Şubat Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kaç Gün Olarak Verilir?

Şubat ayında sigortalıların hizmeti kaç gün olarak bildirilir? Şubat ayında eksik gün bildirimi nasıl yapılır? Şubat ayında rapor alan işçi için prim belgesi nasıl verilir?

Her yıl Şubat ayı için aylık prim ve hizmet belgesi verilirken yukarıdaki soruların cevabı merak edilir. Şubat ayında tam çalışan, ay içerisinde eksik çalışan, ay ortasında işe giren ya da ay ortasında işten ayrılan sigortalılar için aylık prim ve hizmet belgesindeki gün sayısı nasıl hesaplanır. İşte cevabı:

Şubat Ayı Hizmeti SGK’ya Kaç Gün Olarak Bildirilir?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre her ay 30 gün her yıl da 360 gün olarak kabul edilir. Dolayısıyla Şubat ayı 28 ya da 29 çekse bile Şubat ayında tam çalışan bir sigortalı için aylık prim ve hizmet belgesi 30 gün olarak verilir.

Şubatın İlk Günü İşe Giren Sigortalılar İçin Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kaç Gün Olarak Verilir?

Şubatın ilk günü bir işyerinde çalışmaya başlayan sigortalı için şubat ayında tam çalışmış olması koşulu ile yine aylık prim ve hizmet belgesi 30 gün olarak verilir.

Şubat Ayının Sonunda İşten Ayrılan Sigortalı İçin Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kaç Gün Olarak Verilir?

İşyerinde Şubat ayının ilk günü ya da Şubat ayından önce işe başlayan ancak şubatın son günü işten ayrılışı verilen sigortalı için aylık prim ve hizmet belgesi yine 30 gün olarak bildirilir.

Şubatın Ortasında İşe Başlayan Sigortalı İçin Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kaç Gün Olarak Verilir?

Şubat ayının ortasında işe başlayan sigortalılar için işe girdiği gün dahil olmak üzere ayın geri kalan günleri toplanarak bulunan gün sayısı kadar hizmet aylık prim ve hizmet belgesinde bildirilir.

Örnek: Ali işyerinde 09.02.2016 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlamıştır. 2016 Şubat ayının 29 gün çektiğini düşündüğümüzde Ali için Şubat bildirgesi 21 gün olarak verilecektir.

Şubat Ayında Yıllık İzin Kullanan Sigortalı İçin Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kaç Gün Olarak Verilir?

Şubat ayında yıllık izin kullanan sigortalı için ay 30 gün olarak kabul edilir. Yani 14 gün yıllık izin kullanan bir sigortalının aylık prim hizmet belgesindeki gün sayısı otuza tamamlanacak ve 16 gün olacaktır.

Ay İçerisinde Eksik Günle Çalışan Sigortalı İçin Şubat ayı Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Kaç Gün Olarak Verilir?

Şubat ayında bir sigortalının eksik günle çalışması halinde bu durumda ay 30 olarak değil çektiği gün olarak esas alınır. Yani 2016 Şubat ayında 10 gün hastalıktan dolayı geçici iş göremezlik raporu alan bir sigortalı için aylık prim hizmet belgesi 29-10=19 gün olarak verilecektir. Geri kalan 10 gün ise “01-İstirahat” Kodu ile eksik gün olarak bildirilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu