ŞİRKET ORTAKLARI BAĞKUR BORÇ DONDURMADAN (SİLDİRME) FAYDALANABİLECEK Mİ

Bilindiği gibi bağkura 12 aydan fazla prim borcu olanların borçlarının silinmesi ve hizmetlerinin askıya alınması ile ilgili kanun 04.04.2015 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.Cumhurbaşkanı’nın onayından sonra resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek kanuna göre bağkura 12 aydan fazla borcu olanlar talepleri halinde borçlarını sildirecek ve hizmetlerini donduracak.

Fakat son günlerde okuyucularımızdan şirket ortaklarının da bağkur dondurmasından faydalanıp faydalanamayacağı konusunda yoğun bir şekilde sorular sorulmaya başlanmış ve bu konuya netlik kazandırmak için bu yazıyı yazma gereği duyulmuştur.

Bağkur dondurma ile ilgili tüm detaylar ve izlenecek yol ile ilgili “BAĞKUR BORCU DONDURMA (SİLDİRME) İÇİN İZLENECEK YOL” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ŞİRKET ORTAĞI BAĞKUR BORÇ SİLDİRME DONDURMA

Gelelim şirket ortaklarına.

5510 Sayılı Kanunda Bağkurlular Nasıl Tanımlanmaktadır?

5510 Sayılı Kanunun 4’üncü maddesine göre bağkurlular:

-Köy ve mahalle muhtarları

Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;

1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,

2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,

3) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,

– Tarımsal faaliyette bulunanlar,

Görüldüğü üzere şirket ortakları da kanunda “kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar”  kapsamında bağkurlu sayılmaktadırlar.

Yasalaşasan Bağkur dondurma tasarısında ise bağkur dondurmadan faydalanacak kişiler şu şekilde tanımlanmıştır:

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, bu maddenin resmi gazetede yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanlar faydalanabilecek.

Özetle ve net olarak belirtmek gerekirse Şirket Ortaklığından dolayı bağkurlu olan ve kanunun resmi gazetede yayımlanış tarihi itibari ile bağkur borcu 12 aydan fazla olan sigortalılar talepleri halinde borçlarını sildirebilecekler.

Ayrıca bağkur borcunu 6552 Sayılı Kanun kapsamında yapılandıran ve yapılandırma taksitlerinden bir kaçını ödemiş olsa bile hala bağkur prim borcu 12 aydan fazla olan kişiler de istekleri halinde bağkur borçlarını dondurabilecekler.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. merhabalar hocam
  ben 1997 şirket ortaklıgım var .ama hıc bağ kur fılan yatırılmadı. varmı yada yok mu onuda bilmiyorum..suan 2007 sgk girişim var .ben müracat edersem şirket ortaklıgından dolayı bag kur primi borclana bilirmiyim ..amacım girişim daha eskiye geçmesi

 2. Hocam 2019 yılında Bağ-Kur’a hiç pirim yatırmadım bu 12 ay olunca benim borlarımda silinirmi yada yatırmak zorundamıyım.

  1. 2015/04 öncesindeki prim borcunuz 12 ay ya da daha fazla ise bu tarihten önceki borcu sildirebilirsiniz. Değilse sildiremezsiniz. 25.11.2016 tarihine kadar başvuru yaparak prim borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

 3. Hocam iyi gunler,

  Ben 2003 yilinda bagkurlu oldum. 2008’e kadarki primlerimi odedim. 2008’de odemeyi biraktim, 2011 yilinda da terk etmis sigortali oldum. 2011’den itibaren de sgk’li olarak bir sirkette calisiyorum. Ben 2008-2011 arasindaki odenmemis 37 aylik prim borcumu ve hizmet suremi sildirebilir miyim?

  1. Değerli Okurumuz;
   Evet 2008-2011 arasındaki 37 aylık prim borcunuzu sildirebilir ve hizmetinizi dondurabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. şirket ortağı olupta borcunu yapılandıran bağkurlular prim affından faydalanabilecekmi…

  1. Değerli Okurumuz;
   EVet bağkur borcunu 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandıran, 2015/nisan sonu itibariyle kalan borcu 12 ay ya da daha fazla olan tüm bağkurlular şirket ortakları da dahil bu borçlarını sildirebilecekler.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Sn.hocam
  Bagkur sildirme kanunlasirsa sgdp borcu olan ve yapilandirma yapan emekliler bu birikmisborclari sildirebilecekler mi.yapilandirmayi takip eden iki taksit ve bir yyildir emekli maasindan kesilenler geri alinabilecek mi. Guzel haberlerinizi bekliyoruz.tesekkurler.

  1. Değerli Okurumuz;
   Çıkacak olan kanun SGDP borçlarını kapsamıyor maalesef.SGDP’lerin iadesi gibi bir durum söz konusu değil.12 ay ve daha fazla olan bağkur borçları silinecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Ayrıca sizinde belirtmiş oldugunuz gibi yasada geçen ibare de kanun resmi gazete de yayımlandığı ay sonu itibari ile borcu olanlar deniyor. 15-20 gün zaman kalıyor hocam.bu tescil de 1 günlük is. Bende bir sorun olacağına inanmıyorum.anca sizin fikrinize çok saygı duyarım hocam

 7. Sgk ile bu konuyu görüştüm ve bana şimdi tescil yapma.yasa çıktıktan sonra yapıp dondursun dediler.ben sorun yaşar mıyım dedim.öyle birsey söz konusu olmaz.bağkur borclari geriye yönelik olarak çıkarılıp ve silinebilir dendi.bende onlara uydum.sizce ne yapmalıyım şimdi hocam?? hafta sonu da geldi 2 gün kapalı resmi kurumlar

  1. Aslına bakarsanız sorun çıkmaması lazım.Ama SGK bu belli olmaz işinizi garantiye almanız açısından söyledim ben.Daha zamanınız var sıkıntı etmeyin gelecek hafta içi yapabilirsiniz bu işlemi.
   Saygılar.

 8. Sayin hocam.benim bağkur borcum olmasına rağmen ben sgk ya tescil yapmadım. O sebeple suan herhangi bir borç gözükmüyor. Bu yasa geçtikten sonra tescili mi yapıp borcumu dondurma da bir sorun yaşar mıyım

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur dondurma kanununda şu ibare geçmekte “kanunun resmi gazetede yayım tarihi takip eden ay sonu itibariyle bağkura 12 ay ve daha fazla borcu olan”.Dolayısıyla kanun geçtiğinde borcunuz olmazsa borç sonradan çıkarsa belki SGK problem çıkarabilir.Onun için bir an önce tescilinizi yaptırın.
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. Demek istediğim geçmişe dönük bağkur borcu neyi ifade ediyor?yani geçmişe dönük bağkur borcu olanlar yararlanamayacak derken, geçmiş döneme ait belli bir tarihle yada zaman dilimi ile mi sınırlandırılmış mı?

 10. HAOCAM GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ BAĞKUR BORÇLARI SİLİNEMEYECEK FAKAT BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ BAĞKUR BORÇLARINDAN KAST EDİLEN NEDİR?

 11. SAYIN HOCAM AYIN SONUNDA RESMİ GAZETEDE YAYINLANIP KANUNLAŞTIĞI ZAMAN SİTENİZDE Kİ DİLEKÇEYİ BAĞLI OLDUĞUMUZ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERECEĞİZ,BAĞ KUR DONDURMA İŞLEMİNİN SONUÇLANMASI NE KADAR SÜRE ALIR İŞLEMİN SONUÇLANMASI ?BİRDE EMEKLİLİĞİ HAK ETMİŞ OLANLAR İŞLEMİN SONUÇLANMASI SONRASI VERECEKLER EMEKLİLİK BAŞVURUSUNU ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER İYİ Kİ VARSINIZ SAYGILAR

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borçlarının silinmesi ya da dondurulması çok zaman alacak bir işlem değil.Aynı gün sonuçlanabilir.Emekliliği hak etmiş olanlar da bağkur borçlarını sildirdikten sonra emeklilik talebinde bulunabilirler.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. Teşekkür ederim hocam,zaten konuda gayet güzel anlatmışsınız ancak yasanın hazırlanmasında problem var tarım bağkurlusuda kendi adına bağımsız çalışan katagorisinde ama onu özellikle belirtme gereği duymuşlar buda kafa karıştırmaktan başka işe yaramamış

 13. Hocam bugünde habertürk esnaf ve tarımda çalışan yararlanacak diye haber yapmış. Neden böyle haberler yapılıyor.şirket ortaklarından bahsedilmiyor amaçları gerçektende şitket ortaklarının bırcunu silmemek mi

  1. Değerli Okurumuz;
   Lütfen bu tür haberlere itibar etmeyiniz.Sistemden anlamayan bağkurluların bile kim olduğunu bilmeyen ve kendini bu konuda uzman sananların sallama haberleri.Aynı haberde bağkur borçlarının dondurulduğu da yazıyor.Halbuki kanun daha resmileşmedi.Bu da insanları ne kadar yanlış yönlendirdiklerinin kanıtı.Bize itimat edin lütfen.Biz gerçekliği yansıtmayan hiç bir haber yapmadık bugüne kadar yapmayız da.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   5510 Sayılı Kanuna göre zorunlu olarak bağkurlu olması gereken şirket ortakları şunlardır:
   “Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,”
   Limited şirketlerin tüm ortakları zorunlu olarak bağkurlu olmak zorundadır.
   Saygılarımızla.

 14. Hocam daha sonra bir degisiklik yapılmış olabilir mi? Çünkü ben öyle bir duyum aldım. Ve sgk 170 no yu aradım.onlara sordum.bana ssk li olurlar ve hisse olarak farklı olur bazı lari bağkur lu görünür diye bilgi verdiler.ben tescil yapmadığım için ne olduğunu bilmiyorum. 2008-2014 arası sirket ortakligim vardı. Şimdi tescil yapınca bağkurlu muyum yoksa ssk li mi? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum hocam

  1. Değerli Okurumuz;
   Bir düzeltme yapalım.Bir önceki cevabımızda anonim şirket ortakları demişiz.Anonim şirketin yönetim kurulu üyesi olan ortakları 5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamda bağkurlu olmak zorunda.
   Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları 5510 Sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendi gereğince sigortalı sayılacaktır. Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olmayan ortakları ile kurucu ortakları ise sadece bu statülerinden dolayı sigortalı sayılmayacaklardır.Dolayısı ile yönetim kurulunda olmayanlar isterlerse şirkette 5510 sayılı Kanunun 4/a kapsamında SSK’lı da olabilir.
   Sağlıklı günler dileriz.

  1. Değerli Okurumuz;
   Anonim şirket ortakları 5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında bağkurlu olur.
   Sağlıklı günler dileriz.

 15. Hocam teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için. ben şunu sormak istiyorum. son yapılandırmada 27500 civarı bir borç 18 taksite bölündü. bunun 1 taksidini ödedik yaklaşık 1500 tl civarı. şimdi benim merak ettiğim ben sildirmek istersem bu parayı geri alabilirmiyim yoksa bu ödediğim hizmete mi sayılır? eğer hizmete sayılacak ise 1532 tl lik taksit ne kadar hizmet olur? benim korkum bu hizmete sayılmaz da indirim sağladıkları için ve ben bozacağım için yapılandırmayı direk faize boşuna gitmiş olacak. teşekkür ederim.

  1. Değerli Okurumuz;
   Aslında cevabınız sorunuzun içinde.Yatırdığınız tutar hizmetinize yansır.O kurumca hesap edilir.Yapılandırma için yatırmış olduğunuz ilk taksidin iadesini alamazsınız.
   Sağlıklı günler dileriz.

 16. Hocam kesin olarak şirket ortakları da borç sildirmeden faydalanabiliyor öyle mi?Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim…
  1-bağkur borcu sildirme için kayıtlı olduğumuz Sgk ya mı başvurmamız gerekir.şuanda başka İL’e taşındık oturduğumuz yerdeki sgk ya başvurabilir miyim bide 3 ay beklemek mi gerekiyor?Resmi Gazete de yayınlandıtan sonra 3 ay beklemeden hemen dilekçeyle sgk ya başvurabilir miyiz?

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur dosyanızın bulunduğu yerdeki SGM’ye başvurmanız gerekir.Biz kanun çıktıktan sonra dilekçe örneğini hazırlayacağız.Doldurup iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz gitmenize gerek kalmaz.
   Kanun yayımlandıktan sonra 3 ay içinde başvuru yapılması gerekir siz ters anlamışsınız.Kanun yayımlandıktan hemen sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. Sayın hocam;
  Her an güncel bilgileri bizimle paylaştığınız ve verdiğiniz bu mutlu haber için çok teşekkür ederim. Üzerimizden büyük bir yük kalktı…

 18. AYRINTILI BİLGİ VERDİGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ SİZE V EKİBİNİZE ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN

 19. Merhaba Hocam.size daha öncede yazı yazmıştım fakat cevap verdiğinizi yazmıştınız fakat yazınızı bulamadım.
  Hocam 2001 yılında.eşim üzerime iş yeri açmıştı 4 ay sonra kapatmıştı aylık üzerimize 318 tl borç çıkmış,bu borç faizi ile 1000 tl olmuş bu durumdan hiç haberimiz olmadı.taki 15 gün önce Babamdan Aldığım Yetim maşı kesilinceye kadar.E Devletten borç olduğunu gördük.Bu arada Yetim maşım kesildi nedenini sgk da bilmiyor Ankaradan kesmişler Durdurmuşlar diyorlar.Sadece SGK nın Ekranında D9 Yazıyormuş.Memurlar D9 un ne anlama geldiğini bilmiyorlar.Maşımın tekrar açılması için dilekçe yazdık henüz bir cevap gelmedi.nedenini hala öğrenemedik. Buna göre 4 Aylık Bağkur pirim borcumun ana parasınımı yoksa Faizi ile beraber 1000 tl yi mi ödeyeceğim. 4 Aylık Bağkur pirim borcumu sildirebiliyormuyum yoksa 4 ay alduğu için ödemek zorundamıyım.Taksit yaparlarmı.Birde Yetim maşım neden kesilmiştir.başka bir gelirim yok,Başka bir SGK lı iştede çalışmıyorum. Saygılarımla..

  1. Değerli Okurumuz;
   Bağkur borcundan dolayı kesilmiş olabilir.Ama net bilgiyi dosyanızdan öğrenmeniz gerekir.Ne desek yalan olur.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu