TBMM 197 Personel Alımı Yapıyor, Başvuru Detayları

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) idari kadrolarında istihdam edilmek üzere aşçı, bahçıvan, bulaşıkçı, çay ocakçı, garson, hizmetli, pastacı, memur ve görsel tasarımcı kadrolarına personel alımı yapılacağını duyurdu. TBMM söz konusu kadrolara 197 personel alımı başvuru şartları ve detayları da ilanın içeriğinde yer aldı. TBMM personel alımı için adaylardan KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) puan şartı istendiği açıklandı. TBMM bünyesinde kamu personeli olarak çalışmak isteyenlerin merak ettiği personel alım ilanı başvuru şartları ve başvuru merkezi hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor.

TBMM idari teşkilatı kadrolarına aşçı, bahçıvan, bulaşıkçı, çay ocakçı, garson, hizmetli, pastacı, memur ve görsel tasarımcı alınacağı açıklandı. TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulan personel alımı ilanına göre TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatında İlk Defa Göreve Başlayacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında yazılı ve sözlü ya da uygulama sınavı ile Ankara, İstanbul ve Yalova’da çalışmak üzere 197 personel alımı yapılacağı ilan edildi.

Hangi Kadrolara Kaç Personel Alımı Yapılacak?

TBMM Başkanlığı tarafından güncel olarak duyurulan personel alımı ilanında hangi kadrolara kaç kişilik alım yapılacağı da açıklandı. Buna göre TBMM bünyesinde farklı illerde bulunan kurumlarda görevlendirilmek üzere 42 aşçı, 5 bahçıvan, 18 bulaşıkçı, 17 çay ocakçı ve garson, 48 garson, 42 hizmetli, 6 pastacı, 14 memur, 5 görsel tasarımcı alımı yapılacak. Söz konusu kadrolara personel alımında adayların ÖSYM’nin 2018-2019 eğitim yılında düzenlediği KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) puan sonuçları esas alınarak istihdam edileceği duyuruldu.

Kadro unvanlarına göre KPSS’den en yüksek puan almış olan adaydan başlanarak kamuoyuna duyurulan kadroların üç katı aday sözlü sınava veya uygulama sınavına çağrılacak. TBMM personel alımı ilanına başvuruda bulunacak adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan genel şartları ve sınav için açılan kadrolar için aranan şartları taşıması gerektiği belirtildi. Ayrıca adayların KPSS 2018-2019’dan en az 70 puan alma şartı öne sürüldü.

TBMM Personel Alımı Sınav Şekli

TBMM personel alımında sınavın yazılı aşaması için ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) başkanlığınca gerçekleştirilen 2018-2019 KPSS sınav sonuçları esas alınacaktır. Kadro unvanlarına göre KPSS’den en yüksek puan alan adaydan başlanarak duyurulan kadroların üç katı aday sözlü sınava veya uygulama sınavına alınacaktır.

Adaylarda aranan şartların başında 657 sayılı Kanun’un 48. maddesinde yer alan genel şartlar yer aldığı duyuruldu. Bunun yanı sıra açılan kadrolar için aranan şartların da adaylar tarafından karşılanması gerektiği belirtildi.

TBMM Personel Alımı Başvuru Tarihi, Şekli ve Yeri

Başvurular 29 Ocak 2020 tarihinde başladığı açıklandı. TBMM 197 personel alımı ilanında adaylar için son başvuru tarihi 7 Şubat 2020 olarak belirlendi. Başvuruların TBMM Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacağı ve şahsen ya da posta yolu ile yapılacak başvuruların dikkate alınmayacağı açıklandı. Adayların başvuru süresi içinde başvuruda bulundukları kadroyla ilgili öğrenim belgesinin bir örneğini dijital formatta mail adresine göndermeleri gerektiği duyuruldu. Diploma ibrazında bulunmayan adayların başvurularının geçersiz sayılacağı kaydedildi.

KPSS puanı esas alınarak belirlenecek sıralamaya göre sözlü ya da uygulama sınavına katılmaya hak kazanan adayların isim listesi ile sınavının yapılacağı yer, gün ve saat de TBMM Başkanlığı resmi internet adresi üzerinden ilan edileceği açıklandı. Sözlü veya uygulama sınavında başarılı sayılabilmek için en az 70 puan alma şartı bulunmaktadır. Yazılı sınavının yüzde 60’ı ile sözlü sınavın yüzde 40’ı toplanarak adayların giriş sınav puanı tespit edilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu