TCMB Başkanı Uysal’dan 2021 Enflasyon Farkında Memura Kötü Haber!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) enflasyon tahminlerine göre 2021 yılında memur maaşlarına enflasyon farkı zammı olmayacak. Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan milyonlarca memuru yakından ilgilendiren kötü haber TCMB Başkanı Murat Uysal’dan geldi. Uysal, 2020 yılı sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahminini yüzde 8.2’den yüzde 7.4’e düşürdüklerini açıkladı. Bu kapsamda 2021 yılında memur maaşlarına yapılacak zammın yüzde 3+3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kamu personelini şimdiden üzen gelişmeyle ilgili bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

TCMB Başkanı Murat Uysal’ın yaptığı kamuoyu açıklamasına göre 2020 yıl sonu TÜFE tahmininde düşüş yaşandı. Yıl sonunda tahminlerinin yüzde 8.2 seviyesinde yüzde 7.4 düşmesi memurların zam beklentilerini de suya düşürdü. Memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 zam uygulanacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon tahmini ise yüzde 5.4 seviyesinde kaldı. Eğer TCMB Başkanı Murat Uysal’ın açıkladığı tahmin verilerinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye’deki milyonlarca memur ve memur emeklileri 2021 yılında maaşlarında enflasyon farkı zammı alamayacak.

2021 Yılı Enflasyon Oranı Yüzde 5.4 Olacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal 2020 yılı sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahminini yüzde 8.2 seviyesinden yüzde 7.4’e düşürdüklerini açıkladı. Bununla birlikte 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 5.4 seviyesinde kaldı. Kamuoyuna konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Uysal, “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4’e gerileyeceği tahmin edilmektedir.” ifadelerini kullandı. Bu gelişmeyle birlikte memur ve memur emeklileri de maaşlarında görmeyi planladıkları enflasyon farkı zammı, eğer tahminlerin gerçekleşmesi halinde suya düşecek.

Bu Yılki Enflasyon Farkının Son Durumu

2020 yılının ilk üç ayının enflasyon rakamları kamuoyuna açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre enflasyon;

  • Ocak ayında yüzde 1.35,
  • Şubat ayında yüzde 0.35,
  • Mart ayında ise yüzde 0.57 arttı.

Bu verilere göre 2020 yılının ilk 3 ayı için toplamda enflasyon rakamları yüzde 2,27 seviyesini görmüş oldu. Haziran ayı ile birlikte enflasyon rakamlarının yüzde 4’ü aşması halinde, bu yılın ikinci yarısında Türkiye’deki milyonlarca memur ve memur emeklisi vatandaş maaşlarına aşılan miktarda enflasyon farkı zammı alacak. Bir başka deyişle yılın ilk 6 ayı için kalan üç ayda (Nisan, Mayıs ve Haziran) enflasyon rakamı toplamda 1,73’ün üzerine çıkarsa memur ve memur emeklileri aşan kısmı için fark alacaklar.

2021 Enflasyon Tahminleri Yüzde 5.4’te Kaldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Uysal 2020 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 8.2’den yüzde 7.4’e düşürdüklerini açıkladı. 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 5.4’te kaldı. Kamuoyuna açıklamalarda bulunan Uysal, “Mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörülüyor. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4e gerileyeceği orta vadede yüzde 5 civarında istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın tahminlerine göre enflasyonun yıl sonunda yüzde 7.4 olarak gerçekleşeceği, 2021 yılı sonunda ise yüzde 5.4’e gerileceği açıklandı. Uysal konuşmasında ayrıca, “Böyle bir dönemde bizim de diğer merkez bankalarında olduğu gibi döviz kuru ve rezerv seviyelerinde dalgalanmalar oluyor, böyle dönemlerde gayet normal diyebiliriz. Dalgalı kur sistemi devam ediyor, bir değişiklik yok.” açıklamasında bulundu.

Kısa Çalışma Ödeneği Alacak 3 Milyon Kişiye Ek Ödeme Mi Geliyor?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu