SÜREKLİ İŞGÖREMEZLİK ALAN SİGORTALI GEÇİCİ İŞGÖREMEZLİK ÖDENEĞİ DE ALABİLİR Mİ?

Sigortalı Hem İş Kazası/ Meslek Hastalığı Geliri Hem De Rapor Parası Alabilir mi?

işçi hem iş kazası meslek hastalığı geliri hem de rapor parası alır mı

   İş kazası ve ya meslek hastalığı  sonucu sürekli işgöremezlik geliri alan sigortalıların en çok merak ettiği konulardan biri de sigortalı çalışırken  tekrar iş kazası geçirdiğinde ve ya meslek hastalığına uğradığında geçici işgöremezlik ödemesi alıp almayacağıdır.

                Bilindiği üzere 5510 Sayılı Kanunun 19. Maddesinde “Sürekli işgöremezlik geliri bağlanan sigortalılardan, aynı engellilik ve ya meslek hastalığı nedeniyle istirahat raporu alanlara yazılı istek tarihinden itibaren 5510 sayılı Kanunun 18 maddesine göre hesaplanacak bir günlük geçici işgöremezlik ödeneği ile aylık sürekli işgöremezlik ödemesinin otuzda biri arasındaki farkın her gün için geçici işgöremezlik ödemesi olarak ödeneceği”hükmü yer almaktadır.

                Bu hükümden de anlaşılacağı üzere geçici işgöremezlik alabilmenin ilk koşulu aynı engellilik ve ya meslek hastalığı sebebiyle rapor almaktır.

                Örnek Hesapmala: A işyerinde çalışan ve sürekli işgöremezlik geliri alan bir sigortalı,15.10.2014 tarihinde aynı engellilik ve ya meslek hastalığı sebebiyle 10 günlük istirahat raporu almıştır.Sigortalının son 3 ayki kazancı ve güncel almış olduğu sürekli işgöremezlik geliri şu şekildedir:

                Son 3 ay kazancı                                                               Sürekli İşgöremezlik Geliri:

                2014-07=1.071,00 T.L                                                                    250,00 T.L.

                2014=08=1.134,00 T.L

                2014=09=1.1134,00 T.L

Bu sigortalının günlük geçici işgöremezlik geliri:1071+1134+1134/90*2/3=24,73 T.L

Bu Sigortalının günlük Sürekli işgöremezlik ödemesi:250,00/30=8,00 T.L

İkisi Arasındaki Fark=24,73 T.L.-8,00 T.L=16,73 T.L.

Sigortalının almış olduğu 10 günlük istirahat raporundan alacağı ödeme ise 10*16,73=167,30 T.L olarak hesaplanacaktır.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. selamlar ben 2014 de iş kazası geçirdim ve işyerine dava açtım %38 iş gücü kaybı na uğradım sgk ya sürekli iş göremezlik maaşına başvuru yaptım yaklaşık 1 sene oldu bi sonuç yok…
    sorum şudur eğer cevap yazarsanız çok mutlu olurum…,
    şimdi bana bağlanacak olan sürekli iş göremezlik maaşı skg ya gösterilen brüt ücretten hesap edilip bağlanacak benim bbrüt sgk ya 2.479 .00 tl olarak göseriliyordu
    ama ben elden para da alıyordum benim net maaşım 2.750.00 tl idi mahkemeye tanıklarla ibraz ettim acaba bana bağlanacak gelir sgk ya gösterilen den mi bağlanacak yoksa mahkeme deki gerçek ücret ten mi hesap edilecektir şimdiden teşekkür ederim …..

    1. Değerli Okurumuz;
      Sürekli iş göremezlik gelirinin hesabı şu şekilde yapılır:
      Gelir sigortalının;
      Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21,
      Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD,
      formüllerine göre hesaplanacaktır.
      Buna göre mahkeme tarafından ücretlerinizin ekik bildirildiği tespit edilirse ve bu durum Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilirse mahkemenin tespit ettiği brüt ücret üzerinden sürekli iş göremezlik geliriniz hesaplanır.
      Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu