Sgk Sms Bilgilendirme Kayıt Sistemi

SGK’dan mesaj almak istiyorsanız SMS sistemine kayıt olmanız gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı bir numaranız olduğu takdirde E-reçete numaranız cebinize sms olarak gelmekte, eczaneye ödeyeceğiniz katılım payları, SGK’dan paranız bankaya ulaştığında ulaştığına dair sms gibi bir çok hizmet cebinize mesaj olarak gönderilmektedir. Sgk sms bilgilendirme sistemine kayıt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerinizin ne durumda olduğunu SMS ile öğrenebilirsiniz. Peki sgk sms sistemi kaydı nasıl yapılır? Sgk sms hizmetleri ücretli midir? Sgk sms güncellemesi nasıl yapılır? İşte konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

Sgk sms bilgilendirme sistemi kayıt nasıl yapılır?

Sgk sms bildirim sistemine kayıt işlemleri artık e devlet sistemi aracılığı ile yapılmakta. Sgk sms kayıt sistemine üye olmak, sgk sms numara değiştirmek istiyorsanız lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • E Hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Diğer hizmetler,
 • SGK cep telefonu bilgisi beyan ,
 • Yeni kayıt seçeneğini seçerek devam etmeniz gerekiyor.

Menülerini takip ederek sgk sms bildirim sistemine kayıt olabilir ve sgk sms tanımlama ya da güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sisteme kaydolduktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan adınıza yapılan işlemler ile ilgili ücretsiz bilgilendirme mesajı alırsınız.
 • SGK katılım payları, e-reçete numarası, eczanede ödemeniz gereken ilaç katılım payları, SGK rapor parası ile ilgili sms bilgilendirme mesajları konusunda cep telefonunuza bilgilendirme mesajları gelecektir.

Sgk sms bilgilendirme iptali nasıl yapılır?

Sgk sms sisteminde kayıtlı mevcut numaranızı silmek ya da iptal etmek için de yine e devlet sisteminde yukarıda belirttiğimiz menüyü kullanmanız gerekir. İlgili menüye geldikten sonra “Bilgilendirme metnini okudum onaylıyorum” kutucuğunu işaretleyerek ve aşağıdaki “sil” seçeneğine tıklayarak kayıtlı numaranızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Sgk sms kayıt numaramı nasıl güncelleyebilirim?

Sgk sms bilgi sisteminde kayıtlı telefon numaranızı yukarıda belirtmiş olduğumuz menüden Güncelle seçeneğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

SGK sms alma sistemi ücretli midir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gönderilen smsler için herhangi bir ücret talep edilmez. E sgk sms sistemi ücretsiz bir sistemdir.

Sgk’ya sms nasıl atılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 5502 nolu SMS bilgilendirme hattını kullanarak;

 • Adınıza en son ne kadar prim yatırıldığını ( P yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • İlk işe giriş tarihiniz ve toplam hizmet gününüzü öğrenebilirsiniz.  (PT yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Emekli maaşınız ödeniyor mu öğrenebilirsiniz. (E yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • En son ne kadar emekli maaşı aldığınızı ve en son emekli maaşınızın hangi bankaya gönderildiğini öğrenebilirsiniz. (A yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Sağlık güvencenizin açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz. (S yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Muayene katılım payı borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. (MPAY yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Ne zaman optik cam alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. (CAM yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Ne zaman optik çerçeve alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. (CERCEVE yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Fizik tedavi hizmetinden yararlanıp yararlanamayacağınızı sorgulayabilirsiniz. (FTR yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Diş protezi alma hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. (DIS yazın boşluk bırakın T.C. Kimlik numaranızı yazın boşluk bırakın Aile Sıra Numaranızı yazın ve 5502’ye sms gönderin)
 • Emekli olacağınız tarihi sms ile öğrenebilirsiniz. (N yaz boşluk bırak T.C. Kimlik Numaranı yaz boşluk bırak, İşe Giriş Tarihini yaz (GG.AA.YYYY) boşluk bırak ve hangi kapsamda çalıştığını yaz *(4A, 4B, 4C) 5502’ye kısa mesaj at.SSK için 4a, bağkur için 4b, emekli sandığı için 4c.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merhaba
   İstiklal gazi maaşı sadece % 75 oranında eşe bağlanır yetimlere yani çocuklara kanunen herhangi bir hak verilmemektedir.

  1. Merhaba
   Babanızın ve eşinizin ölüm tarihlerini belirtebilrimisiniz. Burada önemli olan ölüm tarihi.

    1. Merhaba
     Babanızın ve eşinizin SSK’lı olmasından dolayı sadece bir tanesinin maaşından faydalanabiliyorsunuz.

 1. merhaba ben eşimden emekli maaşı alıyorum fakat babamın emekli maaşını ve gazilik maaşını alabilirmiyim bilgi alabilirmiyim

 2. Şubat 28den ayrıldım maaşımdan anlaşamadım şimdi başvurduğum işyerleri salgın hastalıktan dolayı işyerleri iş alımlarını durdurdu bi gelirim yok işsizlik maaş dan yararlanabilirmiyim acaba

  1. Merhaba
   İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları aşağıdaki gibi olmaktadır.
   Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
   Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
   Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
   Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

 3. Merhaba hocam bu işlemi yaparak çalıştığımız işyerimizin sigortamızda oynama yaparsa yani girdi çıktı yaparsa bu olaydan haberimiz olurmu bize msj gelirmi acaba sgk dan. Teşekkürler.

 4. Efendim,ben ********** sayılı TC kimlik kartı hamili Mehmet Nihat Kırcalı.
  Ben 30/03/1952 Kıbrıs Lefkoşa doğumluyum.
  Bu güne kadar KKTC de ikamet edip çalıştığımdan ötürü emekli hakkım KKTC tarafından tarafıma ödenmektedir.
  Ancak gerek kendimin gerekse eşimin
  Türkiyede tedavi olabilmesi için herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt yaptırmak ve aydan aya prim ödemek mümkünmür acaba .Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  Konu ile ilgileneceğinizi umarak işlerinidd kolaylıklar dilerim.

 5. MERHABALAR
  04.04.1970 DOĞUMLUYUM 01.05.1987 TARİHİNDE 4A SİGORTALI OLARAK İŞE GİRİŞ TARİHİM VAR.4A SİGORTALI OLARAK 1945 GÜN VE ASKERLİK BORÇLANMASI ÖDEMESİDE 539 GÜNÜM VAR.30.09.2008 TARİHİNDE 4A SİGORTALIDAN ÇIKIŞIM VAR.
  01.10.2008-31.07.2011 TARİHLERİ ARASINDA 4B İSTEĞE BAĞLI SİGORTA OLARAK 1020 GÜN ÖDEMEM VE 10.02.2012-31.05.2012 TARİHLERİ ARASINDADA 4B İSTEĞE BAĞLI OLARAK 110 GÜN ÖDEMEM VAR.YANİ TOPLAMDA 3614 GÜN PRİMİM VAR.
  3600 GÜN PRİM İLE 4A DAN SİGORTALI OLABİLİRMİYİM YADA DAHA NE KADAR PRİm ÖDEMEM GEREKİR..

  TEŞEKKÜR EDERİM..

   1. 01.5.1987 giriş ve 04.04.1970 doğumlu biri nasıl 59 yaşında emekli olacak ?

    25 0 50 5375
    YIL 0 YAŞ GÜN
    şartları bu değil mi ?

    Askerlik borçlanması dediğine göre şahıs erkek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu