Teknofest İçin Geri Sayım Başladı!

Teknofest İçin Geri Sayım Başladı! Gençlerimizin teknoloji ile imtihanlarını desteklemeyi hedefleyen Teknofest 17 – 22 Eylül 2019 arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Bu yıl düzenlenecek olan Teknofest festivaline Bir Milyondan fazla ziyaretçi bekleniyor.

Dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan Teknofes için geri sayım başladı. İlki geçen yıl düzenlenen ve 550 binin üzerinde ziyaretçinin katıldığı Teknofes İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl 17-22 Eylül’de Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Teknoloji 7’den 70’e Ulaşacak

Teknoloji 7’den 70’e Ulaşacak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde gerçekleşecek festivalle ilgili konuşan Bakan Mustafa Varank, Teknofest ile bilim ve teknolojinin topluma yayılmasını amaçladıklarının altını çizerek, “7’den 70’e tüm halkımızı Milli Teknoloji Hamlesi’nin bir parçası haline getirmek istiyoruz” diye konuştu. Festival kapsamında 19 farklı kategoride teknoloji yarışmalarıyla havacılık gösterilerinin de düzenleneceğini aktaran Varank, “Türkiye’nin dört bir yanından yarışmalarımıza başvuran 2 bin öğrenci takımı, yaklaşık 10 bin genç yarışmacı, Teknofest heyecanına ortak olacak” dedi. Bakan Varank, Solo Türk ve Türk Yıldızları’nın yanı sıra Türk ve yabancı gösteri gruplarının da festival süresince havacılık gösterileri sunacağını bildirdi.

Teknofest kapsamında İstanbul’da Taksim Meydanı’nda kurulan dikey rüzgâr tüneli platformunda, vatandaşlar havada serbest uçuş yaptı. Yüksekliği 8, çapı 25 metre olan, altındaki jet pervanesi ve yüksek hava gücüyle insanları havaya kaldıran platforma, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Roket Yarışması Düzenlenecek

Roket Yarışması Düzenlenecek, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen Teknofest, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için 19 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenliyor. Festivalde, Dünya Drone Kupası, Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hack İstanbul 2019 gerçekleştirilecek. Roketsan’ın desteğiyle düzenlenen Roket Yarışması’nın atışları 10 Eylül’e kadar Tuz Gölü’nde yapılacak. Bu yarışmaya lise, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılıyor. Festival kapsamında, aralarında Türksat Model Uydu Yarışması’nın da olduğu çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Türksat, hareketli araçlar için ürettiği, denizde ve karada uydu aracılığıyla ekonomik ve kesintisiz hizmet imkanı sağlayan SOTM Anteni’ni festivalde tanıtacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce (SHGM), Teknofest İstanbul dolayısıyla hava trafiğinde gerekli önlemler alındı. SHGM tarafından Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı’nı kullanan THY ve diğer kargo işletmeleri ile organizasyonu düzenleyen BAYKAR A.Ş, T3 Vakfı ilgilileri ve diğer paydaşlarla bir dizi koordinasyon toplantıları gerçekleştirildi. SHGM anılan tarihlerde belirlenen bazı saat dilimlerinde kargo ve özel jetlere hava trafiğini kapatacak.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu