Staj ve çıraklık süreleri emeklilikte sayılır mı?Staj sigortam hangi tarihte başlıyor?Staj başlangıcı nasıl sorgulanır? Hizmet dökümümde sigorta başlangıcı çıraklık stajyerlik sürelerine ait, yine de kabul edilmez mi?

Meslek liselerinde, çıraklık eğitim merkezlerinde, ticaret liselerinde ya da staj ya da çıraklığın zorunlu olduğu işletmelerde ilk defa sigortalı olarak çalışan kişilerin işe girişleri 4/a yani SSK kapsamında yapılır.İlk defa çıraklık ya da stajyerlik ile iş hayatına atılan kişilerin daha sonraki çalışmaları da aynı SSK sicil numarası üzerinden devam eder.İlk sigorta başlangıcı çıraklık ya da stajyerlik kapsamında olan hemen hemen herkesin en çok merak ettiği soru da emeklilikte staj ve çıraklık sürelerinin sayılıp sayılmayacağı.

Staj ve Çıraklık İşe Başlangıcının Emekliliğe Etkisi

Stajyerlik ve çıraklık kapsamındaki ilk sigorta başlangıcı sayılmaz ve sigortalılık süresi hesaplanırken bu başlangıç kabul edilmez.Peki neden staj ve çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte kabul edilmez?

Stajyerlik ya da çıraklık yapan sigortalılara çalıştıkları Kurum tarafından işe girerken sigorta yapılır.Ancak sigortaları sadece iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı kısa vade primleri yatırılır.Dolayısıyla yaşlılık, malulluk v.s. gibi uzun vadeli primleri yatırılmaz.Emeklilik yani uzun vadeli primleri yatırılmadığından dolayı da bu başlangıçlar ilk sigorta girişi olarak esas alınmaz.

Staj süresince staj gören kişileri iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı korumak için sadece bu primler yatar.Bazı durumlarda sağlık güvencesi olmayanların hastalık primleri de yatırılır.

Staj Başlangıcı Sigorta Başlangıcı Sayılır mı?

Yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz üzere staj ya da çıraklık sigorta başlangıcı ilk sigorta başlangıcı olarak esas alınmaz.Sigortalılık süresinin hesabında dikkate alınmaz. Staj ve Çıraklık Sigorta Başlangıçlarının Emeklilikten Sayılması İçin Düzenleme var mı?

Bu konu sürekli gündeme gelmekte fakat hayata geçirilememektedir.64.Hükümetin hükümet programında bu konu ile ilgili yapılması planlanan bir düzenleme yok.

Kanaatimizce bu sürelerin borçlanma hakkının bu durumda olanlara verilmesi gerekir.Zira fiili çalışma olmadan borçlanılabilen bir çok hizmet varken fiili olarak çalışan ve emek veren stajyer ve çıraklara bu sürelerin borçlanma hakkının verilmesi kanuni bir haktır.Bu hakkın verilmesi bu konudaki birçok mağduriyeti ortadan kaldıracaktır.

Staj sigortası nasıl sorgulanır?

Stajyerlik süresine ait hizmetler SSK hizmet dökümünde görünmez.İşe giriş tarihi olarak görünür ama uzun vade hizmetleri yatmadığı için gün olarak görünmez.Kaç gün staj yaptığınızı öğrenmek için ise Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan tüm 4/a yani SSK hizmetlerinizi gösteren hizmet dökümü almanız gerekir.

SSK Hizmet Dökümünü E-devlet İle Sorgulama

[caption id="attachment_5833" align="aligncenter" width="500"] staj çıraklık sigorta hizmet sorgulama hizmet dökümü[/caption] SSK hizmetinizi E-devlet şifresi ile sorgulamak için: -www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet sistemine giriş yapın, -Sol üst taraftaki E-hizmetler menüsünü tıklayın, -Sosyal Güvenlik Kurumu, -4/a Hizmetleri -4/a Hizmet Dökümü, Seçeneklerini takip ederek SSK hizmetlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sadece uzun vade hizmetleri hizmet dökümünde görünür.Staj ve çıraklık sigortanızın kaç gün olduğunu öğrenmek için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi/ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nden hizmet dökümü alın.

Editör: TE Bilisim