08.12.2016 tarihli Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında esnafa işsizlik maaşı verilmesi yönünde önemli bir karar çıktı. Söz konusu tasarı yasalaşırsa esnaflar da tıpkı ssk kapsamında çalışanlar gibi işsizlik maaşı alabilecek. Peki esnaflara işsizlik maaşı verilebilmesi için gerekli şartlar neler olacak, esnaflar ne kadar işsizlik maaşı alacak ve kaç aylığına ödenecek? İşte detaylar; Esnafa İşsizlik Maaşı Ödenebilmesi İçin Gerekli Şartlar Esnafa işsizlik maaşı verilebilmesi hakkında hazırlanan Ahilik Sigortası Fonu Kanun Tasarısına göre;
  • Esnaflar için ayrıca bir işsizlik fonu kurulacak.
  • Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar, noterler, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları da bu düzenlemeden yararlanabilecek.
  • Ticari faaliyetlerini bırakan esnaf ve sanaatkarlar ile iflas kararı alan esnaflar işsizlik sigortasından faydalanabilecek.
  • Fondan son 3 yılda en az 600 gün ahilik sigortası primi ödeyenler yararlanabilecek. Prim borcu bulunanlar için ise sigortalının en az 600 gün prim ödemiş olması şartı ile sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru en fazla 90 güne kadar olan prim borçları merkezi bütçeden karşılanarak Ahilik Sigortası Fonu'ndan aylık (ahilik ödeneği) bağlanacak.
Esnafa İşsizlik Maaşı Kaç Aylığına Ödenecek?
  • Sigortalılara son 4 aylık ortalama kazancının yüzde 40'ı oranında 10 ay süreyle maaş verilecek.

Mevcut Uygulamada İşsizlik Maaşı İçin Şartlar Nelerdir?

4/a yani SSK kapsamında çalışan bir sigortalının işten ayrılması halinde işsizlik maaşından faydalanabilmesi için;
  • İşten ayrılış tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik priminin yatırılmış olması,
  • Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalmış olması,
  • İşten ayrıldığı tarihten itibaren bir ay içerisinde işsizlik maaşı başvurusu yapması gerekmektedir.
İşsizlik maaşı şartları konusunda detaylı bilgi için TIKLAYINIZ İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır? İşsizlik maaşı işten ayrılış tarihinden önceki son 4 aylık brüt kazancın ortalamasının %40'ı olarak ödenir. Ancak hiç bir şekilde asgari ücretin brüt tutarının %80 'ini geçemez. İşsizlik maaşının alınacağı süre ise son 3 yıl içerisindeki toplam prim gün sayısına göre belirlenir. 2017 İşsizlik maaş hesabı için TIKLAYINIZ
Editör: TE Bilisim