Taşeron İşçiye 2019 Yılı Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak ?

Taşeron İşçiye 2019 Yılı Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak ? 4/D’li Taşeron işçiler 2020 yılına sayılı günler kala gündemlerinde, 2019 için tediye ödemeleri ve 2020 yılı için de Ocak ayında maaşlarına yapılacak olan zam oranı bulunmaktadır. Milyonlarca Taşeron işçinin merakla beklediği tediye ödeme günü açıklaması geldi.

Yapılan açıklamaya göre 4/D sürekli işçi statüsünde yer alan işçiler için önemli ölçüde haklar tanınmaktadır. Tanınan bu haklardan en öneli olanları yapılacak olan Tediye ödemeleri olmaktadır. Gelen bilgilere göre Taşeron işçilere yapılacak olan Tediye ödemeleri 13 Aralık 2019 Cuma günü gerçekleştirilecek.

Taşeron işçiler için, Yüksek Hakem Kurulu aldığı karar doğrultusunda, kamuda ki taşeron işçiler için 2020 Ekim, yerel yönetimdeki taşeron işçiler için de 2020 Haziran ayına kadar her 6 ayda bir olmak üzere % 4 oranında maaşlarına zam yapılacak. Taşeron işçilerden, kadroya geçenler dahil olmak üzere yılda 52 günlük ilave ikramiye ödemesi verilmektedir. Yapılan bu ikramiye ödemelerinin ilk 3 taksitini 2019 yılı içerisinde alan işçiler, 13 Aralık 2019 Cuma günü ödemenin son taksitini alacaklardır.

Taşeron İşçilere İlave Tediye Ödemesi Nedir?

Taşeron İşçilere İlave Tediye Ödemesi Nedir? 6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçileri için yıllık 52 günden oluşan ilave tediye ödemeleri hüküm altına alınmış bulunmaktadır. Hatta taşerondan kadroya geçen tüm kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılmaktadır. Yıl içerisinde 52 günlük ilave tediye ödemeleri işçiler için yılda 4 eşit taksit şeklinde yapılmaktadır.

Bu ödeme şekli Ocak, Haziran, Ağustos ve Aralık aylarında yapılmaktadır. Yapılan tediye ödemeleri 13’er günlük olarak gerçekleştirilmektedir. 2019 yılı olarak ilk 3 taksiti yani 36 günlük tediye ödemeleri işçilere yapılmış durumdadır. Gelen habere göre tediye ödemesinin son taksiti de 13 Aralık 2019 Cuma günü gerçekleştirilecek.

Taşeron İşçilere Yapılan İlave Tediye Ödemesi Hesaplama İşlemi

Taşeron İşçilere Yapılan İlave Tediye Ödemesi Hesaplama İşlemi, İlave tediye ödemesinde esas olarak aylık kazanç olmakla birlikte, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları ve primleri, ayni yardımlar, hafta ve tatil ücretleri dikkate alınmamaktadır. İlave tediye ödemesi işçinin net maaşı üzerinden yapılmaktadır. Esas ücretin, işçinin 26 gün çalışmasına karşılık gelen ücret olduğunu, Yargıtay ve Sayıştay’ın çeşitli kararlarında belirtilmiş bulunmaktadır.

Buna göre ilave tediye ödemeleri, her bir ödeme dönemi için 13 günlük olarak yapılmaktadır. Yapılan ilave tediye ödemelerinde ki tutarı belirleyici unsur işçinin aldığı net maaş tutarı olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu