STAJYERLİK VE ÇIRAKLIK SÜRELERİ BORÇLANILARAK EMEKLİ OLUNABİLİR Mİ

Öğrencilik hayatında staj yapmış ya da çıraklık yapmış olan kişilerin en çok merak ettiği soruların başında bu gelir.Stajyerlik ve çıraklık başlangıcı emeklilikte kabul edilir mi, stajyerlik ve çıraklık süreleri borçlanılarak emekli olabilir miyim gibi sorular yıllardır soruluyor.

Her torba yasa çalışmasında gündeme gelen fakat hiç bir torba yasaya girmeyen bu düzenleme bir çok kişinin mağdur olmasına sebebiyet vermektedir.Staj sürelerini borçlanarak emekli olabilecek durumda olan bir çok sigortalı bulunmaktadır.Staj ve çıraklık süreleri emekliliğe sayılır mı sorusunun detayına geçelim.

Staj ve Çıraklık süreleri neden emeklilikte kabul edilmez?

5510 Sayılı Kanunun 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren 3308 sayılı Kanunda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 5510 Sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmış olup, bunlar 5510 Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre sigortalı sayılmışlardır.,

Kanundaki yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere hem 3308 sayılı kanuna göre çırak ve stajyerlik yapanlar hem de 2547 sayılı kanuna göre çalışanlar hakkında kısa vadeli sigorta hükümleri uygulanmakta ve bu kişiler adına uzun vadeli sigorta primi yani emeklilik primi yatırılmamaktadır.Dolayısıyla stajyerlik ve çıraklıktaki sigorta başlangıcı emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTA BAŞLANGICINIZI SORGULAMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Staj ve Çıraklık sürelerinin borçlanılarak emekliliğe sayılması mümkün müdür?

5510 Sayılı Kanuna göre borçlanma yapılabilen süreler nelerdir?

Doğum Borçlanması

-Askerlik ve Yedek Subay Hazırlık Süreleri,

-Memurların aylıksız izin süreleri,

-Doktora Süreleri,

-Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

-Grev Süreleri,

-Hekimlerde Fahri Asistanlık Süreleri,

-Seçimler için istifa edenler,

-Kısmi çalışan sigortalıların ay içinde eksik kalan süreleri,

-1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri.

Görüldüğü üzere 5510 sayılı kanuna göre borçlanılabilecek süreler içerisinde aday ve stajyerlik süreleri bulunmamaktadır.Dolayısıyla bu sürelerin borçlanılarak emekli olunması imkanı da kanunen mümkün değildir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

131 Yorum

 1. İyi günler 1979 doğumluyum 1993 çıraklığa başladım 1997 yediye kadar ve sonra Çıraklık ve kalfalık dönemimi geçirdim sigortam üzerinden bakur ödemeye başladım sonra askere gittim geldik ten sonrada fransa ya geldim 15 senedir Fransada çalışıyorum nezaman emekli olmam mümkün acaba teşekkürler

 2. 1987 yılında çıraklık egitimden girişim var ben bu girişten faydalana biliyormuyum bilgi verirseniz sevinirim

 3. meslek lisesi döner sermayesinde çalışanların sgk girişleri yapılıyormu.yapılıyor ise emeklilik tarihine ve prime etkisi varmıdır.

 4. İyi Günler 1989 Yılında staj dolayısı ile sgk girişim yapıldı.1995-96 yıllarında 18 ay askerlik yaptım.09.09.1998 yılında sgk lı olarak çalışmaya başladım ve halen çalışmaktayım.1995-96 yıllarında yapmış olduğum askerlik sürelerini borçlanır isem bana ne gibi fayda sağlar ? 56 yaş sınırını geri çekermi.Teşekkür ederim.

 5. 1976 doğumluyum 30/10/1989 sigorta başlangıncım var 13 yaşında çalıştığım yerde sigorta yapılmış ama yaşım küçüktü aynı numara üzerinden sigortam yatıyor ne zaman emekli olurum yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekür ederim.

 6. 1976 doğumluyum 30/10/1989 sigorta başlangıncım var 13 yaşında çalıştığım yerde sigorta yapılmış ama yaşım küçüktü aynı numara üzerinden sigortam yatıyor ne zaman emekli olurum yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekür ederim.

 7. Ben Ali TANER 1992de çıraklık okuluna gittim 1995 de askere gittim 1996da sigortalı ise başladım pirim ödenmeye başlandı geriye dönük çıraklık pirimini ödenmeyen pirimi odeyebilirmiyim veya hangi seneden emekli olacagim

 8. Merhaba 2002 yılında eğitim öğretim yılında bir fabrikada stajerlikteki yaptım fakat sigortasız olarak yaz ayında çalıştırılmaya devam ettik konuyla ilgili geçmişe yönelik ne yapılabilir.

  1. Merhaba;staj süresinde yapılan sigortlalılıklar şu anda emeklilik hesabında kullanılmadığından dolayı bir şey yapmanıza gerek yok.

 9. Merhaba, Meslek lisesindeyken yapmış olduğumuz staj sigortasının başlangıç sayılabilmesi için staj yaptığımız işveren, uzun dönem primimizi (emeklilik primini) geçmişe yönelik ödeyebilirmi?

 10. 16.01.1996 çıraklık yaptım 1999da kalfalik belgemi aldım ama sskda bunu göremiyorum şu an 3600 den ayrılmayı düşünüyorum ama çıraklık sigortasi sayiliyormu

 11. Merhaba 15.01.1974 doğumluyum 1989 staj sigortam var.01.05.1995 den itibaren normal sigortam hala devam etmekte.Pirim günümü ve hizmet yılımı doldurdum.1994 doğumlu çocuğumun doğum borçlanmasını yapmam emekli yaşımı öne çekermi.Teşekkürederim.

 12. merhaba ben 16 yaşında 22 temmuz 1998 -21 aralık 2000 tarihleri arasında balinler tekstilde çıraklık eğitimine bağlı olarak 2.5 sene çalıştım 3. seneyi tamamlayamadan işten ayrılmak zorunda kaldım yeni yasa çıkıpta bu süre zarfında ödenen prim gün sayılarını ödeme imkanım olurmu 3.seneyi tamamlamam gerekiyormuydu.cvp yazarmısınız

 13. Sene 1989 1991 sene lerinde çıraklık etim merkezi nden kalfalik belge rim var bu süreler de emeklilik ke sayılıyor yani prim ödenmiş mi dır bilgi almak istiyorum
  Saygılarımla

 14. Clraklk dönemimde verilen sigorta numarasal ve tarihi sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilirdi? Teşekkürler

 15. Ciraklik okulundaki sigorta pirimleri yattimi acaba 2001 de Okla basladim tesrkkurlrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu