Staj Sigorta Başlangıcı Sorgulama

Staj ve çıraklık süreleri emeklilikte sayılır mı?Staj sigortam hangi tarihte başlıyor?Staj başlangıcı nasıl sorgulanır? Hizmet dökümümde sigorta başlangıcı çıraklık stajyerlik sürelerine ait, yine de kabul edilmez mi?

Meslek liselerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde, ticaret liselerinde ya da staj ya da çıraklığın zorunlu olduğu işletmelerde ilk defa sigortalı olarak çalışan kişilerin işe girişleri 4/a yani SSK kapsamında yapılır.İlk defa çıraklık ya da stajyerlik ile iş hayatına atılan kişilerin daha sonraki çalışmaları da aynı SSK sicil numarası üzerinden devam eder.İlk sigorta başlangıcı çıraklık ya da stajyerlik kapsamında olan hemen hemen herkesin en çok merak ettiği soru da emeklilikte staj ve çıraklık sürelerinin sayılıp sayılmayacağı.

Staj ve Çıraklık İşe Başlangıcının Emekliliğe Etkisi

Stajyerlik ve çıraklık kapsamındaki ilk sigorta başlangıcı sayılmaz ve sigortalılık süresi hesaplanırken bu başlangıç kabul edilmez.Peki neden staj ve çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte kabul edilmez?

Stajyerlik ya da çıraklık yapan sigortalılara çalıştıkları Kurum tarafından işe girerken sigorta yapılır.Ancak sigortaları sadece iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı kısa vade primleri yatırılır.Dolayısıyla yaşlılık, malulluk v.s. gibi uzun vadeli primleri yatırılmaz.Emeklilik yani uzun vadeli primleri yatırılmadığından dolayı da bu başlangıçlar ilk sigorta girişi olarak esas alınmaz.

Staj süresince staj gören kişileri iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korumak için sadece bu primler yatar.Bazı durumlarda sağlık güvencesi olmayanların hastalık primleri de yatırılır.

Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılır mı?

Yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz üzere staj ya da çıraklık sigorta başlangıcı ilk sigorta başlangıcı olarak esas alınmaz.Sigortalılık süresinin hesabında dikkate alınmaz.

Staj ve Çıraklık Sigorta Başlangıçlarının Emeklilikten Sayılması İçin Düzenleme var mı?

Bu konu sürekli gündeme gelmekte fakat hayata geçirilememektedir.64.Hükümetin hükümet programında bu konu ile ilgili yapılması planlanan bir düzenleme yok.

Kanaatimizce bu sürelerin borçlanma hakkının bu durumda olanlara verilmesi gerekir.Zira fiili çalışma olmadan borçlanılabilen bir çok hizmet varken fiili olarak çalışan ve emek veren stajyer ve çıraklara bu sürelerin borçlanma hakkının verilmesi kanuni bir haktır.Bu hakkın verilmesi bu konudaki birçok mağduriyeti ortadan kaldıracaktır.

Staj sigortası nasıl sorgulanır?

Stajyerlik süresine ait hizmetler SSK hizmet dökümünde görünmez.İşe giriş tarihi olarak görünür ama uzun vade hizmetleri yatmadığı için gün olarak görünmez.Kaç gün staj yaptığınızı öğrenmek için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tüm 4/a yani SSK hizmetlerinizi gösteren hizmet dökümü almanız gerekir.

SSK Hizmet Dökümünü E-devlet İle Sorgulama

staj çıraklık sigorta hizmet sorgulama hizmet dökümü

SSK hizmetinizi E-devlet şifresi ile sorgulamak için:

-www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet sistemine giriş yapın,

-Sol üst taraftaki E-hizmetler menüsünü tıklayın,

-Sosyal Güvenlik Kurumu,

-4/a Hizmetleri

-4/a Hizmet Dökümü,

Seçeneklerini takip ederek SSK hizmetlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sadece uzun vade hizmetleri hizmet dökümünde görünür.Staj ve çıraklık sigortanızın kaç gün olduğunu öğrenmek için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden hizmet dökümü alın.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

175 Yorum

 1. Merhaba, 1868 dogumluyum ve01/07/1987 tarihli sigorta girisim var. Prim odeme gun sayim 3250 gun 88 -89 yillari arasi askerlik yaptim fakat askerlik odemesi yapmadim ve 1999 yilindan beri Rusyada yasiyorum.
  1) kac yasinda emekli olabilirim
  2) nekadar odeme yapmam gerekiyor
  Tesekkurler

 2. Kardeşlerim duyuma göre devletimiz bireysel emeklilik sistemi üzerine yopun çalışma içinde normal emekliliğin yükolduğunu devletimizin bilinmeyen nedenle emeklilik itibar itimatını düşürdüğü amcamla dedem çöp işinden emeklidir dikkat ediniz işlerimize değer katan emeklilik sistemi kdv sigorta vergi ödemeyen kamu kurum kuruluşlarına dönmesin esnafbzanatkar sanayi ve işadamı merkezinde bşr redorm yapıp çalışmayı hazmedtirsin her vatandaşa büyük ve rahat işler yapmadanda geleceğini emin etmesini sağlasın .Yabancı sermaya banka bireysel emeklilik çok sorunlu olabilmekte iflas batma durumu içermekte.
  Bu arada devletimiz çumhurumuz fetöyle en büyük mücadelesini staj ve çıraklık artı kardeşlerime eyt hakikatini yerine getirerek bir nebze hafifletir.

 3. Saygıdeğer uzman sigorta iş ve sağlık güvenliği için yapılır başka emeklilikten sayılan çalışma ve sosyal güvenlik hakkı iki haktan başka sigorta ne işe yarar burdaki kardeşlerimizede bende bilgilenmek istiyorum.Ssk beşiktaş ilk işe giriş tarihi 01.10.1997 motor sanat lisesi sonrası 3 ay daha çalışma halk eğitim sigortası ayrıca nuradanda maaş almışlığım askerlşk üniversite 7 seneme mal oldu bizler devlet adamlarına sesimizi iletelim sizin vasıtanızla dikkat ssk belgemde öyle yazılı bizleri bilgilendirin aynı sözleri yazmadan

 4. Eşim 1972 doğumlu, 1988 ticaret lisesi mezunu stajyer olarak biryere çalışmış, daha sonra evlilik çoçuk derken çalışmadı, 2013 yılında işe girdi ve halen çalışıyor fakat işyerinden yeni işe girdiği için yeni bir sigorta numarası ile başlatmışlar, eski stajyerlik numarasını nasıl bulabilirim e devlette gözükmüyor, bu numarayı bulsam emeklilikte bir faydası olurmu? İşe girmeden önce 2 çoçuk var teşekkür ederim

 5. Son durumda Staj başlangıç tarihi işe giriş tarihi olarak kabul ediliyor mu?

 6. 1987 yılında temmuz ayında meslek lisesi 2 sınıf sonrası yaşadığımız şehirde sanayii olmadığı için okula giderek staj yaptık bize aşk numarası verilip verilmediği bilmiyorum SSK sisteminde de görünmüyor okula gidip bu bilgiye ulaşabilirim SSK numarası okula giderek yapılan ataklarda da veriliyirmu

 7. 1985 yılında staj yaptım.Ancak sgk da kayıtlar gözükmüyor.Doğum borçlanması yapacam ne yapmam gerekiyor

 8. merhabalar,
  1999 öncesinde Ticaret Meslek lisesinde bana sigorta kartı verdiler ancak ne olduğunu bilmediğimiz için kartı kaybettim numarayı hatırlayamıyorum
  okula gittim bulamadım bu sigorta numarasını nereden bulabilirim

 9. merhaba işe ilk giriş tarihim staja başladığım 93 görünüyor eskiden 99 işe başladığım tarih görünüyordu emeklilikte etkisi var mı

 10. Staj başlangıç tarihi artık işe giriş tarihi olarak kabul ediliyor son düzenleme ile

 11. merhaba ben 94 yılında staj yaptım fakat 4A dökümde tarih gözükmüyor. fakat diğer arkadaşlarımın gözüküyor nedenini öğrene bilirmiyim.

 12. Merhaba hocam ben 657 devlet memuruyum lise mezunu olarak işe girdim. Açık ogretim de 2 yıllık yüksekokul turizm otelcilik bitirdim ders kalmadı ama diplomayi alamıyorum zorunlu 45 gün staj uygulamasını tamamlamam isteniyor staj yeri de buldum fakat staj yapacağım yer sgk ya yönlendirdi onlarda sana sigorta yapamayız dediler universite de staj uyluamami yapmami istiyor bunun bir kanun yönetmelik tüzük vs biseyi var mi iki yerde de sigortali olma ihtimalim yani

 13. merhaba 97 yılında şantiye stajı yaparken 1 aylık sigortam ve primim yatmış gözüküyor hizmet dökümümde .. mezun olduktan sonra 99 yılında işe başladım. ilk işe giriş tarihimde 14.07.1997 gözüküyor..sgk yı aradığım zaman ilk ise giriş 99 baz alınır dedi 🙁
  sizce hangisi baz alınıyor ?

 14. Öğretmenim ile görüştüm okula raporu teslim etmediysen çalıştıysan imzan varsa sıkıntı yok dedi sigortadan bir şey çıkmaz umarım sonradan ?

 15. ozan neden stajda sigorta girişinizi yapıyoruz diyolar. Yapmasaydılar bizimde umudumuz olmazdı mk.

 16. Şuan sağlık meslek lisesi öğrencisiyim yaz staji görüyorum haziran ayının sonunda sağlık ocağından üç gün istirahat rapor almıştım hasta olduğum için ama aldığım gün diplomam gecikmesin diye çalıştığım hastaneye gittim ve diğer üç günde calistim imzami attım. Raporu doğal olarak çalıştığım için teslim etmedim sigortada gozukurmu fazladan 3 iş günü calismam gerekmi yaz staji 36 işgünü hergun gittim imzamda var fakat rapor işi kafamı karıştırdı?

  1. Merhaba;raporlu olduğunuz günlerde çalışmamanız gerekirdi.Çünkü işgöremezlik belgeniz var.Uygulama hakkında işyerinizle görüşün lütfen.

 17. merhabalar.
  05.05.1997 sigorta girişim var stajdan dolayı (otelcilik ve turizm meslek lisesi servis bölümü mezunu). bu stajımın başlangıç tarihi sigorata girişi olaralak geçerlimidir

 18. E devleette başlangic olarak 1990 staj yaptigim sene başlangic tarihi olarak gorunuyo acaba emeklilik gunume sayilirmi?Ticaret lisesi mezunuyum akbankta staj yapmistim.Şimdiden tesekkur ederim

 19. ben 12. sınıf öğrencisiyim stajyerim benim sigortam başlamışmıdır. Başlamışsa nerden görebilirim

 20. hocam ha bu 2016 da üniversiteyi bitirdim 1 ay staj yaptım. bu staj emeklilik için başlangıç sayılıyor mu yoksa o iş kazası için mi sadece ?

 21. Bu durum malesef devletin vatandaşının emeğini gaspetmesidir yoksa edevlete bunu kabul gösterip sgk kurumunda sayılmaz demesi kurumun güvenilmez duruma sokulmasıdır en azından sgk numarası aynı numaradan görülmeseydi bu binebze anlaşılırdi zor ama umarım bu yanlıştan dönülür

 22. Merhaba – 1997 senesinde sigortasız 4 ay çalıştırıldım ve 3 ay’da a.ü turizm otelcilik ile staj yaptım , fakat bunların hiçbiri 4a da görünmüyor . bana destek olabilirmisiniz, ne yapmalıyım

 23. 1990 -1993arası yurt dışında meslek eğitimi gördüm ve 1998 başlangıcı isteğe bağlı bağkurluyum meslek eğitimi emekli olmamda sayılırmı ve nezaman emekli olabilirim 23.07.1972 doğumluyum

 24. oğlum 22.01.2000 doğumlu okul tarafından 2016 yaz ayında 22 iş günü staj yapmıştır sigortasını okul göstermiştir stajdan sonra prim ödemem gerekiyor mu ?

 25. 1985 te okulda staj yaptım.Bizlere o zaman ucrette verdiler ama ssk yapmadilar.300 saat staj yaptım.SSKnosunu nasıl alabiliriz.Staj yapan her öğrenci ssk lıdır.Kanun var.Bu konuda ne yapabilirim.1967 doğumluyum kanun yasalasirsa emekli olabilir miyim.Simdiden tesekkur ederim.

  1. Sicil numaranızı E-devlet kapısından ve bağlı bulunduğunuz S.Güvenlik Merkezinden alabilirsiniz. Ancak staj döneminde yatan primler emeklilik hesabında dikkate alınmaz.

 26. Merhaba ben açık liseden devam ediyorum 10.cu sınıftaym ve bana msj geldi 4a kapsamında sigorta tesciliniz stajyer kolu kapsamında yapılmıştır diye ama anlamadım bilgi verirseniz sevinirim .

 27. Merhaba ben yaklaşık 5 yıldır düzenli olarak hizmet Dökümü nü kontrol ediyordum. 1996 yılına ait 120 gün 16 milyon kazanç görünüyor du şimdi kontrol ettiğimde görünmüyor 2000 yılı başlangıç toplam 5670 günüm var sigorta ya gittiğimde gerçek kazanç 3600 den tazminat alabilirsiniz demişler idi şimdi ise 18 yaşından küçük olduğundan silinmiş dediler bana bilgi olarak yardimci olabilir misiniz

 28. Merhaba hocam orta ölçekli bir işletme sahibiyiz Allaha şükür yanımızda çalışan bir 18 yaşını tamamlamış çıraklık okulu öğrencisi bir arkadaşımız var, bu arkadaşa okul tarafından yapılan bir sigorta girişi var bu sigorta hem iş yeri hem de okul için geçerli midir ? geçerli yada geçersiz olması durumunda bizim bu arkadaşa okula gittiği süre zarfında normal çalışan sigortası yapmamız gerekir mi ?

  Anlamak istediğim esasen bizim bu arkadaşa hem okul hem biz ayrı ayrı sigorta yaptırmalımıyız okul yaptırmış ben yaptırmam desem hukuki olarak bir sorun ile karşılaşılır mı ? iyi günler cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Okul onun sigortasını iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı yapmak zorunda. Sizin sigorta yapma zorunluluğunuz yok. Allah korusun bir iş kazası ya da meslek hastalığı vakası olursa bu durumda sigortası devreye girer. Böyle bir durumda ise iş kazası bildirimini yapmakla yükümlü olan sizsiniz.

 29. Merhaba sayin uzman 2003 yilinda sadece meslek lisesi tabanli staj yaptim ve daha sonra hic calismadan yurt disina geldim.sigorta durumu aktif yaziyor.egitim sürecinde baba üzerinden emekli sandigi güvencem vardi.ben simdi tr de emekli olamazmiyim.hic bir sekilde girisim yok yani dogrumu anladim.saygilar

 30. Benim 1999 yılında bankada stajerlik yaptım ama işe giriş tarihi olarak gözükmüyor tanıdıkların aynı yıllardaki stajerlikleri gözüküyor benimki neden gözükmüyor

 31. bu devlet neyin kafasınıyaşıyor sankizenğin çoçuguz zenginin çocugu gidip biryerde cıraklıkyaparmı 15yaşındaki çocuk nerden bilsin emekliligesayılmadıgını 1990 dan 1994 e kadar çıraklık yaptım 1990 da sigorta ne gezerdidükkana maliyeci gelse bizearkaya geçin saklanın deniyordu hic lami cimi yok emeklilik bizim de hakkımız hakkımızı isteriz peki buyasayı çıkartan arkadaş sen hiç çıraklık yaptınmı önce bir çıraklık yap sonra buyasayı çıkart bak arkadaş hafta7 gün6 ğün işe ğittik 1ğün okula gittik ozaman tatilmatilyoktu ozaman hakkımızı istiyoruzzzzz

 32. benim işegiriş 1986 devleten bakıyorum işe giriş 1986 yazıyor o tarih mi geçerli yoksa 1990 dakimi çıraklık filan yok başlangıç 1986 hangisini alacağız baz bu devleti anlayamadık vallah nasıl bir işler yapıyorlar hellala olsun halkımız cok sabırlı saygılar

 33. Ciraklikta yatan sigorta, ssk dan alınan hizmet dokumunde, normal sigorta gibi görülür mu…?

 34. 1998 yılı stajyerlik yaptım sigorta başlangıç tarihimde 1998 dir
  05/10/1999 yılında ise işe başladım bu duruma göre SGK dökümanında stajyerliğim gözükmüyor ne yapmalıyım

 35. 93 95 yıllarında istege bagli sigorta primi ödedim fakat primler yatmadı görünüyor af çıkmadığı için geriye dönük borclanamiyorum da 1971 liyine ve diğer sigorta başlangıcım 2009 ne yapmam gerekir yapabilmem gereken nedir

 36. Ben çalıştığım yerden ayrılmak istiyorum ama tazminatı alamaz diye mecbur çalışıyorum tazminat alma için 1998 çıraklık girişi sayilirmi yoksa 2007 den görünüyor omu sayilir

 37. Uzman kardeşim staj başlangıcı 1990 ama sayılıyor 1994 baz alınıyor mahkemeye gitsem olurmu

 38. peki milyonlarca insan bu işin mağduru sesimizi nereye duyuracağız bi kampanya başlatalım çıraklık eğitimi mağdurarı diye sayfa açalım veyada eylem yapalım olmazmı

 39. Sevgili uzman bizler hakkimizi savunabilmek icin ne yapmaliyiz.Staj doneminin sigorta baslangici sayilmasini istiyoruz.Devletimizin yapmis oldugu degisiklik ve yenilikleri takip ediyoruz.En kisa zamanda bu konuyada vir el atmalarini bekliyoruz.Saygilarimla

  1. Değerli Okurumuz;
   Sesinizi duyurmanız için bir olmanız gerekir. İmza kampanyası düzenleyebilir, Bimere toplu başvurular yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 40. merhaba benim çıraklık giriş 1994 yılı ve işe giriş 2003 çıraklık girişi kabul oldugunda geriye dönük ödeme yapmam gerekecekmi ve emeklilikde faydası olurmu bu durumda çok madur insan var inşallah biran evel stajerlik ve çıraklık girişi en kısa zamanda meclisten gecer ve şuan iş yerini baglı durumda olan insanlar var

  1. Çıraklık ve sıtecerlik ssk geçerli olmasını istiyorum bu bizim hakkımız hakkımızı verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu