Soğuk havaların ve kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte özellikle cilt bakımı açısından düzenli beslenme ve doğru gıdaların kullanılması büyük önem taşıyor. Günlük yaşamda belirli gıdaların tüketilmesine dikkat ederek cildinizi soğuklara karşı koruyabilirsiniz.

Cildinizi Besleyen Domates

Domates, içeriği bakımından özellikle soğuk havalarda sıklıkla görülen cilt kuruluğu, çatlama ya da benzeri sorunlar için son derece faydalı özellikler taşımaktadır. Domatesin içinde bulunan likopen, vücutta antioksidan etkisi gösterir ve böylece kırışıklık ile çatlamaları engeller. Özellikle günlük bir adet domates yemek bile cildinizi iyi bir şekilde korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca domates, cildin kurumasının da önüne geçecek ve böylece daha dengeli bir cilt yapısının oluşmasına neden olacaktır.

Cildi Koruyan Havuç

Kış aylarının en çok tüketilen havucun genel sağlık açısından büyük yararları olmasına rağmen, özellikle cilt bakımı için de pek çok faydası bulunuyor. Havuç, cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde de doğal retinol görevi yapar ve cildin yenilenmesine olanak tanır. Böylece kış aylarında düzenli olarak havuç tüketmek cilt tonunun eşitlenmesine ve cildin de daha güzel bir görünüme kavuşmasına etki etmektedir. Ayrıca havuç, ciltteki sivilce ve akne gibi istenmeyen lekeleri de giderir.

Cildi Yenileyen Badem

Cilt üzerinde bademin de büyük yararı bulunuyor. Badem, cilt hücre zararının yenilenmesini sağlar ve böylece cildin ölü hücreleri atmasında daha hızlı olmasına olanak tanır. Düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerin hücre zarına zarar verme olasılığını da ortadan kaldırır. E vitamini açısından zengin olduğu için de kolojen yapıların güçlenmesine neden olur ve serbest radikallerden cildin korunmasına etki eder.

Tahriş Olan Ciltlere Balık

Balık genel hatları ile özellikle kış aylarında vücudun korunmasına neden olur ve son derece etkili bir bakım yapılmasına olanak tanır. Balık aynı zamanda düzenli tüketildiğinde cildin parlaklık kazanmasına, alerjiler yüzünden tahriş olan derinin de iyileşmesine neden olur. Cildin gerekli olduğu nemin karşılanmasına da olanak tanıyan balık bu açıdan cildiniz için tam bir şifa deposu olarak öne çıkmaktadır.
Editör: TE Bilisim