Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) Kaldırıldı

2016 Emekli kesintileri kaldırıldı mı? Emekli destekleme primi kesintileri kalktı mı? SGDP kaldırılması meclisten geçti mi? Destekleme primleri 2016 Şubat maaşlarından kesilecek mi?

Emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına çalışmaya devam eden emekliden %10 oranında kesilen Sosyal Güvenlik Destekleme Priminin (SGDP)  kaldırılması ile ilgili kanun düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Peki destekleme primi kesintisi hangi tarihten itibaren kaldırılacak. İşte detaylar:

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) Kesintisi Ne Zaman Kalkıyor

Sosyal Güvenlik Destekleme primi kesintisi 2016 Ocak ayında da emekli maaşlarından kesilmişti. Kesintinin kaldırılması ile ilgili düzenleme TBMM’de kabul edildi. Kısa bir süre içerisinde resmi gazetede yayımlanarak kanunlaşacağını düşünüyoruz. Böylece 2016 Şubat ayından itibaren emeklilerin maaşından %10 oranında yapılan SGDP kesintisi kaldırılmış olacak. Emekli maaşlarına %10 daha zam gelecek.

2016 Ocak’ta %3,86 oranında enflasyon zammı ve 100,00 T.L. seyyanen zam alan tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri SGDP’Nin kaldırılması ile birlikte üçüncü bir zam daha almış olacaklar.

Torbada Gençlere Ücretsiz Sağlık Hizmeti de var

Liseden mezun olan gençlere 20 yaş sınır olmak üzere iki yıl ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Yine üniversiteden mezun olanlara yaş şartı 25 olmak koşuluyla iki yıl boyunca ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.  Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi ile ilgili bir düzenleme görünmüyor.

SSK’lı Çalışan Kadınlara Yarım Gün Çalışma ve Tam Maaş Düzenlemesi Geliyor

4/a yani SSK kapsamında çalışan kadın sigortalılara analık izin bitim tarihinden itibaren:

-Birinci doğumdan sonra 60 gün süreyle,

-İkinci doğumdan sonra 120 gün süreyle,

-Üçüncü ve üzeri doğumlarda ise 180 gün süreyle yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanacak.

Yarı zamanlı çalışan kadın sigortalılara bu süre boyunca tam maaş ödenecek.

**************

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. 1993 te SSK lı olarak başladığım iş hayatından, 2013 tarihine emekli oldum. Şimdi bir vakıf üniversitesinde tekrar işe başlayacağım. SGDP kesintisi olacak mı? Olacaksa oranı nedir? Teşekkürler.

  1. Değer 4/b yani Bağ-Kur kapsamında ise iş kazası sonucu %10 ve üzeri sürekli iş gücü kaybı olması halinde kendisine gelir bağlanır.

 2. banka sandığı emeklisi ve sgdp ödemesi yapmış bir emekli,
  ssk,bağkur ve emekli sandığından maaş almadığı için iş kazası geçirdiği takdirde devlet hangi kanuna uygun olarak ödeme yapar?

 3. 2009 İLE 2016 TARİHLERİ ARASI MAAŞ ALMIŞ OLDUĞUM SANDIĞA SGDP ÖDEMESİ YAPTIM ÖDEMELER ÇSGB AKTARDI . BANKA SANDIKLARINDAN MAAŞ ALAN VE HER TÜRLÜ SAĞLIK GİDERLERİ SANDIK TARAFINDAN KARŞILANAN,
  SGDP amacı emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan, çalışmaları halinde iş kazası ve
  meslek hastalıkları ile karşılaşması halinde yardım yapmak, SSK, BAĞKUR ve EMEKLİ sandığından emekli maaşı almayanlar için ÇSGB hangi kanuna göre ÖDEME ve MAAŞ bağlama işlemi yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu