Temmuz 2020 SGK Emekli Maaşlarına Enflasyon Farkı Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekli vatandaşları yakından ilgilendiren müjdeli haberler peş peşe gelmeye devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekliler olanlar temmuz ayı zamlarını merakla bekliyor. SSK ve Bağkur emeklileri, bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon oranına göre yılın ikinci yarısı için temmuz ayında zam alacak. Bilindiği üzere her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına zam yapılıyor. Emekli olan kişiler, sık sık maaşlarına yapılan zammı kontrol ediyor. SSK ve Bağkur emekli maaşları hakkında merak edilen detaylı bilgiler haberimizde yer alıyor.

SGK’dan emekli olan vatandaşlar, T.C. kimlik numaraları, SSK sicil no, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum tarihi gibi bilgilerle ne kadar emekli maaşı alabileceklerini öğrenebiliyor. Temmuz ayındaki maaşlara yapılacak zam oranını etkileyecek 2020 yılı Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK tarafından kamuoyuna duyurulan mart ayı enflasyon rakamlarının ardından memur ile SSK ve Bağkur emeklileri maaş zammında son durumlar araştırılmaya başlandı. Enflasyon farkı oranının maaşlara ne kadar yansıyacağı kesinleşti mi?

Temmuz Ayında Maaşlara Enflasyon Oranında Zam Yapılacak

Türkiye’de yaklaşık 12 milyon vatandaş ocak ayı itibarıyla ilk zamlı maaşlarını aldılar. Bunun ardından SSK ve Bağkur emeklileri gözlerini temmuz ayında yapılacak yılın ikinci zammına çevirdi. Tüm emeklilerin maaşlarına temmuz ayında yine zam yansıtılacak. SSK ve Bağkur emeklileri bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranına göre maaşlarına zam alacaklar. Ayrıca maaşlar arttığı için her ay emekli vatandaşlara verilen ek ödeme tutarları da yükselecek. Kesin zam oranları 3 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyu açıklaması yapıldığında ortaya çıkacak. Memurlar için 2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4 zam verildi. Yılın ikinci yarısı için de yüzde 4 oranında maaşlara zam yapılacak. Ancak bu zam oranına enflasyon farkı oluşması durumunda ekleme de yapılacak.

Memurlara Temmuz Ayı Maaş Zammına Ek Enflasyon Farkı Zammı Verilecek

Kamu görevlilerinin 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında memurlara 2020 yılında 4+4 puanlık bir zam artışı yapılmıştı. Enflasyon rakamları yüzde 4 oranını geçmesi halinde oluşan fark da yine memurların maaşlarına yansıtılacak. 2020 yılı için Mart ayı enflasyon rakamlarının da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmasının ardından şu ana kadar ocak – şubat – mart aylarında enflasyon %2.27 rakamına oluşmuş durumda olduğu görülüyor. Geriye kalan aylarda enflasyon rakamlarında fark oluşup oluşmayacağı merakla bekleniyor.

Nisan – Mayıs – Haziran Ayları Zam Oranını Belirleyecek

Memurlar 2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4 oranında zam aldı. Yılın ikinci yarısı için de yüzde 4 oranında zam alacaklar ve bu zam oranına enflasyon farkı oluşması halinde ekleme yapılacak. Ocak ayı TÜFE rakamları yüzde 1.35 olarak TÜİK tarafından açıklandı. Şubat 2020 enflasyonu ise Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 12,37, aylık yüzde 0,35 arttı oldu. Mart 2020 dönemine ait enflasyon ise az önce açıklandı. Açıklamada, “Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 11,86, aylık yüzde 0,57 arttı” denildi. Bu kapsamda ilk 3 ayın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) toplamda yüzde 2.27 oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının TÜFE ‘sinin açıklanması sonrası toplam TÜFE yüzde 4 ‘ü aşarsa, aşan tutar memur maaşına zam olarak yansıyacak.

SGK’dan Sigortalı Kadın ve Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi!

SGK Girişi 2008 Öncesinde Olanlara Erken Emeklilik İmkanı!

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu