşmede anlaşılan şu maddeleri açıkladı:

“4/C’li geçici personele 150 lira ek ödeme yapılacaktır. Yurtdışı teşkilatlarından görevli sözleşmeli personele aile yardımı ödeneği verilmesi kararlaştırılmıştır. Eş durumu tayinlerinde istenen 3 yıl sigortalılık şartı 1 yıla indirilmiştir. Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT’lerdeki mühendis ve mimarla koruma ve güvenlik görevlilerimizin tazminatlarında da ilave artışlar sağlandı. Cuma günleri öğle tatiline ilişkin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenleme yapılması yönünde çalışma başlatılmasına karar verildi. Tapu müdürlükleri, vergi daireleri ve sosyal güvenlik merkezlerinde yoğun olarak çalışılan birimlerdeki personele fazla çalışma ücreti getirildi.”

Daha önceki toplu sözleşmeler gibi anlaşma sağlanan yeni toplu sözleşmede de kamu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirildiğini, mali haklarına da enflasyon düzeyinde ciddi artışların yapıldığını vurgulayan Çelik, varılan sonuçların kamu çalışanlarına ve emeklilerine hayırlı olması dileğinde bulundu.

***

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu