Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Kanser İlaçlarının Karşılanması ile İlgili Resmi Açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu’dan kanser ilaçlarının sigorta tarafından karşılanıp karşılanamayacağı ile ilgili resmi açıklama yapıldı.Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

BASIN AÇIKLAMASI

Ulusal basında yer alan kanser ilaçları ile ilgili bazı haberlere yönelik olarak Kurum (SGK) uygulamasının kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği duyulmuştur.

Erlotinib Etken Maddeli İlaç; Erlotinib etken maddeli ilacın prospektüsünde “Daha önce en az bir basamak kemoterapi uygulanmış ve yanıt alınamamış veya progresyon gösteren, lokal ileri veya metastatik evrede bulunan, sigara kullanmamış ve histopatolojisi adenokanser (bronkoalveolar kanser dahil) olan küçük hücreli olmayan akciğer kanserli hastaların tedavisinde endikedir.” endikasyonu bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen ilacın kullanım yerine (endikasyona) göre, Sağlık Bakanlığından sigara kullanan hastalar için endikasyon dışı izin belgesi alınması halinde ilaç bedelinin karşılanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Fingolimod Etken Maddeli İlaç; “Multipl Skleroz (MS) hastalarında kullanılan Fingolimod etken maddeli ilacın ödenmesi için başka bir ilacın bir yıl süreyle kullanılmasını şart koşması” ile ilgili; bu durum Sağlık Uygulama Tebliği’nde(SUT) yer alan kuralla ilgili olmayıp, ilgili firma tarafından Sağlık Bakanlığı’na başvurarak ruhsatlandırma sırasında ilaç kullanımında (prospektüsünde) yer alan bir yıl süre ile diğer ilaçları kullandıktan sonra kullanılabilmesi şartı doğrultusunda Kurumumuz tarafından yapılan bir düzenlemedir.

Azasitidin Etken Maddeli İlaç; “Azasitidin etken maddeli ilacın kronik miyelomonositer lösemi (KMML) ve akut miyeloid lösemi (AML) tedavisinde başarılı olsa bile 6 kürden fazla ödenmemesi,” ile ilgili Azasitidin etken maddeli ilacın, kronik miyelomonositer lösemi (KMML) ve akut miyeloid lösemi (AML) endikasyonları ila ilgili olarak en son düzenleme 06 Eylül 2014’de yapılmıştır. İlacın prospektüs bilgisinde yer alan en fazla 4 kür kullanılabilir ifadesi, ilacın prospektüsündeki değişiklik nedeniyle 06 Eylül 2014’de 6 küre olarak SUT’da düzenlemeye gidilmiştir. Bu tarihten sonra 6 kür olan tedavinin kür artırılmasıyla ilgili olarak SGK’ya herhangi bir başvuru bulunmamaktadır.

Krizotinib Etken Maddeli İlaç; “Krizotinib etken maddesi içeren küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde kullanılan bir ilacın en az bir seri kemoterapi kullanmamış hastalara doktor gerekli görse bile ödenmemesi” ile adı geçen ilaç, ilgili firmanın Sağlık Bakanlığı’na başvurarak ruhsatlandırma sırasında prospektüsünde yer alan endikasyonu ile bire bir aynı olarak SUT’da yapılan bir düzenlemedir.

Krizotinib etken maddeli ilacın prospektüsünde yer alan endikasyonlar dışında kullanımında, hastaların Sağlık Bakanlığından endikasyon dışı izin belgesi alması halinde SGK tarafından ilaç bedelinin karşılanmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu