Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 2 Bin 153 Personel Alımı Açıklaması!

Kamu kurum ve kuruluşlarında iş arayan binlerce vatandaşın merakla beklediği Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılı yeni personel alımı ilanıyla ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak 2 bin 153 personel alımı yapacağını açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı, bu kamu personel alımıyla ilgili olarak yeni bir duyuru yayınladı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yaptığı açıklamada bakanlığın 2020 yılı kamu personeli alımına ilişkin yeni detaylara yer verildi. Daha önce yapılan açıklamada 2 bin 153 kamu personeli alımı yapılacağı bildirilirken bu personelin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartı ile mülakatsız olarak yapılacağı duyuruldu.

Bakan Pakdemirli Soru Önergesini Yanıtladı

İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in hazırladığı soru önergesi, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye iletildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2 bin 153 personel alımına ilişkin soruyu barındıran bu önergeye Bakan Pakdemirli’nin yanıtı gecikmedi. Bakan Pakdemirli’nin imzası ile söz konusu soru önergesine verilen cevapta 2 bin 153 personel alımı için Cumhurbaşkanlığı’ndan gerekli onayların alındığını ve kısa süre sonra ilana çıkılacağı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, “Her yıl yayımlanan bütçe kanunu hükümleri doğrultusunda, Bakanlığımıza verilen açıktan ve kurumlar arası nakil kontenjanı dahilinde, Bakanlığımızın ihtiyaç duyduğu alanlarda personel alımları kadro durumu ve hizmet ihtiyacına göre personel açığı olan branşlara Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucu ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Mülakatsız Personel Alımı Yapacak

2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4B maddesine göre sözleşmeli pozisyonda görev yapmak üzere birbirinden farklı kadrolarda toplam 2 bin 153 yeni personel alımıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’ndan gerekli izinlerin alındığı belirtildi.

2 bin 153 kamu personeli alımı için ÖSYM tarafından tercih kılavuzu yayımlanacağı açıklandı. Yayımlanan tercih kılavuzunda hangi kadrolarda hangi şehirlere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde personel alımı yapılacağına dair detayların paylaşılacağı belirtildi. Bu kadroların belirlenmesinin ardından adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan sıralamasına göre yapılacak atamalarla istihdam edileceği bilgisi verildi. Tarım ve Orman Bakanlığı 2 bin 153 personel alımı başvuru ve atama işlemleri sırasında mezuniyet ve KPSS puan şartı esas alınacağı açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda çalışmak için yaş şartı olmayacağı ve adayların atamalarının gerçekleşmesinin ardından herhangi bir mülakata tabi tutulmayacağı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hangi Kadrolara Ne Kadar Personel Alacak?

Cumhurbaşkanlığı’ndan gerekli izinlerin alındığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yayınlamış olduğu açıklamada bakanlık bünyesinde toplam 2 bin 153 yeni personel alımının hangi kadrolarda ne kadar kontenjanla yapılacağı bilgisini de paylaştı. Buna göre 2020 yılında personel alımı yapmak için ilgili ilanı önümüzdeki günlerde duyuracak olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bünyesinde personel alımı yapılan kadrolar şu şekilde sıralandı:

  • Mühendis kadrosuna 1163 kontenjan
  • Veteriner hekim kadrosuna 790 kontenjan
  • Ziraat teknikeri kadrosuna 139 kontenjan
  • Ziraat teknisyeni kadrosuna 50 kontenjan
  • Veteriner sağlık teknikeri kadrosuna 11 kontenjan

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde istihdam edilecek toplam 2 bin 153 personelin alımında adaylarda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartı aranmasının yanı sıra mezuniyet şartlarına da dikkat edileceği ancak adayların atamalarının gerçekleşmesinin ardından mülakat yapılmayacağı bilgisi paylaşıldı.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu